استرالیا سفارت خود در کیف را تخلیه کرد و از چین خواست با اوکراین صحبت کند

رویترز امروز یک‌شنبه، ۲۴ دلو گزارش داده است که استرالیا سفارت خود را در کیف، پایتخت اوکراین تخلیه کرده و از چین خواسته است تا با اوکراین صحبت کند.

این خبرگزاری به نقل از مقام‌های استرالیایی اعلام کرده است که وضعیت در مرز روسیه و اوکراین به سرعت در حال وخیم‌ترشدن است.

اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا از چین خواسته است که در قبال این بحران «سکوت نکند».

موریسون در یک کنفرانس خبری گفته است: «دولت چین خوشحال است که استرالیا را مورد انتقاد قرار می‌دهد… با این حال در برابر تجمع نیروهای روسی در مرز اوکراین به طرز وحشتناکی سکوت می‌کند.»

به گفته موریسون، وضعیت «در حال رسیدن به مرحله بسیار خطرناک» است. او می‌افزاید: «اقدامات یک‌جانبه و خودکامه‌گی روسیه برای تهدید و قلدری چیزی است که کاملاً غیرقابل قبول است.»

نخست‌وزیر استرالیا افزوده است: «ائتلاف حکومت‌های استبدادی که ما شاهد آن هستیم و به دنبال قلدری علیه دیگر کشورها هستند، چیزی نیست که استرالیا هرگز نسبت به آن موضع ملایمی اتخاذ کند.»

ماریس پین، وزیر امور خارجه استرالیا نیز در بیانیه‌ای گفته است، کارکنان سفارت استرالیا در کیف به یک دفتر موقت در لویو، شهری در غرب اوکراین، در حدود ۷۰ کیلومتری مرز با لهستان انتقال داده شده‌اند. او همچنان گفته است: «ما به استرالیایی‌ها توصیه می‌کنیم که فوراً اوکراین را از راه‌های تجاری ترک کنند.»

این اقدام استرالیا در حالی صورت می‌گیرد که هشدارهای ایالات متحده و اروپا در مورد حمله قریب‌الوقوع روسیه به اوکراین افزایش یافته است.

دکمه بازگشت به بالا