اشرف غنی: وارد مرحله جدیدی از تلاش‌های صلح شده‌ایم

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور گفته است که افغانستان وارد مرحله جدیدی از تاریخ تلاش‌های صلح شده است و برای نخستین‌بار طالبان به کاهش «بنیادین خشونت» که منجر به «آتش‌بس» شود، موافقت کرده‌اند.

او این مطلب را در نشستی با فرماندهان پولیس ولایت‌های کشور مطرح کرده است. این نشست در پیوند به روند صلح پیش از چاشت روز چهارشنبه، سی‌ام دلو، در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده است.

محمداشرف غنی در این نشست گفته است: «ما به مرحله جدید تاریخ که برای اولین‌بار طالبان به کاهش بنیادین خشونت که به آتش‌بس منجر می‌گردد، موافقت کرده‌اند، داخل می‌شویم.»

محمداشرف غنی در این نشست خاطر نشان کرده است که در مرحله کاهش خشونت ارتش با توجه به فرصت‌ها و خطرات، آماده‌گی کامل داشته و پولیس ملی در خط نخست تامین امنیت قرار خواهد داشت.

محمدمسعوداندرابی، سرپرست وزارت امور داخله دیروز گفته بود که مرحله کاهش خشونت تا پنج روز دیگر آغاز می‌شود.

امریکا و گروه طالبان به کاهش هفت روزه‌ای خشونت به توافق رسیده‌اند. از این توافق به عنوان پیش‌شرط امضای موافقت‌نامه‌ی صلح میان دو طرف یاد می‌شود.

با همه‌ی این‌ها محمداشرف غنی به فرماندهان پولیس اطمینان داده است که در تمویل و تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی هیچ تغییر نمی‌آید، توافقات انجام شده در این بخش با متحدان بین‌المللی افغانستان به ویژه امریکا و کشورهای عضو ناتو به جای خود باقی است.

او خطاب به فرماندهان پولیس گفته است: «از برکت قهرمانی‌ها و فداکاری‌های شما، زمینه صلح فراهم شده است و باید با دقت زیاد از این فرصت استفاده اعظمی صورت گیرد.»

محمداشرف غنی هم‌چنان گفته است که هیأت مذاکره‌کننده از سوی دولت «جمهوری اسلامی افغانستان» انتخاب می شود و این پروسه با نظارت، حمایت و توافق مردم انجام خواهد شد.

به گفته محمداشرف غنی، هیچ نوع معامله‌ بر سرنوشت نیروهای امنیتی در مذاکرات صلح پذیرفتنی نیست.

صلح افغانستان وارد فاز تازه‌ای شده است. دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا به تازه‌گی گفته است که فرصت توافق با گروه طالبان وجود دارد. قرار است که این توافق‌نامه پس از اجرای موفقانه طرح کاهش خشونت در اواخر ماه جاری میلادی به امضا برسد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن