لوی سارنوالی چهار عضو و یک‌ کارمند فدراسیون ملی فوتبال را ممنوع‌الخروج کرد

۸صبح، کابل: اداره لوی سارنوالی کشور چهار عضو و یک کارمند فدراسیون ملی فوتبال افغانستان را ممنو‌ع‌الخروج کرد.

چندی پیش، روزنامه گاردین به نقل از منابعی در تیم فوتبال بانوان افغانستان گزارش کرده بود که شماری از اعضای مرد فدراسیون فوتبال افغانستان، بازیکنان زن این تیم را مورد سوء استفاده و آزار و اذیت جنسی قرار داده‌اند.

پس از آن محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، به لوی سارنوالی دستور داد تا اتهامات آزار جنسی دختران وزرشکار را با تمام صلاحیت به صورت همه‌جانبه بررسی کند. لوی سارنوالی کشور نیز در آن زمان اعلام کرده بود که یک هیأت تحقیق را در این خصوص گماشته است.

جمشید رسولی، سخنگوی لوی سارنوالی، روز جمعه هفتم جدی به ۸صبح گفت که به‌تازه‌گی هیأت تحقیق لوی سارنوالی چهار عضو و یک کارمند فدراسیون ملی فوتبال را ممنوع‌الخروج کرده است.

هرچند آقای رسولی هویت افراد ممنوع‌الخروج شده از سوی لوی سارنوالی را فاش نکرد اما یک منبع معتبر و آگاه در اداره لوی سارنوالی گفت که کرام‌الدین کریم رییس فدراسیون ملی فوتبال، نادر عالمی مسوول کمیته دروازه‌بانان، سیدعلی‌رضا آقازاده سکرتر جنرال، عبدالصبور ولی‌زاده مسوول ارتباط ولایات و رستم کارمند این فدراسیون از سوی لوی سارنوالی کشور ممنوع‌الخروج شده‌اند. 

پیش از این لوی سارنوالی، وظایف پنج تن از اعضای فدراسیون ملی فوتبال  به شمول رییس این فدارسیون را به تعلیق درآورده بود. اما حالا محمدیوسف کاگر، معاون فدراسیون ملی فوتبال، در جمع ممنوع‌الخروج شده‌ها نیست.  

در همین حال، سخنگوی لوی سارنوالی کشور گفت که تیم تحقیق لوی سارنوالی تاکنون از ۲۵ نفر بازجویی کرده است و به دست‌آوردهای قابل توجهی در این زمینه دست یافته است.

به گفته آقای رسولی، لوی سارنوالی نامه‌ای به فیفا و همین گونه به شرکت حامی فوتبال افغانستان و آن‌شمار از بانوانی که ادعا کرده‌اند مورد اذیت و آزار جنسی قرار گرفته‌اند، فرستاده است تا اسناد و مدارک خود را در این خصوص با لوی سارنوالی شریک کنند.

 آقای رسولی هم‌چنان گفت که تاکنون شرکت حمایت‌کننده فوتبال افغانستان به نام «حَمِل» و خالده پوپلزی از اعضای پیشین تیم فوتبال بانوان، اسناد و مدارک دست داشته‌شان را با اداره لوی سارنوالی شریک کرده‌اند.

وی افزود که تاکنون فدراسیون بین‌المللی فوتبال یا فیفا پاسخ نامه لوی سارنوالی افغانستان را ارسال نکرده است.

آقای رسولی از تمامی کسانی که در این خصوص اسناد و مدارک دارند خواست که با اداره لوی سارنوالی شریک کند.

به تازه‌گی روزنامه گاردین، به تعقیب گزارش قبلی خود درباره بدرفتاری جنسی با اعضای تیم ملی بانوان افغانستان، گزارش دیگری را با جزئیات بیشتر در این باره منتشر کرده است. در این گزارش یکی از اعضای بانوان تیم ملی فوتبال مدعی شده است که کرام‌الدین کریم، پس از تجاوز جنسی به وی، او و خانواده‌اش را تهدید به مرگ کرده است تا این موضوع را با رسانه‌ها شریک نکند.  

اما لوی سارنوالی کشور می‌گوید که تمام این ادعاها از سوی لوی سارنوالی زیر تحقیق قرار دارد و بررسی می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا