اوج رهزنی‌های مسلحانه در کابل؛ در ۱۵ روز گذشته ۷۰ رویداد جرمی ‌ثبت شده است

فهیم امین

ادامه باج‌گیری و رهزنی‌های مسلحانه در کابل باشنده‌گان این شهر را به ستوه آورده است. آمارهای پولیس کابل نشان می‌دهد که در هر شبانه روز دست‌کم پنج رویداد جرمی ‌از جمله دزدی‌های مسلحانه در حوزه‌های امنیتی ثبت می‌شود. با این حال، باشنده‌گان پایتخت با راه‌اندازی کارزارهای مدنی در رسانه‌های اجتماعی از وزارت امور داخله می‌خواهند امنیت آنان را تامین کند.

«کوچه‌های کابل امن نیست» نام کارزاری است که به تازه‌گی از سوی کاربران صفحات اجتماعی به راه انداخته شده است. در این کارزار آمده است «جرایم جنایی و قتل جوانان توسط دزدان مسلح بیش‌تر از انتحاری و آلوده‌گی هوا از مردم کابل قربانی می‌گیرد.» این کارزار هم‌چنان افزوده است که کشته شدن جوانان بی‌گناه همه‌جا را فرا گرفته، از موترهای لینی تا خانه، دکان و دیوان و دفتر.

«نظاره‌گر مرگ هم‌دیگر نباشیم» کارزار دیگری است که این روزها در رسانه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود. افرادی که این کارزار را به راه انداخته‌اند می‌گویند، کوچه‌های کابل به کشتارگاه مردم بی‌دفاع بدل شده است. در این کارزار اعتراضی کاربران شبکه‌های اجتماعی هم‌دیگر را به راه‌اندازی اعتراضات علنی دعوت می‌کنند و می‌گویند نهادهای امنیتی باید دست به کار شوند و امنیت شهر را تامین کنند.

اعتراض‌های مدنی به افزایش رهزنی در شهر کابل، در حالی در شبکه‌های اجتماعی ابراز می‌شود که میزان باج‌گیری و رهزنی‌های مسلحانه این روزها امنیت کوچه و پس‌کوچه‌های شهر را برهم زده است. رهزنان مسلح به تازه‌گی پسر جوانی را در مربوطات حوزه سیزدهم امنیتی شهر کابل با ضربه‌های چاقو کشتند. این پسر جوان نخست زخمی شده بود ولی پیش از رسیدن به شفاخانه، جان باخت. آن‌چنانی که بسته‌گان او گفته‌اند، علی‌سینای ۲۲ ساله از دانشکده ژورنالیزم دانشگاه کابل فارغ شده بود و در دانشگاه امریکایی-افغانستان نیز مصروف تحصیل بود. در فرجامین صحبت‌هایش به اعضای خانواده‌اش گفته است که دزدان مسلح قصد داشتند کامپیوتر و تلفن همراهش را بربایند، اما او مقاومت کرده است. در نتیجه اما رهزنان او را با چاقو زخمی کرده ‌و کامپیوترش را با گوشی همراهش برده‌اند.

علی‌سینا تنها جوانی نیست که پس‌کوچه‌های شهر کابل شکار رهزنان مسلح شده است. از این پیش، هفته گذشته ذبیح‌الله و مختار دو باشنده کابل در صحبت با روزنامه ۸صبح گفته بودند که گروهی از افراد مسلح جیب‌های آنان را خالی کرده است. ذبیح‌الله دانش‌آموز ۲۶ ساله گفته است،‌ یک گروه هم‌آهنگ در داخل موترهای شهری موبایل و یک مقدار پول دست‌داشته‌اش را ربوده‌اند. هم‌چنان مختارِ دکان‌دار گفته است که پس از افتادن به دام رهزنان مسلح در منطقه کارته سخی کابل، سعی کرده است مقاومت کند، اما پس از متحمل شدن چندین ضربه چاقو و فیرهای هوایی، رهزنان مسلح پول و گوشی همراهش را با خود برده‌اند.

افرادی که کارزارهای مدنی را در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌کنند به این باور هستند که روزانه بیش از ۱۰ نفر در شهر کابل قربانی رهزنی مسلحانه می‌شوند. آنان از پولیس و نهادهای امنیتی می‌خواهند هرچه زودتر اقدامات لازم را برای تامین امنیت شهر روی دست گیرند.

با این حال، فردوس فرامرز، سخنگوی پولیس کابل به روزنامه ۸صبح می‌گوید، از چندی به این‌سو احضارات درجه یک در کابل گرفته شده و پولیس بیش‌تر از پیش سعی می‌کند امنیت جاده‌ها و کوچه‌های شهر را تامین کند. به سخن او، در ۲۰ روز گذشته در پی چندین عملیات اپراتیفی پولیس ۱۰۳ فرد مظنون به جرایم گوناگون از نقاط مختلف شهر و ولسوالی‌های کابل بازداشت شده‌اند. او هم‌چنان افزوده است که سه مجرم در نتیجه درگیری با پولیس کشته شده‌اند.

از سویی هم، آمارهای پولیس کابل نشان می‌دهد که در ۱۵ روز نخست جدی امسال، وقوع ۷۰ رویداد جرمی‌ در حوزه‌های پولیس ثبت شده است. این رویدادهای جرمی‌ شامل دزدی، رهزنی و درگیری‌های مسلحانه بوده است. در مواردی پولیس موفق به بازداشت عاملان این رویدادها شده است. این در حالی است که در بیش‌ترین موارد قربانیان رهزنی‌های مسلحانه حاضر نمی‌شوند شکایتی در نهادهای امنیتی ثبت کنند.

پولیس کابل هم‌چنان از نهادهای اولیه جامعه می‌خواهد که در برابر این رویدادهای جرمی ‌مسوولیت‌شان را انجام دهند. سخنگوی پولیس کابل می‌گوید، بیش‌ترین افرادی که در پیوند به باج‌گیری و رهزنی‌های مسلحانه بازداشت شده‌اند، بین سنین ۱۴ تا ۱۹ سال هستند. او از خانواده‌ها، نهادهای آموزشی و امامان مساجد خواست با آگاهی‌دهی لازم به جوانان و نوجوانان مسوولیت‌شان را انجام دهند.

رویدادهای جرمی‌ در شهر در حالی نگرانی باشنده‌گان کابل را برانگیخته است که بازار خریدوفروش انوع و اقسام سلاح‌های بدون مجوز در شهر کابل هم‌چنان گرم است. یک میل تفنگچه پاکستانی در بازار سیاه کابل تا شش‌هزار افغانی نیز خریدوفروش می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن