لوی‌سارنوالی: ۲۴۹ قضیه لت‌وکوب زنان در جریان قرنطین ثبت شده است

۸صبح، کابل: لوی‌سارنوالی کشور اعلام کرد که ۲۴۹ قضیه لت‌وکوب زنان در روزهای قرنطین به ثبت رسیده است.

سینا شنا منصور، معاون لوی‌سارنوال در امور منع خشونت علیه زنان و تخلفات کودکان روز پنج‌شنبه، پنجم سرطان در یک نشست خبری گفت که این اداره از آغاز قوس سال گذشته تا اکنون یک هزار و ۱۷۳ مورد خشونت علیه زنان را ثبت و بررسی کرده‌ است.

به گفته وی، از این میان تنها ۲۴۹ مورد آن لت‌وکوب زنان در دوره قرنطین بوده که در محیط خانواده‌ها اتفاق افتاده است.

هم‌زمان با ثبت این موارد از خشونت، بانو منصور تصریح کرد که ۸۳۲ مورد تخلفات کودکان نیز در جریان شش ماه اخیر ثبت شده است.

در همین حال، جمشید رسولی، سخنگوی این اداره گفت که قضایای ثبت شده خشونت علیه زنان در شش ماه اخیر شامل تجاوز جنسی، لت‌وکوب، آزارواذیت، نکاح اجباری، ممانعت از حق ازدواج، ازدواج قبل از سن، انزوای اجباری، منع تصرف در ارث و اموال و برخی از موار دیگر است.

وی تصریح کرد که از این میان، یک هزار و ۱۷۳ قضیه، کابل با ۳۳۹ مورد در صدر فهرست و هرات با ثبت ۹۴ قضیه در رده دوم حضور دارد. این در حالی است که دایکندی با ثبت ۶۷ مورد،‌ تخار با ۶۶ مورد، ننگرهار با ۶۳ مورد و بلخ با ۵۷ مورد در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

به گفته وی، ۵۴۸ مورد قضایای خشونت ثبت شده علیه زنان را لت‌وکوب تشکیل می‌دهد و پس از آن، آزارواذیت زنان با ۱۴۱ مورد و تجاوز جنسی نیز با ۱۲۱ در رده‌های بعدی این آمار قرار دارند.

آقای رسولی گفت که این اداره برای منع آزارواذیت در اداره‌های عامه و خصوصی یک بخش ویژه‌ای را در لوی سارنوالی زیر نام «سارنوالی منع آزار و اذیت جنسی» ایجاد کرده تا به نگرانی‌های مردم پیرامون این موضوع رسیده‌گی کند.

به گفته وی، کار تشکیلاتی این بخش تکمیل شده و قرار است این بخش به زودترین فرصت به فعالیتش آغاز کند.

جمشید رسولی هم‌چنان افزود که حضور زنان در نهادهای قضایی نیز به بیش از ۲۲ درصد افزایش یافته است. وی تصریح کرد که در جریان سال‌های گذشته سارنوالان زن تنها در شش یا هفت ولایت حضور داشتند که اکنون به همه ولایات گسترش یافته است.

سخنگوی اداره لوی سارنوالی گفت که ساختار سارنوالی مبارزه با خشونت علیه زنان نیز در گذشته تنها در هفت یا هشت ولایت وجود داشت، اما این ساختار اکنون در ۳۴ ولایت را ایجاد شده است.

‌آمار خشونت علیه زنان در شش ماه اخیر در حالی اعلام می‌شود که با اجرایی شدن طرح قرنطین از سوی حکومت در کشور، نگرانی‌ها پیرامون افزایش خشونت علیه زنان نیز مطرح شده بود.

دکمه بازگشت به بالا