نثاراحمد عبدالرحیم‌زی: به ورزشکاران در حد جایگاه‌شان توجه صورت نمی‌گیرد

حسیب بهش

نثاراحمد عبدالرحیم‌زی، تکواندوکار جوان افغان و برنده مدال برنز المپیک جوانان، می‌گوید که به دلیل بی‌توجهی به وضعیت ورزش‌کاران افغان، به ویژه گرفتن مدال المپیکی‌اش از سوی ارگ ریاست جمهوری، مجبور شده است که از رشته تکواندو خداحافظی کند. وی در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح افزود که مدال المپیک وی حدود ده ماه پیش از سوی سکرتر رییس جمهور غنی به دلیل این‌که ورزشکاران را مورد تشویق قرار می‌دهند، گرفته شده و هنوز با وجود تلاش‌های پی‌هم، وی موفق به دریافت دوباره آن نشده است.

نثاراحمد عبدالرحیم‌زی سه‌ونیم سال پیش به ورزش تکواندو رو آورد و شش ماه پس از حضور در این رشته، توانست مدال نقره را در سطح آسیا کسب کند. وی هم‌چنان توانست در رقابت‌های میان ۶۳ کشور جهان که در کوریا برگزار شد، مدال طلا کسب کند. علاوه بر این، وی در رقابت‌های سهمیه المپیک نیز موفق عمل کرد و توانست در رقابت‌های المپیک اشتراک کند. آقای عبدالرحیم‌زی یک سال پیش توانست در سومین دور رقابت‌های المپیک جوانان که در آرژانتین برگزار شد، مدال برنز المپیک را کسب کند.

وی اما به تازه‌گی بنا بر بی‌توجهی ریاست تربیت بدنی و ورزش و کمیته ملی المپیک، خداحافظی‌اش از رشته ورزشی تکواندو را اعلام کرده است. آقای عبدالرحیم‌زی روز جمعه، ۱۲ میزان در گفت‌وگو با روزنامه ۸ صبح افزود که این تصمیم را پس از بی‌توجهی اداره‌های تربیت بدنی و ورزش و کمیته ملی المپیک به حقوق ورزشکاران  اتخاذ کرده است. به گفته آقای عبدالرحیم‌زی، ورزشکاران با دستمزد اندکی که به آنان پرداخته می‌شود، نمی‌توانند در عین زمان به تمرینات ورزشی و سایر مشکلات مالی‌شان رسیده‌گی کنند.

آقای عبدالرحیم‌زی می‌گوید که مدال وی پس از تقدیر در ارگ ریاست جمهوری، از سوی عبدالرحیم زیرک، سکرتر رییس جمهور غنی به دلیل این‌که قرار است آنان را در وعده دیگر مورد تقدیر قرار دهد، گرفته شد، اما می‌گوید که مدال وی هنوز دوباره به او بازگردانده نشده است. وی مسوولان در ریاست تربیت بدنی و ورزش و کمیته ملی المپیک را در پیوند به عدم توجه به وضعیت ورزشکاران مقصر دانست.

وی تصریح کرد که با وجود به دست‌آوردن مدال المپیک جوانان، هنوز به حد کافی مورد تقدیر قرار نگرفته و امتیاز کافی برایش پرداخته نشده است. او با مقایسه چالش‌های فرا روی ورزشکاران و مربیان ورزشی و دستمزد اندک آنان، افزود که نیاز است تا به ورزشکاران در حد جایگاه آنان، توجه شود. وی تایید کرد که در صورت رسیده‌گی به وضعیت ورزش‌کاران و پرداختن حقوق شایسته جایگاه آنان، حاضر است دوباره به میدان باز گردد.

«ورزشکاران به ابعاد معنایی اولویت دهند»

هم‌زمان با این، سرمربی تیم ملی تکواندو کشور هرچند تایید می‌کند که مدال نثاراحمد عبدالرحیم‌زی به ریاست تربیت بدنی و ورزش تحویل داده شده، اما از ورزشکاران، به ویژه مدال‌آوران می‌خواهد که به ابعاد معنایی موفقیت‌های‌شان «ارجحیت» بدهند.

بشیر تره‌کی، سرمربی تیم ملی تکواندو خداحاظی نثاراحمد عبدالرحیم‌زی را «ضایعه» برای رشته تکواندو در کشور خواند و تصریح کرد که نیاز است تا ورزشکاران بیش‌تر از بعد مادی، به معنویت دست‌آوردهای‌شان توجه کنند. وی افزود، پس از کسب مدال المپیک، نثاراحمد عبدالرحیم‌زی تقدیر شده و رییس تربیت بدنی و ورزش نیز بسته‌ امتیازی را برای کسب مدال و رفع مشکلات اقتصادی وی در نظر گرفته، اما وی خواستار امتیازات بیش‌تر از سوی ریاست تربیت بدنی و ورزش شده است.

با این حال، او خواسته‌های نثاراحمد عبدالرحیم‌زی را بیش‌تر از صلاحیت ریاست تربیت بدنی و فدراسیون تکواندو خواند و افزود که مدال وی برای تفویض امتیاز که قرار بود پس از تصویب قانون ورزش در پارلمان، توسط حکومت به مدال‌آوران داده شود، در اختیار ارگ ریاست جمهور قرار داشت. آقای تره‌کی تایید که مدال المپیکی نثاراحمد عبدالرحیم‌زی به محض مطرح شدن انتقادها و اعلام خداحافظی او، دوباره به ریاست تربیت بدنی و ورزش فرستاده شده است.

در همین حال، مسوولان در ریاست تربیت بدنی و ورزش و کمیته ملی المپیک نیز تصریح می‌گویند که تمامی راهکارها برای حمایت از ورزشکاران را به کار بسته‌اند، اما رسیده‌گی به شماری از خواسته‌های ورزشکاران، از سویه این اداره‌ها بالاتر است. این انتقادها در حالی مطرح می‌شود که شماری از فدراسیون‌های ورزشی از نبود بودجه کافی و امکانات برای پیش‌برد امورشان خبر می‌دهند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن