آرسنال: اظهارات مسعود اوزیل در دفاع از مسلمانان اویغور، موضع باشگاه نیست

باشگاه فوتبال آرسنال گفته است که اظهارات مسعود اوزیل، از بازیکنان ترک‌تبار این باشگاه، در مورد سیاست‌های چین در قبال مسلمانان اویغور، تنها دیدگاه‌های این ورزشکار است و ربطی به موضع‌گیری این باشگاه ندارد.

به گزارش بی‌بی‌سی، مسعود اوزیل در پیام‌هایی در توییتر و اینستاگرامش از سیاست‌های چین در مورد مسلمانان اویغور انتقاد کرده است.

او در پیام‌هایش اویغورها را «رزمندگانی که در مقابل آزار و شکنجه مقاومت می‌کنند» خوانده و سرکوب این اقلیت توسط چین و هم‌چنین سکوت مسلمانان را مورد انتقاد قرار داده است.

این بازیکن سرشناس تیم آرسنال که خود مسلمان است، هم‌چنین گفته است: «در چین، قرآن‌ها سوزانده می‌شوند، مساجد تعطیل شده‌اند، مدارس علوم اسلامی ممنوع شده‌ و دانش‌آموزان علوم دینی یکی‌یکی کشته می‌شوند.»

در واکنش به این پیام‌های مسعود اوزیل، آکانت رسمی باشگاه آرسنال در پیامی که روی شبکه اجتماعی ویبو چین منتشر کرده، گفته است: «به عنوان یک باشگاه فوتبال، آرسنال همواره به سیاست مداخله نکردن در سیاست پای‌بند است.»

اما این پیام‌های مسعود اوزیل با واکنش تندی از سوی کاربران در شبکه ویبو روبه‌رو شده و حتا برخی خواستار اخراج او از باشگاه آرسنال شدند.

براساس برآورد سازمان ملل و گروه‌های حقوق بشری بین یک تا دو میلیون نفر که اکثر آن‌ها اقلیت مسلمان اویغور هستند، در شرایط سختی در ولایت شین‌جیانگ در بازداشت به سر می‌برند. چین این اقدام خود را در چارچوب مبارزه با تروریسم توصیف کرده است.

دکمه بازگشت به بالا