ارگ پیشنهاد رییس مجلس نماینده‌گان برای انتقال «گنجینه طلایی باختر» به خارج کشور را غیرمسوولانه خواند

۸صبح، کابل: ارگ ریاست جمهوری از اظهارات میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان و اعضای این مجلس درباره مصون نبودن «گنجینه طلایی باختر» ابراز تأسف کرده و آن را «غیرمسوولانه» خوانده است. ارگ ریاست جمهوری گفته است که پیشنهاد انتقال و سپردن سرمایه ملی به یک کشور دیگر غیرمسوولانه و خلاف منافع ملی است.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری از رییس و اعضای مجلس نماینده‌گان خواسته شده است که در ارتباط به مسایل ملی مسوولانه ابراز نظر کنند و ذهنیت مردم را منحرف نسازند.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان و نیلوفر ابراهیمی عضو این مجلس در نشست روز چهارشنبه، هشتم دلو نسبت به سرنوشت «گنجینه طلایی باختر» که پشتوانه پول ملی کشور به شمار می‌رود، ابراز نگرانی کردند.

رییس مجلس نماینده‌گان با اشاره به گزارش دفتر سر مفتش ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان درباره قاچاق پول از ترمینال‌های ویژه میدان هوایی کابل گفت: «اگر چنین فساد گسترده ادامه پیدا کند، مطمین باشید که گنجینه طلایی باختر در امان نخواهد بود.»

میررحمان رحمانی تأکید کرد که باید هرچه زودتر گنجینه طلایی باختر به یکی از معتبرترین کشورهای جهان به صورت امانت فرستاده شود؛ زیرا بانک مرکزی کشور فاقد اعتبار است.

با این حال، ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته است که گنجینه باختر از سرمایه‌های بزرگ مردم افغانستان است که در پیچ‌وخم تاریخ که در آن سرمایه‌های کشور به تاراج برده شدند، در امان و محفوظ مانده است.

در خبرنامه گفته شده است که حکومت افغانستان نه تنها از این گنجینه تاریخی به گونه مسوولانه حفاظت می‌کند، بلکه این گنجینه را به عنوان معرف تاریخ و هویت افغانستان چندین بار در پایتخت‌های مشهور جهان به نمایش گذاشته و عواید قابل ملاحظه به خزانه دولت از این طریق بدست آمده است.

در خبرنامه آمده است: «این گنجینه گران‌بها ملکیت مردم با افتخار افغانستان است و حکومت جمهوری اسلامی افغانستان به شمول نیروهای دلیر امنیتی و دفاعی، از آن حفاظت خواهند کرد».

نیلوفر ابراهیمی، عضو دیگر مجلس نماینده‌گان نیز در نشست روز چهارشنبه گفت که گنجینه باختر پس از ۱۳ سال و گردش در ۱۳ کشور با سودآوری ۳۱۴ میلیون به کشور برگردانده شده است.

او گفت که مردم با توجه به فضای بی‌اعتمادی که نسبت به حکومت حاکم است و بانک مرکزی فاقد اعتبار است، نگران سرنوشت گنجینه باختر هستند. بانو ابراهیمی گفت که برگرداندن گنجینه باختر او را به یاد دوران حاکمیت طالبان می‌اندازد که برای ساعت‌ها سیستم امنیتی بانک مرکزی خاموش شده بود تا به «گاو صندوق‌ها» دست برد زده شود.

نیلوفر ابراهیمی با اشاره به خاموش شدن کمره‌های امنیتی بانک مرکزی که چند ماه پیش گزارش شد، نسبت به سرنوشت گنجینه باختر ابراز نگرانی کرد.

بانو ابراهیمی تأکید کرد که با آوردن این گنجینه ارگ نیشینان نشان داده‌اند که از وضعیت کشور آگاهی ندارند و یا هم «پلان شوم» درباره گنجینه باختر دارند.

وزارت اطلاعات و فرهنگ در ماه حمل امسال اعلام کرد که گنجینه‌های افغانستان که به «گنجینه باختر» مشهور است، پس از ۱۳ سال نمایش در چندین کشور جهان، به افغانستان برگشت داده شده است. این گنجینه شامل ۲۳۱ اثر تاریخی است که از ساحات باستانی «طلا تپه، تپه فلول، آی‌خانم، بگرام و تپه زرگران» کشف شده است.

حسینه صافی، سرپرست آن زمان وزارت اطلاعات و فرهنگ گفته بود که از بابت نمایش گنجینه باختر در ۱۳ کشور ۳۱۴ میلیون و ۳۱۹ هزار و ۴۳۶.۹۶ افغانی به حساب عواید دولت واریز شده است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن