عطا محمد نور: «جمهوریت سه‌نفره» مانع اصلی صلح بود، غنی از معاونانش به‌عنوان دیکور استفاده می‌کرد

۸صبح، کابل: عطامحمد نور، رهبر شاخه انشعابی حزب جمعیت اسلامی، می‌گوید که جمهوریت سه‌نفره غنی چالش بزرگ سر راه صلح بود، علاقه‌ای به اجماع ملی به‌عنوان نیاز مبرم نداشت و از معاونانش به‌عنوان دیکور استفاده می‌کرد.

عطامحمد نور، رهبر انشعابی حزب جمعیت اسلامی، روز شنبه، سی‌ام اسد، با نشر نوار تصویریی گفت که در جمهوریت محمداشرف غنی، رییس جمهور پیشین کشور، قدرت در دستان حلقه سه‌نفره متمرکز بود و معاونان غنی نقش سمبولیک و نمادین داشتند.

نور افزود که در جمهوریت سه‌نفره غنی عدالت اجتماعی تأمین نشد، آنان وحدت ملی و دموکراسی را به‌شکل واقعی آن تمثیل نکردند و معاونان غنی فقط «اکت» قدرت را می‌کردند.

رییس شاخه انشعابی جمعیت اسلامی و از فرماندهان مقاومت مردمی در ولایت بلخ در این پیام تصویری خاطرنشان کرد: «از حکومت پیشین جز تعصب، نفاق مشکلات قومی، دزدی، فساد اخلاقی، فساد اداری، فساد در حکومت‌داری و انحصار، چیز خوبی به جامعه افغانستان میراث نماند.»

او هم‌چنان افزود که برای اجماع ملی شعار داده می‌شد، اما هیچ‌گاه عمل نمی‌شد. او تصریح کرد: «نفاق قومی چاق‌تر شد و از اقوام به‌حیث دیکور استفاده صورت می‌گرفت.»

نور اضافه کرد که حکومت غنی روند صلح را ناکام ساخت.

عطامحمد نور ادعا کرد که نرسیدن مهمات و سلاح به او از طرف حکومت باعث شکست نیروهایش در ولایت بلخ شد.

رییس شاخه انشعابی جمعیت اسلامی گفت که امریکا و ناتو افغانستان را تنها گذاشتند و از حکومت «فاسد» تا آخرین دقایق حمایت کردند.

او این عملکرد امریکا و ناتو را «شرم و ننگ» خواند.

از سوی دیگر آقای نور که اکنون در خارج از کشور به سر می‌برد، گفت که او به هر نحو ممکن، به کشور برمی‌گردد‌.

دکمه بازگشت به بالا