ارگ: نیروهای امنیتی و دفاعی مسوول تأمین امنیت کشور هستند

۸صبح، کابل: ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که تأمین امنیت کشور، مسوولیت اساسی نیروهای امنیتی است.

لطیف محمود، معاون سخنگوی ریاست جمهوری، روز چهارشنبه، بیست‌وششم جوزا، در صحبت با روزنامه ۸صبح در مورد اظهارات اخیر رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، گفت: «تامین امنیت وجب وجب خاک افغانستان مسوولیت حکومت و به ویژه نیروهای امنیتی و دفاعی کشور است.»

محمود افزود که نیروهای امنیتی چنان‌که در ۲۰ سال گذشته از کشور دفاع کرده‌اند، پس از این نیز از تمامیت ارضی کشور دفاع می‌کنند.

به گفته محمود، نیروهای امنیتی وظیفه و برنامه دارند که امنیت کلیت کشور به شمول ساحات دیپلماتیک و نماینده‌گی‌های سیاسی را تأمین کنند.

معاون سخنگوی ریاست جمهوری دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی را وظیفه حکومت و نیروهای امنیتی کشور دانست و آن را مساله‌ای متعلق به خود افغان‌ها خواند.

این در حالی است که رجب طیب اردوغان به تازه‌گی گفته است که ترکیه تنها کشور مناسب برای مدیریت وضع موجود در افغانستان پس از خروج نیروهای بین‌المللی است.

او در یک نشست خبری پس از نشست سران ناتو گفته است که برای حضور در افغانستان به کمک لوژستیکی، مالی و تجهیزاتی امریکا نیاز دارد و در مورد نقش و همکاری پاکستان و مجارستان نیز با جو بایدن، رییس جمهور امریکا، گفت‌وگو کرده است.

پیش‌تر گزارش‌های متعدد به نشر رسیده است که مسوولیت امنیت میدان هوایی کابل به ترکیه واگذار می‌شود.

سران ناتو با تأمین بودجه مالی برای حفاظت از میدان هوایی کابل توافق کرده‌اند. قرار است نیروهای بین‌المللی تا یازدهم سپتامبر از افغانستان خارج شوند.

دکمه بازگشت به بالا