نیروهای ارتش یک چرخ‌بال شان را در فاریاب آتش زدند

۸صبح، بلخ: نیروهای ارتش یک چرخ‌بال شان را که در روستای سر حوض از مربوطات ولسوالی پشتون‌کوت در فاریاب مجبور به فرود اضطراری شده بود، به آتش کشیده‌اند.

این چرخ‌بال نظامی جمعه گذشته (۲۳ قوس) برای بیرون آوردن نیروهای دولتی و خیزش مردمی و خانواده‌های آنان از محاصره گروه طالبان همراه با یک چرخ‌بال دیگر به روستای سر حوض فرستاده شده بود.

محمدحنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین، به ۸صبح گفت که علت فرود اضطراری این چرخ‌بال عوارض تخنیکی بود و نیروهای ارتش پس از آن‌که از ترمیم آن عاجز آمدند، آن را به آتش کشیدند.

به گفته آقای رضایی، نیروهای ارتش تمامی وسایل مهم و ضروری این چرخ‌بال را پیش از آتش زدن، بیرون آورده بودند.

روستای سر حوض ولسوالی پشتون‌کوت، براساس فیصله یک جلسه امنیتی در فاریاب، جمعه گذشته به گروه طالبان واگذار شد و نیروهای دولتی و خیزش مردمی و خانواده‌های آنان، پس از چهار سال محاصره، از این روستا از طریق هوا به بیرون انتقال شدند.

سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین می‌گوید که این روستا به دلیل آن‌که اهمیت خاصی از نگاه نظامی برای دولت نداشت، از سوی نیروهای دولتی و خیزش مردمی تخلیه شده است.

در واکنش به این سخن، طاهر رحمانی، رییس شورای ولایتی فاریاب، می‌گوید که روستای سر حوض از اهمیت استراتژیک برخوردار است و نباید از سوی دولت تخلیه می‌شد.

آقای رحمانی به ۸صبح گفت که در این روستا یک بند بزرگ آب وجود دارد که بیش از هزار خانواده از آن استفاده می‌کنند و احتمال دارد توسط طالبان منهدم شود.

رییس شورای ولایتی فاریاب افزود که در روستای سر حوض بیش از ۱ هزار و ۵۰۰ خانواده زنده‌گی می‌کنند که نیروهای دولتی تنها موفق به انتقال ۴۸۰ خانواده از این روستا شده‌اند.

بیشتر خانواده‌هایی که از روستای سر حوض از محاصره گروه طالبان بیرون آورده شده‌اند، متعلق به نیروهای خیزش مردمی و پولیس ملی در این روستا هستند.

در همین حال سخنگوی والی فاریاب گفته است که هدف تخلیه روستای سر حوض، نجات دادن جان کسانی بوده است که طی چهار سال در محاصره گروه طالبان به سر می‌بردند.

فاریاب یکی از ولایت‌های ناامن در شمال کشور است.

اعضای شورای ولایتی فاریاب ادعا می‌کنند که در حال حاضر ولسوالی‌های غورماچ، بلچراغ و لولاش این ولایت در کنترول گروه طالبان قرار دارند.

به گفته آن‌ها، در یازده ولسوالی دیگر این ولایت نیز جنگ جریان دارد و ساحات زیر کنترول دولت تنها محدود به مراکز این ولسوالی‌ها است.

دکمه بازگشت به بالا