استرالیا: اگر زنان افغان از ورزش محروم شوند، بازی کرکت با افغانستان لغو می‌شود

حسیب بهش

کرکت‌بورد استرالیا در واکنش به وضع محدودیت بالای زنان ورزشکار از سوی طالبان، گفته است که در صورت حذف زنان افغان از ورزش، بازی کرکت با تیم افغانستان لغو می‌شود. مقامات کرکت‌بورد استرالیا این موضوع را روز چهارشنبه، هفدهم سنبله، مطرح کرده‌اند.

قرار است بازی چهار روزه میان تیم‌های ملی کرکت افغانستان و استرالیا از ششم تا دهم قوس در ورزشگاه هوبرت بلدستون آرنای استرالیا پی‌گیری شود.

در بیانیه کرکت‌بورد استرالیا گفته شده است که اگر موضوع حذف زنان از ورزش توسط طالبان در افغانستان صحت داشته باشد، بازی تیم ملی آن کشور با تیم ملی کرکت افغانستان لغو خواهد شد. این کشور رشد کرکت زنان در سطح جهان را برای کرکت استرالیا «بسیار مهم» خوانده و گفته است که در صورت حذف زنان افغان از ورزش، چاره‌ای جز لغو این بازی ندارد.

در بیانیه کرکت‌بورد این کشور آمده است: «چشم‌انداز ما در مورد کرکت این است که این ورزش برای همه است و ما از این بازی برای زنان در هر سطحی بی‌چون‌وچرا حمایت می‌کنیم.» پیش از این، مقامات طالبان در گفت‌وگو با رسانه‌های استرالیایی گفته‌اند که بازی کرکت از منظر شرعی برای زنان  مجاز نیست. به گفته آنان، طالبان به زنان اجازه نمی‌دهند که کرکت بازی کنند، یا در مکان‌هایی که در معرض دید قرار دارند، ورزش کنند.

هم‌چنان به باور طالبان، ممکن است زنان هنگام ورزش با شرایطی روبه‌رو شوند که صورت و بدن‌شان را پوشانده نتوانند و اسلام اجازه نمی‌دهد که زنان این‌گونه به چشم بیایند. مقامات طالبان گفته‌اند که اکنون عصر رسانه‌ است و مردم در ادامه عکس‌ها و تصاویر بازی‌های زنان را مشاهده خواهند کرد. طالبان تصریح کرده‌اند که با وجود حمایت‌شان از تیم مردان افغانستان در رقابت‌های بین‌المللی، موضع آنان در مورد زنان حتا با لغو بازی برابر استرالیا، تغییر نخواهد کرد.

دولت استرالیا نیز در ادامه از تصمیم کرکت‌بورد آن کشور حمایت کرده است. ریچارد کلبک، وزیر ورزش استرالیا، از شورای بین‌المللی کرکت «ICC» خواسته است که در برابر موضع طالبان موقف‌گیری کند. او گفته است که از حضور افغان‌ها در استرالیا استقبال می‌کند؛ اما یک چنین کاری زیر پرچم طالبان امکان‌پذیر نیست. کلبک که با رسانه‌های استرالیایی صحبت می‌کرد،‌ گفت که نگرش طالبان نسبت به زنان و حقوق فردی آنان نباید توسط جامعه بین‌المللی ورزش پذیرفته شود؛ زیرا به باور او، «حذف زنان از ورزش در هر سطحی پذیرفتنی نیست». به باور وزیر ورزش استرالیا، بازی با افغانستان یک رقابت نمایشی نیست و شورای بین‌المللی کرکت باید در مورد ادامه عضویت افغانستان تصمیم بگیرد.

هم‌زمان با این، انجمن کرکت استرالیا «ACA» با نشر اعلامیه‌ای، از موقف‌گیری کرکت‌بورد این کشور استقبال کرده است. این انجمن گفته است: «آن‌چه که اکنون در افغانستان اتفاق می‌افتد، یک موضوع حقوق بشری و فراتر از بازی کرکت است. هرچند ما دوست داریم بازیکنانی مانند راشد خان را در بازی با استرالیا ببینیم؛ اما نمی‌توانیم میزبانی این مسابقه چهار روزه را بپذیریم، اگر رویا صمیم و هم‌تیمی‌هایش از آن محروم شوند.»

شورای بین‌المللی کرکت نیز با نشر اعلامیه‌ای، از موقف‌گیری اخیر طالبان در مورد ورزش زنان ابراز نگرانی کرده است. این شورا گفته است که براساس قوانین، تمامی اعضای شورای جهانی کرکت باید تیم ملی زنان داشته باشند؛ اما از زمانی که افغانستان در سال ۲۰۱۷ عضویت دایمی را گرفت، این مورد رفع شده بود.

با این حال در نوامبر ۲۰۲۰، فهرست ۲۵ بایکن زن از سوی کرکت‌بورد افغانستان به شورای جهانی کرکت ارایه شد. قرار بود، تیم ملی کرکت زنان افغانستان اولین دیدار رسمی‌اش را طی ماه‌های آینده برابر تیم عمان انجام دهد؛ اما اکنون برگزاری این دیدار و آینده تیم ملی کرکت زنان افغانستان در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

شورای بین‌المللی کرکت با فرستادن بیانیه‌ای‌ به رسانه‌ها، گفته است: «شورا متعهد به رشد بلندمدت کرکت زنان است و با وجود چالش‌های فرهنگی و مذهبی در افغانستان، پیش‌رفت مستمری در این زمینه از زمان عضویت افغانستان انجام شده است، از جمله عضویت کامل در سال ۲۰۱۷٫» شورای بین‌المللی کرکت گفته است که پس از پایان جام جهانی کرکت ۲۰ آوره که در نوامبر سال روان میلادی برگزار می‌شود، این موضوع را در نشست هیأت مدیره‌اش به بحث می‌گیرد.

به این ترتیب حضور تیم ملی کرکت افغانستان در این دور از بازی‌ها حتمی است؛ اما در آینده برای برگزاری آن، باید همه کشورهای عضو شورای بین‌المللی، تیم مردان و زنان را در اختیار داشته باشند.

پیش‌تر مقامات در کرکت‌بورد افغانستان در صحبت با رسانه‌ها تأیید کرده بودند که مجوز شرکت در بازی با استرالیا را از طالبان دریافت کرده‌اند. گفتنی است که بازی کرکت در حکومت پیشین طالبان ممنوع بود و کرکت‌بورد افغانستان به عنوان یک نهاد ورزشی یک‌ونیم دهه پیش فعالیتش را آغاز کرد.

دکمه بازگشت به بالا