ارگ: طالبان عامل اصلی تلفات غیرنظامیان‌اند

۸صبح، کابل: ارگ ریاست جمهوری در واکنش به ادعای تلفات غیرنظامیان در حمله هوایی نیروهای امنیتی در ولایت هلمند، اعلام کرده است که گروه طالبان عامل اصلی تلفات غیرنظامیان است و این گروه از خانه‌های مردم و روستاها به عنوان سپر استفاده می‌کند.

ریاست جمهوری در اعلامیه‌ای هم‌چنان گفته است که گروه طالبان از «تروریستان خارجی» میزبانی می‌کند و به جای ادامه کشتار مردم باید دست از جنگ بکشد و به مذاکرات صلح با حکومت بپیوندد.

نیروهای امنیتی و دفاعی یک‎شنبه شب (۳۱ سنبله) یک رشته حمله هوایی را در ولسوالی موسی قلعه ولایت هلمند اجرا کردند. وزارت دفاع ملی گفته است که در این حمله، ۲۲ طالب خارجی کشته شده و ۱۴ نفر دیگر به شمول پنج طالب پاکستانی و بنگله‌دیشی بازداشت شده‌اند. اما برخی از اعضای شورای ولایتی هلمند گفته‌اند که در این حمله هوایی نزدیک به ۴۰ نفر غیرنظامی کشته‌ شده‌اند که در یک مراسم عروسی شرکت کرده بودند.

دفتر شورای امنیت ملی جزییات بیش‌تر این حمله‌ هوایی را منتشر کرده است.

شورای امنیت ملی گفته است که این عملیات بر موضع شبکه القاعده انجام شده است. طبق اعلامیه شورای امنیت ملی، عاصم عمر از رهبران مهم شبکه القاعده که از اهداف اصلی این عملیات بوده است، نیز در این قرارگاه در ولسوالی موسی قلعه حضور داشت. شورای امنیت ملی هم‌چنان گفته است که مسوول روابط عاصم عمر و ایمن‌الظواهری رهبر القاعده در این عملیات کشته شده است.

براساس معلومات شورای امنیت ملی، برخی از قوماندانان کلیدی طالبان، القاعده و اعضای خارجی و داخلی گروه طالبان در میان کشته‌گان قرار دارند. نیروهای امنیتی همسر عاصم عمر را نیز بازداشت کرده‌اند.

ارگ ریاست جمهوری تأیید کرده است که در این عملیات که در منطقه تخته پل ولسوالی موسی قلعه هلمند اجرا شده است، شماری از غیرنظامیان نیز کشته شده‌اند. دفتر مطبوعاتی والی هلمند نیز تأیید کرده که در این عملیات به غیرنظامیان آسیب رسیده است.

محمداشرف غنی، رییس جمهور به والی هلمند دستور داده است که هیأتی را برای بررسی ادعای تلفات غیرنظامیان توظیف کند و این هیأت یافته‌های بررسی‌هایش را هرچه زودتر با حکومت شریک کند.

رییس جمهور غنی تلفات غیرنظامیان را از «بدبختی‌های جنگ» توصیف کرده و گفته است باید در عملیات نظامی تدابیر جدی برای حفاظت از غیرنظامیان روی دست گرفته شوند.

دکمه بازگشت به بالا