ارگ: پاکستان بر هیچ گوشه‌ای از افغانستان تسلط ندارد

خلیل اسیر

ارگ ریاست جمهوری نسبت به سخنان جو بایدن، نامزد پیشتاز رقابت‌های مقدماتی حزب دموکرات برای انتخابات سال ۲۰۲۰ امریکا، در باره افغانستان واکنش نشان داد. جو بایدن به تازه‌گی افغانستان را «سه کشور مختلف» توصیف کرده که به گفته او قابل جمع نیستند. او افزوده است که سه ولایت شرقی افغانستان همین اکنون زیر تسلط پاکستان است که در آن‌ها شبکه حقانی فعالیت دارد. جو بایدن پیشنهاد کرده است که سربازان امریکایی باید از خاک افغانستان بیرون شوند و از پاکستان خواسته شود تا پایگاه‌هایی را در خاک خود برای این سربازان فراهم کند. جو بایدن تأکید کرده است که این سربازان با استفاده از این پایگاه‌ها قادر خواهند بود از حملات تروریستی از خاک افغانستان به امریکا جلوگیری کنند و به این ترتیب به فعالیت ضد تروریستی‌شان ادامه دهند.

جو بایدن ۷۶ ساله این سخنان را پنج‌شنبه‌شب گذشته در یک مناظره تلویزیونی با رقبای حزبی خود در شهر هیوستون امریکا بیان داشت. جو بایدن که قبلاً معاون باراک اوباما در دوره ریاست جمهوری او بود، فعلاً نامزد پیشتاز رقابت‌های مقدماتی حزب دموکرات امریکا برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ این کشور است.

ریاست جمهوری افغانستان در واکنشی به سخنان این مقام امریکایی می‌گوید که انتظار دارد جامعه جهانی از جمله امریکا به افغانستان یک‌پارچه احترام بگذارند و از طرح ثبات پایدار در این کشور حمایت کنند. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، هم‌چنان گفت که پاکستان بر هیچ گوشه‌ای از خاک افغانستان تسلط ندارد و در وجود این کشور توان ورود بر یک وجب از خاک افغانستان هم دیده نمی‌شود. صدیقی تأکید کرد که جنگ جاری افغانستان تنها راه حل افغانی دارد و توقع می‌رود که جامعه جهانی از این راه حل پشتی‌بانی کنند.

سخنگوی ریاست جمهوری کشور از جانب دیگر گفت که افغانستان سال‌ها است در خط مقدم مبارزه با تروریسم جهانی قرار دارد و برای موفقیت این مبارزه، بهای سنگینی را نیز پرداخته است. صدیق صدیقی افزود که این پاکستان است که تا حال تعهدات خود در امر مبارزه با تروریسم را عملی نکرده است و نیاز است این کشور مسوولیت‌هایش را در این زمینه ادا کند. او گفت که حکومت افغانستان از سیاست‌مداران امریکایی توقع دارد تا از پاکستان بپرسند که چرا در امر مبارزه با تروریسم در جریان هژده سال گذشته کوتاهی کرده است.

سخنان جو بایدن با واکنش‌هایی از سوی شماری از اعضای شوراهای ولایتی ننگرهار و کنر نیز روبه‌رو شده است. نیلوفر عزیز، عضو شورای ولایتی ننگرهار، می‌گوید که پاکستان به صورت مستقیم هیچ سلطه‌ای بر این ولایت شرقی ندارد و سخنان جو بایدن از این جهت بی‌اساس است. خانم عزیز از سوی دیگر گفت که پاکستان به صورت غیرمستقیم با حمایت از گروه‌های داعش و طالبان در ننگرهار، توانسته است در بخش‌هایی از این ولایت نفوذ کند.

ننگرهار دارای ۲۳ ولسوالی است که به گفته نیلوفر عزیز، امنیت در سه ولسوالی کامه، دره نور و شیوه این ولایت به صورت کامل برقرار است. خانم عزیز خاطرنشان ساخت که فعلاً جنگ بین نیروهای دولتی و جنگ‌جویان داعش و طالبان در دیگر ولسوالی‌های ننگرهار در جریان است. او افزود که هیچ یک از ولسوالی‌های ننگرهار در کنترل داعش و طالبان نیست و این گروه‌ها تنها بر بخش‌های محدودی از این ولسوالی‌ها تسلط دارند.

دین‌محمد پیلوت ساپی، عضو شورای ولایتی کنر، نیز در واکنشی به سخنان معاون رییس جمهور سابق امریکا، می‌گوید که ادعای تسلط پاکستان بر این ولایت شرقی نادرست است. او اما پیش‌روی پاکستان از خط دیورند به سوی ولسوالی خاص کنر را تأیید کرد و گفت که ارتش این کشور تا عمق ۱۴ کیلومتری این ولسوالی پیش آمده‌ و سیم خاردار گرفته‌اند. ساپی خاطرنشان ساخت که فعلاً هیچ یک از ولسوالی‌های پانزده‌گانه کنر به دست گروه‌های داعش و طالبان نیست و تمام اقدامات در این ولسوالی‌ها به دستور حکومت مرکزی انجام می‌شود.

طبق معلومات این عضو شورای ولایتی کنر، در حال حاضر در ولسوالی‌های چوکی، ناری، مانوگی، دره پیچ، وته‌پور و چپه‌دره این ولایت جنگ در جریان است. او گفت که این جنگ بین جنگ‌جویان طالبان و داعش جریان دارد و نیروهای دولتی هم سرگرم سرکوب جنگ‌وجویان هر دو طرف هستند. دین‌محمد پیلوت ساپی از جانب دیگر گفت که در کنار این جنگ‌ها، نظامیان پاکستانی نیز «هر روز» بخش‌هایی از کنر را در ولسوالی‌های ناری، دانگام، شلتن، مروره، سرکانی و خاص کنر موشک‌باران می‌کنند. او گفت که این موشک‌باران از ۱۵ سال پیش آغاز شد و تا کنون متوقف نشده است. به گفته ساپی، در پی موشک‌پراکنی نظامیان پاکستان هزاران خانواده از این ولسوالی‌ها بی‌جا شده‌اند؛ ضمن آن‌که خسارات سنگین مالی به این ولسوالی‌ها وارد شده است.

ننگرهار از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین ولایت‌ها در شرق کشور است. در این ولایت، تنها پاکستان، ایران و هند، کنسولگری دارند و خدمات کنسولی ارایه می‌کنند. پول رایج در ننگرهار روپیه پاکستان (کلدار) است. طبق معلومات نیلوفر عزیز، عضو شورای ولایتی ننگرهار، پول افغانی در این ولایت تا کنون جای روپیه پاکستان را نگرفته است. او گفت که تمام دادوستدها در بازارهای ننگرهار با روپیه پاکستان انجام می‌شود. در ولایت شرقی کنر نیز کلدار در گردش است. دولت در گذشته تلاش‌های بسیاری به خرج داده است تا روپیه پاکستان را از بازارهای ولایات شرقی، جنوبی و جنوب‌شرقی کشور جمع و به جای آن پول افغانی را رایج کند، اما موفق نشده است.

جو بایدن در حالی افغانستان را سه کشور مختلف و غیرقابل جمع خوانده است که جنگ در آن دست‌کم ۴۰ سال زمان برده است. امریکا و ناتو نیز با حضور نظامی‌شان تا کنون موفق به پایان دادن این جنگ نشده‌اند. تلاش‌های صلحی که طی ده ماه گذشته از جانب امریکا برای پایان این جنگ در جریان بود، نیز متوقف شده است. حکومت افغانستان نیز روز گذشته اعلام کرد که تلاش‌هایش برای صلح با طالبان را متوقف کرده است. به این ترتیب مشخص نیست که جنگ در کشور تا چه زمانی ادامه خواهد یافت و پایان این جنگ با چه طرحی رقم خواهد خورد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن