حمله بر یک مرکز آموزشی در پایتخت؛ دانش در کوثر خون افتاد

خلیل اسیر

وزارت داخله اعلام کرده است که در پی یک حمله انتحاری در غرب شهر کابل دست‌کم ۱۸ نفر کشته شده‌اند و ۵۷ نفر دیگر نیز زخم برداشته‌اند. این حمله حوالی ساعت ۴:۳۰ بعد از ظهر شنبه، سوم عقرب، در منطقه پل خشک از مربوطات حوزه سیزدهم امنیتی شهر کابل رخ داده است. پولیس می‌گوید که هدف این حمله انتحاری، مرکز آموزشی «کوثر دانش» بوده است. این مرکز سه سال پیش نیز هدف سوء قصد انتحاری قرار گرفته بود.

طبق آن‌چه طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله، اعلام کرده است، مهاجم انتحاری پیاده بوده است و در داخل کوچه‌ای – پیش از ورود به مرکز آموزشی «کوثر دانش» – مواد همراهش را منفجر کرده است. مهاجم انتحاری پیش از آن‌که وارد مرکز آموزشی شود، توسط محافظان این مرکز شناسایی شده بود.

«کوثر دانش» از مراکز با سابقه در بخش آموزش و آماده‌گی کانکور در غرب شهر کابل است. در این مرکز صدها دانش‌آموز پسر و دختر مصروف آموزش هستند. مرکز آموزشی «کوثر دانش» باری در حوت ۱۳۹۶ نیز هدف سوء قصد قرار گرفته بود. در این حمله، مهاجم انتحاری با انفجار بمب دستی همراهش که آماده پرتاب کرده بود، کشته شد و به هدف نرسید.

حمله چند سال پیش به مرکز آموزشی «کوثر دانش» به گروه داعش نسبت داده شده است. تا ناوقت روز شنبه، مشخص نبود که حمله تازه به این مرکز کار چه گروهی بوده است. وزارت داخله صرفاً گفته است که این حمله توسط «تروریستان» انجام شده است. گروه طالبان اما دست داشتن خود در این حمله را رد کرده است.

واکنش‌ها

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، با نشر اعلامیه‌ای حمله به مرکز آموزشی «کوثر دانش» را محکوم کرده و آن را ضدبشری و خلاف موازین و ارزش‌های اسلامی و انسانی دانسته است. در اعلامیه آمده است که «تروریستان بزدل و خداناباور با حمله به کودکان و دانش‌آموزان بی‌گناه و مظلوم، نشان دادند که به هیچ آیین و اصولی پای‌بند نیستند».

امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری، در واکنشی گفته است که ریشه‌های ایدیولوژی طالبان و داعش یکی است و آن‌ها تاکتیک مشابه دارند. او تأکید کرده است که باید ریشه‌های این ایدیولوژی که برای اتصال به بهشت، آدم می‌کشد، خشکانده شود.

شهرزاد اکبر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر، در واکنشی نسبت به این حمله گفته است که قربانیان حمله به مرکز آموزشی «کوثر دانش»، غیرنظامیان، به شمول کودکان و جوانان، هستند. خانم اکبر افزوده است که پس از یک هفته خشونت «هولناک» در افغانستان، این خبر آخرین جرقه‌های امید برای صلح را به نابودی سوق خواهد داد. او پرسیده است که «ما به عنوان فرد و جامعه تا چه وقت می‌توانیم این وضعیت را تحمل کنیم؟ برای چندمین بار می‌توانیم دوباره به پا بایستیم؟»

محمدامین احمدی، عضو هیأت مذاکره‌کننده دولت، حمله به مرکز آموزشی «کوثر دانش» را تکان‌دهنده و تکرار جنایات پیشین خوانده است. احمدی افزوده است که رویدادهایی از این دست نشان می‌دهد که «هزاره‌ها و شیعیان» بیش‌تر و به صورت سیستماتیک در معرض «حذف و کشتار و تبعیض» قرار دارند. به گفته او، به همین دلیل باید حمایت از آن‌ها جزیی از اولویت‌های دولت، ملت و جامعه جهانی باشد. احمدی که فعلاً در دوحه به سر می‌برَد، از احتمال تأثیر این حمله روی مذاکرات جاری صلح با طالبان چیزی نگفته است.

شاه‌حسین مرتضوی، مشاور فرهنگی رییس جمهور غنی، به رغم آن‌که طالبان مسوولیت حمله روز شنبه را به گردن نگرفته‌اند، این گروه را عامل این حمله مرگ‌بار دانسته است. او در یک پست فیس‌بوکی نوشته است: «طالبان دشمن بشریت، آگاهی، دانایی و پیش‌رفت هستند. آن‌ها صبح و شام را با کشتار و تخریب آغاز می‌کنند. از جنایت لذت می‌برند. این گروه باور به صلح ندارد.» او در ادامه افراد طالبان را «جنگ‌جویان کرایی» توصیف کرده است که به گفته او «به حیث پیش‌مرگان بیگانه عمل می‌کنند.» با این وصف، مرتضوی خاطرنشان کرده است که «کسی تسلیم سپاه جهل و خشونت نخواهد شد» و همه در برابر این گروه مقاومت خواهند کرد.

در همین ارتباط، ناهید فرید، عضو مجلس نماینده‌گان، گفته است که اگر طالبان مسوولیت حمله به مرکز آموزشی «کوثر دانش» را بر عهده نمی‌گیرند، باید هرچه زودتر اعلام آتش‌بس کنند تا به گفته او نیت این گروه ثابت شود. فرید در ادامه افزوده است که «دل بستن به مذاکرات صلح با طالبان یک خیال واهی است». او تأکید کرده است که برای مردم افغانستان مهم این نیست که چه گروهی پای موافقت‌نامه صلح امضا می‌کنند، بلکه مهم این است که خون‌ریزی پایان یابد.

پیشینه

حمله به مراکز فرهنگی، ورزشی، آموزشی و مساجد در غرب شهر کابل دارای پیشینه خون‌باری است. در ۲۷ حوت ۱۳۹۶ همین مرکز آموزشی در محلی پایین‌تر از موقعیت کنونی آن هدف سوء قصد انتحاری قرار گرفت که تلفاتی به همراه نداشت. در ۲۵ ماه اسد ۱۳۹۷ آموزشگاه «موعود» واقع در دشت برچی نیز هدف حمله انتحاری قرار گرفت که در نتیجه آن ۴۸ دانش‌آموز کشته شدند و ۶۷ دانش‌آموز دیگر زخم برداشتند.

در جریان چند سال اخیر دو مسجد در غرب شهر کابل هدف حمله انتحاری واقع شده است. طبق اعلام پولیس، در نتیجه حمله به مسجد باقرالعلوم در اول قوس ۱۳۹۵ خورشیدی ۲۷ نفر کشته شدند و ۶۷ نفر دیگر زخم برداشتند. هم‌چنان حمله انتحاری به مسجد امام زمان در منطقه پل خشک نیز تلفات سنگینی در پی داشت. این حمله در ۲۸ میزان ۱۳۹۶ خورشیدی ۳۹ کشته و ۴۵ زخمی بر جای گذاشت.

باشگاه ورزشی «میوند» که یک مکان ملکی است، در ۱۴ سنبله ۱۳۹۷ هدف حمله واقع شد که ۳۰ کشته و ۵۰ زخمی بر جای گذاشت. در سال بعد، به تاریخ ۲۸ اسد ۱۳۹۸ یک تالار عروسی به نام «شهر دبی» در غرب شهر کابل هدف حمله انتحاری قرار گرفت که در نتیجه آن ۸۰ نفر جان باختند و نزدیک به ۲۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

حمله به مرکز آموزشی «کوثر دانش» دومین حمله مرگ‌بار در غرب شهر کابل است که در جریان امسال رخ داده است. پیش از آن شفاخانه دولتی ۱۰۰ بستر دشت برچی هدف حمله گروهی از مهاجمان مسلح قرار گرفته بود که ۲۴ کشته و ۱۶ زخمی در پی داشت. مسوولیت تمام این حملات را گروه داعش بر عهده گرفته است.

دکمه بازگشت به بالا