باشگاه آاس رُم لباس‌های بازیکنانش را برای کمک به مردم افغانستان حراج می‌کند

۸صبح، کابل: باشگاه فوتبال آاس رُم ایتالیا اعلام کرده است که لباس‌های بازیکنانش با برچسب کمیساریای عالی پناهنده‌گان ملل متحد «UNHCR» را پس از برگزاری بازی بعدی این تیم به حراج می‌گذارد و پول آن را به مردم افغانستان کمک می‌کند.

باشگاه آاس رُم که در میان هواداران فوتبال به «جالوروسی» شهرت داردُ، روز جمعه، نوزدهم سنبله گفت که بازیکنانش در جریان بازی روز یک‌شنبه این تیم برابر ساسولو در لیگ فوتبال ایتالیا «سری آ»، برای هدف خیرخواهانه با پیراهن ویژه UNHCR به میدان می‌روند.

این باشگاه با نشر اعلامیه‌ای تصریح کرده است که در پایان دیدار با ساسولو، لباس‌های بازیکنان جالوروسی به حراج گذاشته می‌شود و عاید آن نیز برای مردم افغانستان اختصاص می‌یابد.

آاس رُم این اقدام را به مناسب هفتادمین سالگرد امضای کنوانسیون ژنو در مورد وضعیت پناهنده‌گان در نظر گرفته است.

به این ترتیب جالوروسی به اولین باشگاهی بدل می‌شود که برای حمایت از مردم افغانستان، ابتکار مشترک را با کمیساریای عالی پناهنده‌گان ملل متحد روی دست می‌گیرد.

در همین حال، نماینده‌گان UNHCR نیز از اقدام باشگاه آاس رُم برای کمک به مردم افغانستان ابراز قدردانی کرده است.

کیارا کاردولتی، نماینده این سازمان در ایتالیا گفت: «ما از حمایتی که باشگاه فوتبال آاس رُم و بنیاد مراقبت‌های جالوروسی که مایل‌اند از طریق نماینده‌گی ما با مردم افغانستان انجام دهند، خوشحالیم.»

به گفته کاردولتی، هرچند UNHCR در جریان ۴۰ سال جنگ کالاهای اساسی را برای بقای ۳۳۲ هزار شهروند افغان تهیه کرده، اما به باور او، نیاز به کمک در افغانستان هر لحظه‌ای افزایش می‌یابد و با توجه به کافی نبودن بودجه، «حتا یک کمک کوچک در حال حاضر می‌تواند تغییر ایجاد کند».

دفتر مرکزی UNHCR در ادامه با نشر اعلامیه‌ای از هواداران جالوروسی خواسته است که کمک‌های مردمی‌شان را از طریق این سازمان به مردم افغانستان بفرستند.

رییس باشگاه آاس رُم نیز از همکاری کمیساریای عالی پناهنده‌گان ملل متحد در این روند استقبال کرده است.

گایدو فنیگا، مدیر عامل این باشگاه گفت: «ما افتخار می‌کنیم که با کمیساریای عالی پناهنده‌گان سازمان ملل متحد برای حمایت از مردم افغانستان که با بحران بشری در نقاط مختلف جهان روبه‌رو هستند، همکای می‌کنیم.»

او افزود که این کار سخاوت مردم شهر رُم را در برابر تراژیدی‌ای که برای کودکان، زنان و مردان افغانستان اتفاق افتاده است، نشان می‌دهد.

فنیگا از همه هواداران جالوروسی خواسته است که روز یک‌شنبه از لباس با لوگوی UNHCR استفاده کنند.

لباس مورد نظر این تیم برای بازی با ساسولو، هم اکنون در فروشگاه باشگاه حدود ۱۵۰ یورو فروخته می‌شود.

باشگاه فوتبال آاس رُم نماد پایتخت ایتالیا و از تیم‌های سرشناس اروپا است که بازیکنان بزرگی، از جمله فرانچسکو توتی، گابریل باتیستوتا و کارلو آنچلوتی سابقه بازی در آن را در کارنامه دارند.

گفتنی است که براساس آمارهای کمیساریای عالی پناهنده‌گان سازمان ملل متحد، حدود ۶۰۰ هزار نفر از آغاز سال روان میلادی تا حال در افغانستان بی‌جا شده‌اند.

به گفته این نهاد، هم اکنون ۳.۶ میلیون بی‌جاشده داخلی در افغانستان به کمک نیاز دارند و ۸۰ درصد این بی‌جاشده‌گان را زنان و کودکانی تشکیل می‌دهند که برای سپری کردن شرایط اضطراری، مجبور به پرداخت هزینه بیش‌تری هستند.

دولت محمداشرف غنی در بیست‌وچهارم اسد سقوط کرد و طالبان قدرت را در افغانستان به دست گرفتند.

هرچند کابینه موقت از سوی طالبان در کشور اعلام شد، اما مشکلات اقتصادی شهروندان افغان هنوز برطرف نشده است.

پیش‌تر برخی از ذخایر ارزی افغانستان در شماری از کشورها و سازمان‌ها نیز بسته شده است و مقامات خارجی اعلام کردند که طالبان توانایی دست‌رسی به آن ندارند.

آگاهان اقتصادی هشدار داده‌اند که اگر این روند ادامه یابد و پول مورد نظر در اختیار دولت جدید قرار نگیرد، احتمال وقوع فاجعه انسانی برخاسته از مشکلات اقتصادی در افغانستان محتمل است.

دکمه بازگشت به بالا