ارگ: از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد

۸صبح، کابل: ارگ ریاست‌ جمهوری  با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد که از  حادثات اخیر در عراق و از احتمال افزایش خشونت در منطقه نگران است.

در این خبرنامه که شام روز جمعه، سیزدهم جدی نشر شد، تاکید شده است که از خاک افغانستان علیه هیچ کشور دیگری استفاده نخواهد شد.

این اعلامیه در پیوند به کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران منتشر شده است.

آقای سلیمانی صبح امروز جمعه، سیزدهم جدی در شهر بغداد، پایتخت عراق هدف حملات هوایی ایالات متحده امریکا قرار گرفت و جان باخت.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان آمده است: «از همسایه بزرگ خویش جمهوری اسلامی ایران که با ما مشترکات زبانی، دینی، تاریخی  و فرهنگی گسترده دارد و از ایالات متحده امریکا که شریک استراتیژیک و بنیادین افغانستان است تمنا داریم که از افزایش تنش‌ها جلوگیری نموده و امید بر آن داریم که  هر دو طرف اختلاف‌های پیش آمده را از طریق گفت‌وگو حل کنند.»

در این خبرنامه هم‌چنان آمده است که دولت به مردم افغانستان و تمامی همسایه‌های خود اطمینان می‌دهد که در مطابقت با مندرجات توافق  امنیتی با ایالات متحده امریکا، خاک افغانستان در هیچ حالت علیه هیچ کشور خارجی  مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

خبرنامه هم‌چنان از گفت‌وگوی محمد اشرف غنی رییس‌جمهور با مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده خبر داده است.

در خبرنامه آمده است که رییس‌جمهوری افغانستان امروز در صحبت  با وزیر خارجه ایالات متحده امریکا بر عدم استفاده از خاک افغانستان علیه کشور سوم و یا منازعه‌های  دیگرمنطقه‌ای، تاکید کرد.

ریاست جمهوری همچنان تاکید کرده است که افغانستان تحولات منطقه را با دقت تعقیب کرده و در حفظ و گسترش روابط حسنه دو جانبه و چندین جانبه خود  با تمامی کشورهای منطقه و جهان می‌باشد.

قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بود. ایالات متحده او را تحریم کرده بود. رییس جمهور ترمپ نیز در تازه‌ترین واکنش خود گفته است که او باید خیلی وقت پیش کشته می‌شد.

ایران در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی هشدار داده است که انتقام سختی پیش روی ایالات متحده است.

دکمه بازگشت به بالا