اشرف غنی: کاهش چهار هزار سرباز امریکایی هیچ نوع تأثیر روی وضعیت امنیتی نمی‌گذارد

۸صبح، کابل: رییس جمهور غنی می‌گوید که کاهش چهار هزار سرباز امریکایی هیچ نوع تأثیری روی وضعیت امنیتی افغانستان نخواهد گذاشت.

محمداشرف غنی این سخنان را در نشستی با فرماندهان قول اردوها در ارگ ریاست جمهوری مطرح کرده است. این نشست در مورد روند صلح شام روز دوشنبه، بیست‌وهشتم دلو، در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد.

رییس جمهور غنی در این نشست به فرماندهان قول‌ اردوهای ارتش گفته است که در موجودیت آن‌ها، کاهش نزدیک به چهار سرباز امریکایی از افغانستان هیچ نوع تاثیری روی وضعیت نخواهد گذاشت.

چندی پیش رسانه‌های امریکایی گزارش کرده بودند که دونالد ترمپ دستور خروج چهار هزار سرباز امریکایی را داده است.

از جانب دیگر، مذاکرات صلح با طالبان که بخش مهم توافق‌نامه آن خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، در مرحله نهایی رسیده است.

محمداشرف غنی در نشست با فرماندهان قول اردوهای ارتش هم‌چنان گفته است که فرصتی که برای صلح فراهم شده است، نتیجه مبارزه و قهرمانی نیروهای امنیتی است و این نیروها توانایی مدیریت خطرات را نیز دارند.

Image may contain: 4 people, people sitting and indoor
اشرف غنی: کاهش چهار هزار سرباز امریکایی هیچ نوع تأثیر روی وضعیت امنیتی نمی‌گذارد

به باور رییس جمهور غنی، ایستاده‌گی نیروهای امنیتی در دو سال گذشته سبب شده است که گروه طالبان به هدف‌های تعیین‌شده‌اش، دست نیابد.

او گفته است: «موضع‌گیری ما برای ختم جنگ سبب شد که این فرصت فراهم شود تا طالبان بپذیرند که خشونت‌ها را کاهش می‌دهند.»

به گفته محمداشرف غنی، دولت افغانستان با درک قوی از خطرات و ظرفیت‌هایی که وجود دارد، از فرصت پیش آمده برای پایان جنگ استفاده می‌کند، اما ختم جنگ به آماده‌گی طالبان برای بهره‌گیری از این فرصت است، بر می‌گردد.

رییس جمهور غنی که به تازه‌گی از نشست امنیتی مونیخ آلمان بازگشته است، به فرماندهان ارتش گفته است که مقام‌های ناتو از حمایت دوام‌دار با نیروهای امنیتی افغانستان اطمینان داده‌اند و حمایت‌ این سازمان و جامعه جهانی از نیروهای امنیتی پا برجا است.

دکمه بازگشت به بالا