ورود کمیسیون شکایات به پرونده ۳۰۰ هزار رأی جنجالی؛ فیفا از این اقدام استقبال کرد

خلیل اسیر

شکایات نامزدان معترض در پیوند به ۳۰۰ هزار رأی «جنجالی» زیر بررسی کمیسیون شکایات انتخاباتی قرار گرفته و این کمیسیون مصمم به صدور فیصله‌ای در این باره تا دو – سه روز دیگر است. پیش از این نهادهای ناظر بر انتخابات انتقاد کرده بودند که چرا کمیسیون شکایات انتخاباتی برای بررسی و رسیده‌گی به شکایات مربوط به این ۳۰۰ هزار رأی دست به کار نشده است. جنجال‌ها در پیوند به این شمار رأی، حدود یک ماه پیش زمانی آغاز شد که کمیسیون مستقل انتخابات از ابطال آن خودداری و کار تفتیش و بازشماری آرا را آغاز کرد. نامزدان معترض، این شمار رأی را «تقلبی» می‌خوانند و حفظ آن در سرور مرکزی را اقدامی از جانب کمیسیون مستقل انتخابات به هدف «رأی‌سازی» به نفع دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» توصیف کرده‌اند.

زرمینه کاکر، معاون سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که شکایات در پیوند به ۳۰۰ هزار رأی «جنجالی» به این کمیسیون مدت‌ها پیش رسیده بود و کمیسیون شکایات انتخاباتی فعلاً در حال بررسی این شکایات است. خانم کاکر افزود که قرار است پس از تکمیل روند بررسی این شکایات، کمیسیون شکایات انتخاباتی فیصله خود درباره سرنوشت این ۳۰۰ هزار رأی را صادر کند. او تأکید کرد که بررسی این شکایات رو به اتمام است و فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی احتمالاً تا دو – سه روز آینده در این باره صادر خواهد شد.

خانم کاکر از جانب دیگر گفت که اعلام نتیجه «قسمی» انتخابات از جانب کمیسیون مستقل انتخابات برای کمیسیون شکایات انتخاباتی پذیرفتنی نیست. او تأکید کرد که کمیسیون مستقل انتخابات مکلف است تا هرچه زودتر کار تفتیش و بازشماری آرا در هفت ولایت باقی‌مانده را به پایان ببرد و به این ترتیب نتیجه ابتدایی انتخابات را اعلام کند. خانم کاکر یادآوری کرد که کمیسیون شکایات انتخاباتی از هر جهت آماده است تا شکایات مربوط به نتیجه ابتدایی انتخابات را ثبت کند و مورد رسیده‌گی قرار دهد و در فرجام نامزد برنده انتخابات را برای مردم معرفی کند.

پیش از این کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته بود تا زمانی که نتیجه ابتدایی انتخابات اعلام نشود، نمی‌تواند در پیوند به اتفاقات پس از روز انتخابات، شکایت ثبت و به آن رسیده‌گی کند؛ اما زرمینه کاکر روز سه‌شنبه، نوزدهم قوس، گفت که شکایات ثبت‌شده در پیوند به ۳۰۰ هزار رأی جنجالی از جمله شکایات «استثنایی» است و قاعدتاً به رسیده‌گی متفاوت نیازمند است. نهادهای ناظر بر انتخابات از این اقدام کمیسیون شکایات انتخاباتی استقبال کرده‌اند.

یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یا «فیفا»، می‌گوید که نقش کمیسیون شکایات انتخاباتی در رفع بن‌بست به میان آمده در روند انتخابات بسیار کلیدی است و این کمیسیون باید بدون محافظه‌کاری در زمینه رفع این بن‌بست اقدام کند. او گفت که فیفا از تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی استقبال می‌کند و امیدوار است فیصله این کمیسیون بتواند عدالت انتخاباتی را تأمین کند.

 

«معلومات کمیسیون قانع‌کننده نبود»

کمیسیون شکایات انتخاباتی از جانب دیگر معلومات فنی کمیسیون مستقل انتخابات درباره ۳۰۰ هزار رأی و ۲ هزار و ۴۲۳ محل جنجالی را قانع‌کننده نمی‌داند. کمیسیون مستقل انتخابات روز شنبه در یک نشست مشترک با نامزدان درباره این آرا و محلات معلومات ارایه کرد. نماینده‌گان کمیسیون شکایات انتخاباتی نیز در این نشست حضور داشتند.

زرمینه کاکر، معاون سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، می‌گوید که این کمیسیون درباره معلومات ارایه‌ شده از جانب کمیسیون مستقل انتخابات در نشست روز شنبه با نامزدان معترض و نهادهای ملی ناظر بر انتخابات، هم‌نظر است. خانم کاکر گفت که معلومات کمیسیون مستقل انتخابات در این نشست برای کمیسیون شکایات انتخاباتی قناعت‌بخش نبود. او افزود که دلایل کمیسیون مستقل انتخابات در نشست روز شنبه در موارد بسیاری، فاقد مبانی حقوقی بود و از این رو برای کمیسیون شکایت انتخاباتی مورد پذیرش واقع نشده است. خانم کاکر توضیح نداد که کدام بخش از معلومات کمیسیون مستقل انتخابات درباره ۳۰۰ هزار رأی و ۲ هزار و ۴۲۳ محل جنجالی، فاقد بنیادهای حقوقی بوده است.

پیش از این، نهادهای داخلی ناظر بر انتخابات از جمله «فیفا» و «تیفا» نیز گفته‌اند که معلومات فنی کمیسیون مستقل انتخابات در نشست مشترک این کمیسیون با نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، قناعت‌بخش نبوده است. نعیم ایوب‌زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان یا «تیفا»، گفته است که عدم ارایه پاسخ منطقی، قانونی و قناعت‌بخش از جانب کمیسیون مستقل انتخابات، ضمن آن‌که باعث انحراف جلسه شد، گره کور انتخابات را نسبت به گذشته محکم‌تر کرد.

 

«کمیسیون مرتکب تخلف شده است»

نقض پی‌در‌پی تقویم انتخاباتی از جانب کمیسیون مستقل انتخابات موجب برانگیختن خشم کمیسیون شکایات انتخاباتی شده است. زرمینه کاکر، معاون سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، می‌گوید که کمیسیون مستقل انتخابات برای چندمین‌بار و به صورت پی‌هم تقویم انتخاباتی را نقض کرده و با این کار مرتکب تخلف انتخاباتی شده است. او افزود که کمیسیون مستقل انتخابات وقت کافی برای اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات و هم‌چنان قانع کردن نامزدان معترض و تکمیل کار تفتیش و بازشماری آرا در اختیار داشت، اما نتوانست با انجام به موقع این مأموریت از نقض تقویم انتخاباتی جلوگیری کند. خانم کاکر تأکید کرد که موضوع نقض پی‌در‌پی تقویم انتخاباتی از جانب کمیسیون مستقل انتخابات زیر بحث اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی قرار دارد و فیصله این کمیسیون در این مورد نیز تا دو – سه روز آینده اعلام می‌شود.

خانم کاکر از جانب دیگر گفت که اعلام نتیجه «قسمی» انتخابات از جانب کمیسیون مستقل انتخابات برای کمیسیون شکایات انتخاباتی پذیرفتنی نیست. او تأکید کرد که کمیسیون مستقل انتخابات مکلف است تا هرچه زودتر کار تفتیش و بازشماری آرا در هفت ولایت باقی‌مانده را به پایان ببرد و به این ترتیب نتیجه ابتدایی انتخابات را اعلام کند. خانم کاکر یادآوری کرد که کمیسیون شکایات انتخاباتی از هر جهت آماده است تا شکایات مربوط به نتیجه ابتدایی انتخابات را ثبت کند و مورد رسیده‌گی قرار دهد و در فرجام نامزد برنده انتخابات را برای مردم معرفی کند.

این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات تا کنون تصمیم خود درباره این‌که برای تفتیش و بازشماری آرا در هفت ولایت باقی‌مانده چه خواهد کرد را اعلام نکرده است. هم‌چنان این کمیسیون تا هنوز درباره این‌که نتیجه انتخابات را به صورت «قسمی» اعلام خواهد کرد یا نه، نیز تا کنون چیزی نگفته است. کمیسیون مستقل انتخابات روز شنبه در پایان نشست بی‌نتیجه این کمیسیون با نامزدان اعلام کرده بود که به زودی تصامیم خود درباره تفتیش و بازشماری آرا در هفت ولایت باقی‌مانده و همین‌طور اعلام نتیجه انتخابات را همه‌گانی خواهد کرد.

دکمه بازگشت به بالا