حمله بر ملا ننگیالی؛ عملیاتی در هاله‌ای از ابهام

۸صبح هرات

با گذشت چندین روز از کشته شدن ملا ننگیالی در ولسوالی شیندند ولایت هرات، هنوز سکوت مسوولان دولتی در مورد این موضوع نشکسته است. اداره محلی هرات، خبرنگارانی را که اطلاعات می‌خواهند، برای دریافت پاسخ، وزارت دفاع ملی را آدرس می‌دهد. وزارت دفاع ملی هم نشر و پخش اخبار جدید در این رابطه را به زمان‌های بعدی موکول می‌کند. هفته گذشته، ملا ننگیالی، از طالبان پرنفوذ در ولسوالی شیندند هرات در عملیات نیروهای هوایی و زمینی کشور از پای در آمد. او از طالبان انشعاب یافته بود و علیه نیروهای خودی طالبان در ولسوالی شیندند در جنگ به سر می‌برد. با این که هنوز در مورد چگونه‌گی اجرای عملیات در منطقه زیر نفوذ ملا ننگیالی خبری نشر نشده اما یافته‌های ۸صبح نشان می‌دهد که دست‌کم ۵۰ نفر در پی بمباران و عملیات نیروهای امنیتی در ولسوالی شیندند ولایت هرات جان‌های‌شان را از دست دادند. آن طور که ۸صبح دریافته، دست‌کم ۲۰ غیر نظامی هم در این عملیات کشته شده‌اند و افراد زیادی هم زخم برداشته‌اند. پس از ختم عملیات تا کنون، بازار ولسوالی شیندند کاملاً بسته است و به هیچ‌کس اجازه رفت‌وآمد داده نمی‌شود. گزارش‌های مردمی حاکی از آن است که مردم در خانه‌ها گیر کرده‌اند و کسی به زخمیان غیرنظامی که در بمباران نیروهای هوایی آسیب دیده‌اند، کمک نکرده است.

نشر کمترین اخبار ممکن

اواخر هفته گذشته، نیروهای امنیتی افغان از زمین و هوا به هفت منطقه در ولسوالی شیندند هرات یورش بردند. «پای کشک» در سه کیلومتری مرکز بازار ولسوالی شیندند هرات از مناطق اصلی بود که بمباران نیروهای هوایی در آن رخ داد. این منطقه جزو ساحه نفوذ ملا ننگیالی، از افراد کلیدی ملا رسول بود که چند سال قبل از طالبان انشعاب یافته و علیه آنان در جنگ به سر می‌برد. در این عملیات ملا ننگیالی همراه با چند نفر از اعضای گروهش جان باخت. هنوز معلوم نیست که این حمله به چه دلیل راه‌اندازی شده بود و چرا غیرنظامیان در آن کشته شدند.

در اعلامیه وزارت دفاع ملی کشور آمده که نیروهای ملی دفاعی و امنیتی افغان یک عملیات خاص را در ولسوالی شیندند ولایت هرات اجرا کردند که در پی آن به نتیجه‌ای که می‌خواستند، رسیدند. در خبرنامه هم‌چنان ذکر شده که در جریان عملیات به هیچ نیروی امنیت ملی کشور آسیب نرسیده است و وزارت دفاع ملی «گزارش‌های نشر شده در مورد آسیب رسیدن به غیرنظامیان» را «بررسی» می‌کند.

آن طور که وزارت دفاع ملی کشور اعلام کرده، در این عملیات فقط نیروهای امنیتی افغان حضور داشتند و به مقصود هم رسیده‌اند. اگرچه در خبرنامه وزارت دفاع ملی کشور در مورد چگونه‌گی اجرای عملیات و نتیجه آن اطلاعات دقیقی ذکر نشده است اما برخی منابع محرم به ۸صبح گفته‌اند که در این عملیات نیروهای امریکایی با لباس‌های محلی و سوار بر موتر شخصی نوع کرولا در محل حضور داشتند. آن طور که منابع می‌گویند، ملا ننگیالی و چند فرد نزدیک به وی با شلیک مستقیم گلوله کشته شده‌اند.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی کشور دیروز در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که بررسی‌های این وزارت در مورد شمار کشته‌گان غیرنظامی در بمباران هوایی شیندند جریان دارد. او گفت که هنوز خبر جدیدی نیست و باید برای ابعاد تازه و جزییات بیش‌تر این رویداد منتظر ماند.

خواستیم در این مورد با دفتر والی هرات هم صحبت کنیم اما به ما گفته شد که وزارت دفاع ملی مسوولیت نشر و پخش اخبار مربوط به این عملیات را بر عهده گرفته است. جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات به روزنامه ۸صبح گفت که فعلاً باید منتظر اخبار وزارت دفاع ملی ماند. او تصریح کرد که اداره محلی هرات در این زمینه برای فعلاً مطالب زیادی به رسانه‌ها گفته نمی‌تواند.

ملا ننگیالی کی بود؟

ملا ننگیالی نیکزاد، فرزند امان‌الله نیکزاد از فرماندهان جهادی پیشین در حوزه غرب بود که در منطقه زیرکوه ولسوالی شیندند هرات فعالیت داشت. امان‌الله نیکزاد، پدر ملا ننگیالی چند سال قبل با کمین فردی به نام ملا نصیر برخورد کرد و جانش را از دست داد. افراد ملا نصیر، امان‌الله نیکزاد را در راه منطقه زیر کوه کشته بودند. در همان وقت مرحوم سیدحسین انوری، والی پیشین هرات به منطقه زیرکوه رفت و کمر ملا ننگیالی را بست و او را جانشین امان‌الله اعلام کرد. پس از آن ملا ننگیالی با حمله بر خانه ملا نصیر، او و تمام اعضای خانواده‌اش را به رگبار گلوله بسته و از پای در آورد. ملا نصیر از تبار ملا ننگیالی بود و به دلیل برخی مشکلات داخلی علیه پدر امان‌الله سلاح برداشته بود.

ملا ننگیالی پسر امان‌الله از شاخه انشعاب یافته طالبان به رهبری ملا محمد رسول بود که از چندی به این طرف علیه طالبان زیر رهبری ملا هبت‌الله می‌جنگید. جسد وی در دشت گازرگاه و در نزدیکی زیارت خواجه‌عبدالله انصار به خاک سپرده شد و اقاربش در مسجد جامع بزرگ هرات برای وی مراسم ترحیم برگزار کردند. به گفته برخی منابع در مراسم ترحیم ملا ننگیالی، برخی از کارمندان دولتی هم دیده شدند.

جانشین ملا ننگیالی

منابع به روزنامه ۸صبح می‌گویند که پس از کشته شدن ملا ننگیالی، فرید مشهور به «گلال»، برادر کوچک‌تر در ختم مراسم عزاداری با خانواده خداحافظی کرده و به پایگاه اصلی برادرش در ولسوالی شیندند رفته است. بر بنیاد اطلاعات روزنامه ۸صبح، گلال به منطقه‌ زیر نفوذ برادرش رفته تا خودش را جانشین وی معرفی کند. «پای کشک» در سه کیلومتری بازار ولسوالی شیندند، منطقه‌ی اصلی زیر نفوذ ملا ننگیالی بود.

در همین حال محمدنعیم غیور، از منصب‌داران پیشین نظامی به روزنامه ۸صبح می‌گوید که کشته شدن ملا ننگیالی می‌تواند تاثیر مهمی بر اوضاع امنیتی در منطقه داشته باشد. به گفته وی، بهتر است که در نبود ملا ننگیالی، رهبری نیروهای امنیتی کشور با برنامه‌های بیش‌تر به دنبال ایجاد و بسیج نیروی دولتی به منطقه باشند تا جلو ناامنی در این منطقه گرفته شود. آقای غیور تصریح می‌کند که شیندند در ولایت هرات جزو مناطقی به حساب می‌رود که طی سالیان گذشته هیچ وقت رنگ آرامش را ندیده است. باری محمداشرف غنی، رییس جمهوری کشور در سفر به هرات، این ولسوالی را زخم ناسور امنیتی عنوان داده بود. بنا بر گزارش‌های مختلف، اکثر ناامنی‌ها در ولایت هرات ریشه در ولسوالی شیندند دارد.

دکمه بازگشت به بالا