ارگ: گفت‌وگوهای صلح به رهبری افغان‌ها باشد

۸صبح، کابل: حکومت افغانستان در پیوند به آمادگی ایالات متحده‌ی امریکا برای برگزاری گفت‌و‌گوهای صلح با طالبان واکنش نشان داده و می‌گوید مالکیت مذاکرات صلح مربوط به افغان‌ها است و هیچ کشور دیگر به شمول ایالات متحده‌ی امریکا نمی‌تواند به نیابت از حکومت و مردم افغانستان تصمیم بگیرد.

تأکید حکومت بر این است که طرح پیشنهادی صلح از سوی حکومت افغانستان ارائه شده است و پروسه‌ی صلح باید از طریق گفت‌و‌گو‌های بین‌الافغانی صورت گیرد.

شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهور گفت: «کشورهای دیگر از جمله ایالات متحده‌ی امریکا در پروسه‌ی صلح نقش حمایتی و تسهیل‌کننده را دارند، اما طرف گفت‌و‌گو حکومت افغانستان است و مالکیت پروسه‌ی صلح هم از حکومت افغانستان است.»

ارگ ریاست جمهوری صلح میان حکومت و گروه طالبان را یک موضوع داخلی می‌داند و می‌گوید طرح پیشنهادی صلح حکومت در کنفرانس کابل از سوی نهاد‌های ملی و بین‌المللی به شمول کشورهای منطقه و فرا منطقه مورد تأیید قرار گرفته است.

اعضای مجلس سنای کشور نیز بر گفت‌و‌گوهای بین‌ افغان‌ها تأکید دارند. فضل‌هادی مسلمیار، رییس مجلس سنا روز سه‌شنبه (۲۶ سرطان) در نشست عمومی این مجلس گفته است با آن که تأمین صلح خواست مردم افغانستان است، اما هرگونه گفت‌و‌گوی دولت امریکا با طالبان باید در تفاهم با حکومت افغانستان باشد.

آقای مسلمیار می‌گوید: «رییس ‌جمهور امریکا باید متوجه باشد که افغانستان مستعمره‌ی امریکا نیست و مردم افغانستان نیز اجازه‌ی باداری به امریکا نمی‌دهند.»

دکمه بازگشت به بالا