محکمه استیناف حکم مجازات ۳۰ سال زندان را برای قاتلان «مهسا» تأیید کرد

۸صبح، کابل: محاکمه استیناف و علنی عاملان اختطاف و قتل «مهسا»ی شش ساله، روز یک‌شنبه سی‌ام جوزا برگزار شد. هیأت قضایی محکمه استیناف کابل فیصله محکمه ابتدایی مبنی بر صدور حکم مجازات ۳۰ سال زندان برای «سجادآقا و روح‌الله» دو متهم این پرونده را از ابتدای روزهای نظارت‌شان تأیید کرد.

محاکمه ابتدایی قاتلان «مهسا» در پنجم جوزا سال جاری برگزار شده بود. هیأت قضایی در آن زمان برای هر یک از متهمان ۳۰ سال زندان مجازات تعیین کرده بود. این فیصله از سوی پدر و بسته‌گان مهسا پذیرفته نشد و آن‌ها پرونده را به محکمه استیناف محول کردند. خانواده مهسا و پیش از آن شماری از شهروندان کشور خواهان اعدام عاملان قتل مهسا شده بودند. اما هیأت قضایی گفت که پس از بررسی‌‎های اهل خبره و مطالعه طب عدلی دریافته است که این افراد در ۱۸ و ۱۹ساله‌گی قرار دارند و بر اساس قانون و کودجزا افراد زیر ۲۰ سال به اعدام محکوم نمی‌شود. هیأت قضایی تصریح کرد که پدر مقتول نیز در محکمه ابتدایی دعوای «قصاص و حق‌العبدی» را مطرح نکرده است و به همین دلیل در مرحله استیناف دعوای قصاص پیش برده نمی‌شود.

با این حال، هیأت قضایی تصریح کرد که این حکم استینافی است و متضرران می‌توانند برای تجدید نظر فرجام خواهی کنند. سارنوال موظف در این پرونده به اصدار حکم مجازات ۳۰ سال زندان برای متهمان ابراز رضایت کرده است.

آدم‌ربایان در ۱۹ حوت سال گذشته، مهسای شش ساله را از مربوطات ناحیه یازدهم شهر کابل ابتدا ربودند و سپس به قتل رساندند. این آدم‌ربایان، پیش از قتل این کودک، برای رهایی او از خانواده‌اش ۳۰۰ هزار دالر مطالبه کرده بودند. پولیس کابل در ۲۴ حوت همین سال، اعلام کرد که دو نفر از عاملان قتل مهسا را بازداشت کرده است. بازداشت‌شده‌گان در همان روز به جرم‌شان در برابر رسانه‌ها اعتراف کردند. پولیس کابل یک روز پس از آن، پرونده قتل مهسا را برای بررسی و رسیده‌گی بیش‌تر به لوی‌سارنوالی فرستاد. اداره لوی‌سارنوالی در ۱۷ حمل سال جاری اعلام کرد که این پرونده را به محکمه سپرده است.

پس از انتشار خبر قتل مهسای شش ساله، رییس جمهور غنی این عمل را «جنایت» خواند و به نهادهای مسوول دستور داد تا عاملان این رویداد را در روشنی قانون مجازات کنند. هم‌زمان با آن، شهروندان کشور نیز نسبت به این قضیه واکنش گسترده نشان دادند و از نهادهای عدلی و قضایی، خواهان تعیین مجازات سنگین برای عاملان قتل این کودک شدند.

دکمه بازگشت به بالا