ورزش‌کاران: امتیاز مادی و معنوی ما کجا است؟

زهرا عطایی

شماری از ورزش‌کاران و مدال‌آوران کشور نسبت به اندک بودن امتیازات‌شان اعتراض دارند. مدال‌آوران معترض از دو هفته به این سو کارزاری اعتراضی را با شعارهای «ارزش مدال‌های جهانی کم‌تر از مدال المپیک نیست» و «امتیاز مادی و معنوی ما کجا است؟» به راه‌انداخته‌اند. روزنامه ۸صبح با چندتن از معترضان صحبت کرده است. این معترضان می‌گویند که امتیازات‌شان اندک است و هر ماه تنها یک هزار افغانی را زیر نام «عصریه» دریافت می‌کنند که بسیار ناچیز است. ریاست تربیت بدنی نیز تأیید می‌کند، امتیازی که زیر نام «عصریه» به مدال‌آوران و ورزش‌کاران داده می‌شود، کافی نیست. به گفته مسوولان، همه ساله طرح ازدیاد امتیازات ورزش‌کاران و مدال‌آوران را به دولت و به ویژه وزارت مالیه فرستاده‌اند، اما تا کنون این طرح‌ها تأیید نشده است. وزارت مالیه نیز می‌گوید که روی طرح امتیازات اعضای تیم‌های ملی کار می‌کند و تاکنون نهایی نشده است. امتیازی که زیر نام عصریه در نظر گرفته شده است، به تمام اعضای تیم‌های ملی در رشته‌های مختلف ورزشی داده می‌شود.

محمود حیدری در گذشته عضو تیم ملی تکواندو بود. او ۱۵ سال به گفته خودش در بخش تکواندو قهرمانی کرده است. حیدری دو سال است که از این رشته ورزشی روی برگرفته است. او می‌گوید که به دلیل نداشتن امتیاز و بی‌توجهی دست‌اندرکاران ورزش از عضویت تیم ملی بیرون شده است. این ورزشکار معترض، برگزارکننده کارزار اعتراضی نسبت به امتیازات اندک ورزش‌کاران است. او می‌گوید که این اعتراض را به هدف تأمین حقوق و امتیازی که باید به ورزش‌کاران داده شود، برگزار کرده است.

روح‌الله محمدی ۱۲ سال است که در رشته کیک بوکسینگ ورزش می‌کند. روح‌الله در حال حاضر مربی رشته کیک بوکسینگ در تیم ملی است. او از جمله اعتراض‌کنند‌ه‌گان است. خواست محمدی از دولت این است که ورزش‌کاران را از لحاظ اقتصادی حمایت کند تا بتوانند با فکر آرام ورزش و افتخار کسب کنند. این ورزش‌کار معترض می‌گوید که ورزش‌کاران تیم ملی در ماه تنها یک هزار افغانی به عنوان «عصریه» دریافت می‌کنند که بسیار ناچیز و اندک است.

محمدخالد هوتک ورزشکار رشته ووشو است. هوتک می‌گوید که در بازی‌های مختلف جهانی اشتراک و بیش‌ از ۱۰ مدال از این مسابقات کسب کرده است. او که از وضعیت ورزش در کشور ناراضی است نیز در این کارزار سهم گرفته است. این ورزشکار معترض خواهان افزایش امتیاز ورزش‌کاران از سوی دولت است. هوتک می‌گوید با یک هزار افغانی که دولت ماهانه به عنوان «عصریه» برای آن‌ها پرداخت می‌کند، حتا مصرف آب نوشیدنی ورزش‌کاران تأمین نمی‌شود.

در همین حال، محمدعارف پیمان، سخنگوی ریاست تربیت بدنی، می‌‌گوید که ورزش‌کاران نظر به قانون، امتیازی ندارند و تنها ماه یک‌هزار زیر نام «عصریه» از طرف دولت دریافت می‌کنند و طبق قانون برای‌شان پرداخت می‌شود که آن هم کافی نیست. پیمان گفت که آن‌ها برای ازدیاد «عصریه» ورزش‌کاران همه ساله در شروع سال مالی، طرح افزایش امتیاز ورزش‌کاران و بودجه سکتور ورزش را پیشنهاد می‌کنند اما هنوز این طرح‌ها عملی نشده است.

سخنگوی تربیت بدنی هم‌چنان گفت که این «عصریه» شامل تمام بازی‌کنان تیم ملی می‌شود. پیمان افزود که این «عصریه»‌ها از طریق سیستم «ام‌پیسه» یا «خدمات آسان پول» برای ورزش‌کاران به صورت ماه‌وار پرداخت می‌شود.

از سویی هم، حفیظ‌الله ولی رحیمی، رییس کمیته ملی المپیک، در این مورد می‌گوید که طرحی را برای افزایش امتیاز مدال‌‌آوران و ورزش‌کاران به نهادهای مسوول دولتی فرستاده است. رحیمی افزود که این طرح را در شروع سال مالی جاری به وزارت مالیه فرستاده‌اند ولی هنوز نتیجه آن را دریافت نکرده‌اند.

با این همه شمروزخان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که طرح امتیاز ورزش‌کاران از سوی کمیته ملی المپیک به وزارت مالیه فرستاده شده است و کار روی آن جریان دارد. مسجدی هم‌چنان اضافه کرد که وزارت مالیه حدود ۶۰ میلیون افغانی بودجه را برای کمیته ملی المپیک در جریان سال مالی جاری در نظر گرفته است. او تاکید کرد که این مقدار پول جدا از این طرح و قبل از آن برای کمیته ملی المپیک در نظر گرفته شده بود. مسجدی افزود که این مقدار پول به هدف تشویق ورزش‌کاران و از کدهای احتیاط وزارت مالیه برای این کمیته در نظر گرفته شده است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن