عرض معذرت به جای نشر نتایج

عبدالاحمد حسینی

براساس تقویم انتخاباتی، قرار بود دیروز شنبه، بیست‌وهفتم میزان نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری اعلام شود. کمیسیون مستقل انتخابات شام روز شنبه اعلام کرد که به دلیل مشکلات فنی،‌ مدیریت زمان و دقت در اعلام نتایج، موفق به اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری در زمان تعیین شده‌ی آن نشده است.

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات شام‌گاه روز شنبه، بیست‌وهفتم میزان، در یک نشست خبری گفت که به دلیل مشکلات فنی و هم‌چنان تأمین شفافیت پروسه انتخابات، نتوانسته است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان را مطابق تقویم انتخاباتی، در بیست‌وهفتم میزان اعلام کند. خانم نورستانی بدون اعلام تقویم مشخص، اظهار امیدواری کرد که کمیسیون مستقل انتخابات بتواند به زودتی نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند.

به گفته خانم نورستانی، چالش و تأخیر در انتقال معلومات از ولایت‌ها به مرکز، تأخیر در انتقال داده‌های رأی‌دهنده‌گان به مرکز ملی معلومات، بروز مشکل فنی در سرور مرکزی و تأمین شفافیت در نتایج انتخابات دست به دست هم داد و سبب شد که نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری به موقع اعلام نشود. او هم‌چنان از رفتارهای ناظران برخی از نامزدان در هنگام شمارش آرا شکایت کرد و گفت که برخوردهای غیرحرفه‌ای برخی از ناظران نیز سبب کندی کار شده است.

خانم نورستانی به دلیل تأخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری از مردم معذرت خواست و توضیح داد که هدف از تأخیر در اعلام نتایج ابتدایی این انتخابات، تأمین شفافیت و دقت بیش‌تر بوده است. یک منبع در کمیسیون مستقل انتخابات سه روز پیش در بیست‌وچهارم میزان در صحبت با روزنامه ۸صبح گفته بود که اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری به تعویق افتاده است.

خانم نورستانی در نشست خبری شام‌گاه شنبه در مورد پیش‌رفت‌های کاری کمیسیون مستقل انتخابات در روند شمارش آرا معلومات داد و گفت که بخش اعظم معلومات رأی‌دهنده‌گان به مرکز ملی معلومات منتقل شده است و کار روی روندهای بعدی نیز جریان دارد.  

برخی از نامزد انتخابات ریاست جمهوری، حامیان بین‌المللی انتخابات و نهادهای انتخاباتی پیش از این اعلام کرده بودند که از تأخیر در اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری به هدف تأمین شفافیت در شمارش آرا استقبال می‌کنند. هفته گذشته رحمت‌الله نبیل، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان، اعلام کرد که برای آن‌ها دقت بیش‌تر از سرعت اهمیت دارد و او تأخیر چند روزه در اعلام نتایج را به هدف تأمین شفافیت قابل پذیرش می‌داند. کشورهای حامی انتخابات از جمله امریکا نیز بر اهمیت دقت نسبت به سرعت در اعلام نتایج انتخابات تأکید دارند. آلیس ویلز، معاون وزارت خارجه امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی، روز چهارشنبه هفته گذشته از کمیسیون‌های انتخاباتی خواسته بود که برای تأمین شفافیت انتخابات، دقت را قربانی سرعت نکنند. 

در همین‌ حال شماری از نهادهای ناظر انتخاباتی نیز بر دقت بیش‌تر در اعلام نتایج انتخاباتی تأکید  دارند و از تأخیر در آن نگران نیستند. به باور این نهادها، زمینه برای اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری فراهم نشده است. این نهادها تأکید دارند که کمیسیون مستقل انتخابات برای اعلام نتایج ابتدایی به وقت بیش‌تر نیاز دارد تا روند پروسس آرا را از لحاظ فنی تکمیل کند.

یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که در حال حاضر زمینه برای اعلام نتایج ابتدایی انتخابات فراهم نیست. به گفته آقای رشید، کمیسیون مستقل انتخابات تا هنوز فیصله‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی مبنی بر بازشماری و ابطال نزدیک به دوهزار محل رأی‌دهی را عملی نکرده است. پیش‌تر کمیسیون شکایات انتخاباتی اعلام کرده بود که براساس بررسی‌هایی که انجام داده‌، آرای ۱ هزار و ۸۱۷ محل رأی‌دهی نیاز به بازشماری دارد و آرای ۷۷ محل رأی‌دهی باید باطل شود.

رییس اجرایی فیفا هم‌چنان گفت که روند تصفیه آرایی که کمیسیون شکایات انتخاباتی خواستار ابطال و یا بازشماری آن‌ها شده است، تکمیل نشده و کمیسیون مستقل انتخابات نیاز به زمان دارد تا روند تصفیه‌ و بازشماری آرا را از لحاظ فنی تکمیل کند. او افزود که کمیسیون مستقل انتخابات باید روند بازشماری و تصفیه‌ را تکمیل و بعد از آن نتایج ابتدایی را اعلام کند.

از سوی دیگر یوسف رشید از کمیسیون مستقل انتخابات خواست که در بازشماری و تصفیه آرا دقت لازم را به خرج دهد و مطابق به اصول و طرزالعمل‌های انتخاباتی، نتیجه ابتدایی را به‌ گونه شفاف اعلام کند. او تصریح کرد، در صورتی ‌که کمیسیون نتیجه ابتدایی را با چند روز تأخیر اعلام کند، این کار با رعایت دقت لازم سبب می‌شود که منازعه انتخاباتی روی نتایج ابتدایی کاهش پیدا کند و یا هم به وجود نیاید.

انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان سال جاری برگزار شد. در این انتخابات به ‌شمول محمداشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله، ۱۳ تن برای احراز کرسی ریاست جمهوری رقابت کردند. قرار بود نتیجه ابتدایی انتخابات دیروز شنبه، بیست‌وهفتم میزان، اعلام شود، اما تا زمان نامعین به تأخیر افتاد. هنوز روشن نیست که تقویم انتخابات در مورد اعلام نتایج نهایی که آن را در شانزدهم عقرب پیش‌بینی کرده است، رعایت خواهد شد یا خیر.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن