روزهای بد قندهار؛ تنها در سه ولسوالی ۳۷ مکتب بسته و به پناهگاه جنگی بدل شده است

احمدشاه شاداب

در جریان درگیری‌ها در قندهار، ولسوالی‌های پنجوایی، ژری و ارغنداب روزهای سختی‌ را سپری می‌کند. براساس معلومات منابع، ۳۷ مکتب تنها در همین سه ولسوالی به دلیل ادامه درگیری‌ها بسته و به سنگر جنگ نیروهای امنیتی و طالبان بدل شده است. به گفته آموزگاران در قندهار، با گذشت هر روز از میزان دانش‌آموزان کاسته می‌شود؛ زیرا مکاتب در ساحات جنگی قرار دارد و دانش‌آموزان نمی‌توانند به درس‌شان حاضر شوند. دانش‌آموزان نیز می‌گویند که در بیش‌تر موارد با خطر درگیری‌ و انفجار روبه‌رو هستند و حتا در برخی مواقع جنگ‌جویان طالبان آنان را به دلیل وقوع جنگ‌های احتمالی از رفتن به مکتب منع می‌کنند. از سوی دیگر، شمار زیادی از باشنده‌گان این سه ولسوالی به دلیل تهدیدهای امنیتی بی‌جا شده‌اند و به خدمات تعلیمی دسترسی ندارند. مسوولان در ریاست معارف قندهار اما می‌گویند که به محض برگشت امنیت به این مناطق، مکاتب بازسازی و برای ادامه درس‌ها آماده خواهد شد. مقام‌های محلی نیز وعده می‌دهند که به زودی مناطق ناامن را پاک‌سازی می‌کنند تا زمینه برگشت دانش‌آموزان به مکاتب فراهم شود.

قندهار این روزها به میدان گرم نبردهای نیروهای امنیتی و گروه طالبان بدل شده است. این جنگ‌ها بیش‌تر ولسوالی‌های پنجوایی، ژری و ارغنداب را آسیب رسانده است. اکنون باشنده‌گان محل، آموزگاران و مسوولان می‌گویند که با ادامه درگیری‌ها، دانش‌آموزان از رفتن به مکتب باز مانده‌اند. قدرتالله و احسان‌الله، از دانش‌آموزان در ولسوالی ارغنداب، به روزنامه ۸صبح می‌گویند که به بسیار سختی مکتب می‌روند؛ زیرا در راه‌های منتهی به مکاتب و سایر نقاط ماین کارگذاری شده است. آنان معتقد اند که به همین دلیل، جنگ‌جویان طالبان هرازگاهی از آنان می‌خواهند که به مکتب نروند. به گفته این دانش‌آموزان، آنان گاهی هنگام رفتن به درس در درگیری‌ها گیر می‌مانند یا هم در فاصله نزدیک‌شان ماین‌ها منفجر می‌شود.

آموزگاران و کارمندان معارف نیز از وضعیت موجود در این سه ولسوالی قندهار نگران‌اند. احسان‌الله، مدیر یک لیسه در ولسوالی پنجوایی، به روزنامه ۸صبح گفت که در شمار دانشآموزان در این ولسوالی کاهش دیده می‌شود؛ زیرا به گفته او، بیش‌تر دانش‌آموزان در محل جنگ زنده‌گی می‌کنند و به دلیل وضعیت نامناسب، نمی‌توانند به درس‌های‌شان حاضر شوند.

از سوی دیگر،‌ درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و طالبان سبب شده است که شماری از خانواده‌ها به شهر بی‌جا شوند و در آن‌جا نیز به دلیل فراهم نبودن زمینه، از درس باز مانده‌اند. این در حالی است که میزان بی‌جا شده‌گان جنگی در قندهار هم اکنون به حدود ۲۰ هزار خانواده می‌رسد.

مسوولان در ریاست معارف ولایت قندهار نیز وضعیت موجود را تایید می‌کنند. نظرمحمد صمیمی، سخنگوی ریاست معارف قندهار، به روزنامه ۸صبح گفت که در حال حاضر ۱۰ باب مکتب در ولسوالی پنجوایی، ۱۳ باب مکتب در ولسوالی ژری و ۱۴ باب مکتب نیز در ولسوالی ارغنداب به دلیل شدت گرفتن جنگ بسته شده است. او افزود که قرار است با تامین امنیت،‌ مکاتب در این سه ولسوالی بازسازی و زمینه برگشت دانش‌آموزان فراهم شود. این در حالی است که به گفته منابع مردمی، در حال حاضر جنگ‌جویان طالبان و نیروهای امنیتی هر دو از مکاتب به عنوان پناهگاه و سنگر جنگ علیه یک‌دیگر استفاده می‌کنند.

از سوی دیگر، مقام‌های محلی در قندهار می‌گویند که عملیات نظامی در محل برای پاک‌سازی ساحات ادامه دارد. روح‌الله خان‌زاده، والی قندهار، به روزنامه ۸صبح گفت که نیروهای امنیتی به زودی جنگ‌جویان طالبان را از ولسوالی‌های پنجوایی، ژری و ارغنداب بیرون می‌کشند تا بدین ترتیب زمینه برای بازگشت مردم فراهم شود و دانش‌آموزان نیز بتوانند به درس‌های‌شان ادامه دهند. او افزود، برای مکاتبی که در جریان درگیری‌ها آسیب دیده‌ است، پلان ساخته شده تا پس از پایان جنگ، بازسازی و فعال شود.

گفتنی است که در حال حاضر ۴۹۰ مکتب در سراسر قندهار وجود دارد که از این میان، ۳۴۷ مکتب فعال است و دیگر مکاتب به دلیل ناامنی یا نبود کتاب،‌ امکانات و آموزگاران، بسته شده است. این در حالی است که به گفته منابع، در جریان سال‌های اخیر در ولسوالی‌های غورک، ریگستان، شورابک، نیش، معروف و خاکریز این ولایت هیچ مکتبی وجود نداشته است.

پیش‌تر خبرهایی از درگیری‌های سنگین در قندهار نشر شده بود. قندهار هرچند در سال‌های گذشته از ولایت‌های نسبتاً‌ امن شمرده می‌شد‌‌، اما در جریان سال‌های اخیر جنگ‌جویان گروه طالبان در آن تحرکات گسترده دارند و حتا بارها برای سقوط ولسوالی‌های این ولایت تلاش کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن