در حالی که جهان از دور نظاره می‌کند، خشونت در افغانستان در حال افزایش است

نویسنده‌گان: حبیب خان توتاخیل و جوستین فلیشنر

مترجم: شوکت‌علی خالقی

منبع: مجله دیپلمات

افغانستان ممکن است از عناوین خبرهای بین‌المللی افتاده باشد، اما گراف خشونت در این کشور در حال افزایش است. تیم ما در دیدبان صلح افغان (APW) و همکاران پروژه درگیری‌های مسلحانه (ACLED)، روند خشونت را براساس صدها گزارش از رخدادهای ثبت‌شده بین سپتامبر ۲۰۲۱ تا مارچ ۲۰۲۲ مورد بررسی قرار داده است. این گزارش تنها بررسی جامع از اختلال در طول حاکمیت طالبان مبنی بر ۲۳۸ منبع از ۳۴ ولایت افغانستان می‌باشد. یافته‌ها واضح است؛ در حالی که اوج درگیری‌های مسلحانه بین نیروهای دولت پیشین و طالبان بین ماه‌های می و آگست ۲۰۲۱ کاهش یافته بود، خشونت علیه زنان، خبرنگاران و آموزگاران که در دولت پیشین وجود نداشت، به‌ صورت قابل توجه افزایش یافت. زنان مجبور شدند، صورت‌شان را بپوشانند و از فضای عمومی منع شدند. گروه‌های وابسته به دولت اسلامی یا داعش، چندین حمله تروریستی به هدف افزایش تنش‌های قومی و مذهبی انجام دادند. سایر اطلاعات حاکی از افزایش نگرانی در مورد خشونت علیه نیروهای دولت پیشین -که اخیرا توسط نیویورک تایمز نیز تایید شده است- و همچنان درگیری شدید میان جناح‌های متعدد طالبان و گروه‌ها ذینفع بود.

این عوامل نشان‌دهنده خطرات قابل توجه برای خشونت‌های تازه در افغانستان و منطقه است، و دو نکته مهم این‌که؛ اول، حیاتی است که به جمع‌آوری اطلاعات با وجود خطر، ادامه داد، تا به صورت درست و مستقلانه گراف خشونت تحت حاکمیت طالبان را بررسی کرد. دوم، پیگیری روند تهدیدات تروریستی در افغانستان، ممکن است که یکی از منابع اطلاعات معتبر در زمینه فعالیت‌های تروریستی، به‌ویژه گروه‌های تروریستی فراملی باشد، که در حال حاضر در منطقه پا گرفته‌اند از جمله القاعده، تحریک طالبان پاکستانی و گروه تروریستی آسیای میانه.

در جریان گزارش، دیدبان صلح افغان، صدها رویداد مرتبط به بمب‌گذاری، ترور، اختطاف و سایر انواع خشونت انجام‌شده توسط طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی را ثبت کرده است. دیدبان صلح افغان با استفاده از شبکه‌های محلی و نظارت بر شبکه‌های اجتماعی، همچنان تلاش می‌کند که رهبری و روابط میان این گروه‌های تروریستی را ترسیم کند، آن طوری که این گروه‌ها وفاداری‌شان را مبادله می‌کنند و به خشونت‌های شدید، رهبری آجندای تروریستی جدید و خطر بزرگ‌تر برای کل منطقه می‌پیوندند.

بین آگست ۲۰۲۱ و مارچ ۲۰۲۲، دیدبان صلح افغان و همکاران پروژه درگیری‌های مسلحانه، ۳۳ رویداد جنگی طالبان را ثبت کردند. تلاش‌های بسیار موفق طالبان در کمپاین سال گذشته برای انتخاب فعالان کلیدی در مناطق شمالی و دیگر مناطق غیرسنتی طالبان، اکنون ضعیف به نظر می‌رسد، چرا که غنایم کافی برای جلب رضایت این فعالان و شبکه‌های حمایتی آن‌ها وجود ندارد. حکومت طالبان به دور حلقه‌های قندهاری، گروه بدنام حقانی و یک حلقه استخباراتی به رهبریت غزنی گردهم آمده و فضای اندک را برای سایر گروه‌ها و اقلیت‌های قومی گذاشته است.

در چند ماه گذشته، حداقل شش گروه مسلح در مخالفت با طالبان اعلام موجودت کرده‌اند، اکثر آن‌ها اعضای نیروهای امنیتی پیشین افغانستان هستند که پشت سر گذاشته شدند و با وجود عفو عمومی، از سوی طالبان مورد هدف قرار گرفته‌اند.

در حالی که جبهه مقاومت ملی، اولین گروهی بود که مقاومت مسلحانه علیه طالبان را به رهبری پسر احمدشاه مسعود در پنجشیر شروع کرد، چندین گروه دیگر از نیروهای پیشین امنیتی به شمول «جبهه آزادی افغانستان» و «جنبش آزادی‌خواه پشتون» که با ترکیب تنوع قومی برعلیه طالبان اعلام حضور کرده‌اند.

در میان جنگ طالبان، ازدیاد اپوزیسیون مسلح در حال ظهور و چشم‌انداز در حال تغییر تروریسم، خشونت در افغانستان با نزدیک شدن تابستان (فصل جنگ) در حال افزایش است. از آن‌جایی که طالبان در تشکیل دولت و حکومت‌داری ناکام مانده‌اند، جبهه قوی طالبان که موفقانه از سایه حکومت می‌کرد، احتمالا از هم بپاشد. کاهش خشونت میان سپتامبر و دسامبر سال گذشته، به خاطر حمایت ضمنی محلی از طالبان بود که ممکن بقا نداشته باشد.

خستگی افغانستان در میان کمک‌کننده‌گان بین‌المللی مانند مسوولیت تخلیه و بن‌بست در آموزش دختران سبب شده است که فشارهای دیپلماتیک بر طالبان همچنان ادامه یابد. با بحران اوکراین که تهدید مستقیم و فوری برای ناتو است، به طور واضح جهان به افغانستان پشت کرده است.

اما درست مانند حمله امریکا به عراق و قبل از آن فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، تاریخ نشان می‌دهد، هرزمانی که جامعه جهانی افغانستان را رها می‌کند، خشونت و افراط‌گرایی قبل از منفجر شدن در سطح بین‌المللی، آهسته به غلیان می‌آید. اکنون سوال این است که آیا جامعه جهانی از درس خود آموخته است یا این‌که محکوم به تکرار اشتباه در افغانستان است؟

دکمه بازگشت به بالا