حمله بر آخرین بقایای زنده‌گی؛ دین‌محمد پایی برای برگشتن به خانه ندارد

۸صبح، بلخ

مردی که برای خرید لباس عیدی برای فرزندانش به مزارشریف آمده بود، قربانی انفجار شد و هر دو پایش را از دست داد.

شام پنج‌شنبه، ۸ ثور، در روز‌های پایانی ماه مبارک رمضان دو انفجار هم‌زمان در دو موتر مسافر‌بری شهری در مزارشریف رخ داد. به گفته گواهان رویداد، در این انفجارها حدود ۲۰ تن به شمول زنان و کودکان جان باختند و بیش از ۱۰ تن دیگر زخمی شدند.

تاکنون که سه هفته از آن روز می‌گذرد، شماری از زخمی‌های این حادثه هنوز در شفاخانه ابوعلی سینای بلخی بستری‌اند و تحت درمان قرار دارند. در میان این زخمی‌ها، مردی از ولسوالی دره‌صوف ولایت سمنگان نیز دیده می‌شود که در این حمله انفجاری هر دو پایش را از دست داده است. این مرد دین‌محمد نام دارد. وی ۲۸ سال عمر و سه فرزند دارد.

دین‌محمد می‌گوید از زمانی که کودکی بیش نبوده است، در معادن زغال‌سنگ کارهای شاقه انجام می‌داده و تا همین سه هفته قبل نیز کارش همین بوده است. می‌گوید: «پس از سال‌ها، خواستم برای خرید میوه و لباس عید فرزندانم به مزارشریف بیایم و این کار را کردم. صبح روز پنج‌شنبه به مزارشریف آمدم و شام همان روز، زمانی که می‌خواستم به خانه کاکایم که در سجادیه است بروم و سوار موتر شدم، انفجار رخ داد و بیش‌تر کسانی که در داخل موتر بودند شهید شدند. شاید دو یا سه تن زنده ماندند. من که زنده ماندم، هر دو پایم را از دست دادم.»

دین‌محمد که سه کودک قد و نیم‌قد دارد و نتوانسته برای آنان لباس عید ببرد، ناراحت است. از سویی هم نگران آینده ناروشن خود با پاهای قطع شده است. می‌افزاید: «اکنون که دو پایم را از دست داده‌ام، نمی‌دانم پس از این‌که دردم آرام شود و خوب شوم، چه خواهد شد. سرنوشت کودکانم چه خواهد شد. خودم با چه سرنوشتی روبه‌رو خواهم شد؟»

از سویی هم پدر دین‌محمد که برای سرپرستی پسرش به شفاخانه ابو‌علی‌سینای بلخی آمده است، از وضعیت بد اقتصادی‌اش سخن می‌گوید.

این مرد کهن‌سال که در خودش توانایی کار را نمی‌بیند، می‌گوید فرزندش کار می‌کرد و به مشکلات خانواده‌اش می‌رسید؛ اما اکنون که او پاهایش را از داده است، کل خانواده با سرنوشت نامعلوم روبه‌رو شده است. می‌گوید: «ما در خانه ۱۱ نفر هستیم. تنها کسی که کار می‌کرد، دین‌محمد بود. دیگر مرد و کارگری نداریم. وضعیت اقتصادی ما خیلی خراب است. در حال حاضر کسی یک بوری آرد برایم داد و فرستادم به خانواده‌ام که تا زمان رفتن ما به خانه، مشکل‌شان رفع شود. نمی‌دانم چه خواهد شد.»

حدود دو هفته قبل مواد انفجاری هم‌زمان در دو موتر مسافربری که در یک مسیر حرکت می‌کردند، منفجر شد. بیش‌تر کسانی که در این رویداد جان دادند، دکان‌داران و کارگران روی جاده بودند.

دکمه بازگشت به بالا