نگرانی باشنده‌گان بدخشان از بلند رفتن نرخ مواد اولیه؛ «دکان‌داران دست به احتکار زده‌اند»

۸صبح، کابل: هم‎‌زمان با افزایش نرخ دالر در کشور، نرخ مواد اولیه نیز افزایش پیدا کرده است. شماری از باشنده‌گان ولایت بدخشان با نگرانی از این وضعیت می‌گویند که دکانداران از این وضعیت سوءاستفاده می‌کنند و دست به احتکار می‌زنند.

نظام الدین، کارمند یکی از ادارات دولتی در بدخشان به روزنامه ۸صبح می‌گوید نخستین‌بار است که به این مشکل مواجه شده و نزدیک به پنچ ماه می‌شود که تن‌خواه دریافت نکرده است.

 او می‌افزاید که همه روزه به دفتر کارش حاضر می‌شود و بدون معاش به کارش ادامه داده است. به گفته او، به‌رغم‌ این‌که طالبان بارها وعده پرداخت معاشات کارمندان را داده، اما تاکنون این وعده خود را عملی نکرده است.

نظام الدین می‌گوید: «حکومت اعلام کرده است که سه ماه تن‌خواه کارمندان دولت را یک‌جای می‌پردازد. حالی می‌گوید که تنها دو ماه اجرا می‌شود، ولی از باقی آن خبری نیست.»

او از ادامه این وضعیت انتقاد می‌کند و می‌گوید که روزهای سختی را می‌گذارند. به گفته او به دلیل نبود پول، توانایی تأمین مایحتاج زنده‌گی خود را ندارد. او تصریح می‌کند که در جریان ماه‌های اخیر از دکانداران قرض‌دار شده و اکنون دیگر کسی برایش قرض نیز نمی‌دهد.

در همین حال شماری از دکارندان می‌گویند که با بلند رفتن نرخ دالر، قیمت مواد اولیه افزایش پیدا کرده است. احمد توفیق، یکی از دکان‌داران شهر فیض آباد می‌گوید که با بلند رفتن ارزش دالر، تغییرات زیاد در قیمت اجناس وارد شده است.

او این وضعیت را بی‌پیشینه توصیف می‎‌کند و می‌گوید که به دلیل مشکلات اقتصادی، مردم توان خریدشان کاهش یافته است. احمد توفیق خاطر نشان می‌کند که با بلند رفتن نرخ دالر، قیمت مواد اولیه چند برابر شده است. به گفته او در حال حاضر قیمت یک بوری آرد اول قزاق به دو هزار  ۹۰۰ افغانی، یک بوری برنج دو هزار و ۸۵۰ افغانی، یک پیپ روغن ده لیتره دو هزار افغانی، یک کیلو شکر ۸۰ افغانی و یک کیلو چای حدود ۵۰۰ افغانی رسیده است.

مسوولان محلی طالبان در بدخشان اما می‌گویند که یک کمیته کنترول نرخ مواد اولیه را جهت نظارت و بررسی به بازار فرستاده‌اند تا از بلند رفتن مواد غذایی جلوگیری نمایند.

این مسوولان اما تأکید دارند که در بررسی‌های‌شان دیده شده است که شماری از دکان‌داران به اساس بلند رفتن بهای دالر در بازارها، دکان‌های‌شان را بسته کرده و از فروش مواد اولیه خودداری کرده‌اند.

به عقیده حکومت محلی طالبان، دکان‌داران در این ولایت می‌خواهند احتکار کنند.

هم‌چنان مسوولان محلی طالبان مدعی اند که شماری از دکان‌داران با استفاده از شب، مواد اولیه را به گدام‌ها انتقال داده و بعد از مدت زمانی با یک نرخ بلند می‌خواهند آن را به فروش برسانند.

دکمه بازگشت به بالا