ارگ: غنی به قانون انتخابات متعهد است/ نامزدان به میل خود نتیجه انتخابات را مسیر ندهند

۸صبح، کابل: در حالی که بیش‌تر نامزدان معترض، حکومت را به دخالت در امور انتخابات متهم کرده‌اند، صدیق صدیقی، سخنگوی ارگ ریاست جمهوری، می‌گوید که حکومت در انتخابات ششم میزان بی‌طرف بوده است.

سخنگوی ارگ ریاست جمهوری، روز جمعه، ۱۵ قوس، در حساب کاربری خود در توییتر نوشت که بی‌طرفی حکومت در انتخابات بارها توسط مردم و جامعه جهانی نیز اذعان شده است.

او با اشاره به گزینش کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی از جانب ۱۸ نامزد انتخابات ریاست جمهوری، این اقدام را در تاریخ سیاسی «افغانستان و منطقه» بی‌پیشینه توصیف کرده است.

صدیقی با بیان این‌که نامزدان مکلف به رعایت اصول و قواعد انتخاباتی هستند، افزوده است که محمداشرف غنی – چه به عنوان رییس جمهور و چه به عنوان نامزد انتخابات – به رعایت اصول و قواعد پیش‌بینی‌شده در قانون اساسی و قانون انتخابات متعهد است.

سخنگوی ارگ ریاست جمهوری تأکید کرده است که نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، در جریان پروسه انتخابات، حق ندارند نتایج انتخابات را مطابق میل و سلیقه خود مسیر بدهند.

صدیق صدیقی در حالی این سخنان را در حساب کاربری خود در توییتر نوشته است که بیش‌تر نامزدان معترض، حکومت را به دخالت در امور انتخابات و دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» به ریاست محمداشرف غنی را به انجام «تقلب سیستماتیک» در انتخابات ششم میزان متهم کرده‌اند.

به دلیل همین اتهامات، بیش‌تر این نامزدان خواستار تشکیل حکومت «موقت» و حکومت «مشارکتی» برای عبور از وضعیت بحرانی کنونی در کشور شده‌اند که به گفته آن‌ها، در نتیجه «تقلب سیستماتیک» در انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان به میان آمده است.

طبق ادعای نامزدان معترض، در انتخابات ششم میزان، بیش از یک میلیون رأی به صورت تقلبی وارد صندوق‌های رأی‌گیری شده است و این میزان بلند تقلب، به ادعای آن‌ها، در هماهنگی بین ماموران انتخاباتی و ماموران حکومتی انجام شده است.

از جمله گلبدین حکمتیار گفته است در صورتی که انتخابات ششم میزان لغو شود، او با این اقدام موافق است، با این شرط که انتخابات مجدد زیر مدیریت حکومت «موقت» برگزار شود.

شورای نامزدان، خواستار تشکیل حکومت «مشارکتی» برای عبور از بحران کنونی است. حکومت این خواست این شورا را «میان‌تهی و خلاف قانون اساسی» توصیف کرده است.

نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری که در ششم میزان برگزار شده بود، تا کنون اعلام نشده است و با توجه به اعتراضاتی که نسبت به این انتخابات در جریان است، مشخص نیست که چه زمانی اعلام خواهد شد.

به تازه‌گی کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که آماده گفت‌وگو با نامزدان معترض بر سر مطالبات و اعتراضات این نامزدان در حضور ناظران ملی و بین‌المللی است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن