نیم‌نگاهی دیگر به بازی‌های المپیک؛ ملی‌پوشان تکواندو از «فجیره اوپن» سرفراز آمدند

رضا مرادی

تکواندوکاران افغان پس از حضور در رقابت‌های فجیره اوپن امارات متحده عربی، سرانجام با کسب دو مدال نقره به وطن بازگشتند. بازیکنان افغان توانستند در وزن‌های ۵۸ و ۶۸ کیلوگرام به دو مدال نقره دست یابند. رقابت‌های فجیره اوپن با حضور بیش از دو هزار ورزشکار از چهل کشور در امارات متحده عربی برگزار شد و در آن چهار مرد و دو زن بانوی تکواندوکار به نماینده‌گی از افغانستان اشتراک کردند. قرار است بازیکنان افغان تا چند هفته دیگر برای حضور در رقابت‌های عمان اوپن وارد آن کشور شده و سپس برای کسب به سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو، وارد چین شوند.

پس از چندین دور برگزاری رقابت‌های چالشی میان ملی‌پوشان المپیکی در کابل، بازیکنان افغان سرانجام برای حضور در رقابت‌های تکواندو فجیره، وارد امارات متحده عربی شدند. ملی‌پوشان افغان موفق شدند در این رقابت‌ها، دو مدال نقره به دست آورند. فرزاد منصوری، ملی‌پوش افغان توانست در وزن ۶۸ کیلو گرام رقبایش را یکی پی دیگر از پیش رو بردارد، اما سرانجام در دیدار نهایی شکست خورد و به مدال نقره بسنده کرد. محسن رضایی دیگر ملی‌پوش المپیکی افغان نیز موفق شد دیدارهای اول را پشت سر بگذارد و دیگر مدال کشور در این رقابت‌ها را به دست آورَد. وی در وزن ۵۸ کیلو گرام برابر رقبایش به میدان رفت. دیگر بازیکنان افغان اما نتوانستند در این دور از رقابت‌ها مدال کسب کنند. با این حال، قرار است این بازیکنان تا چند هفته دیگر برای شرکت در رقابت‌های قهرمانی، وارد عمان شوند و چانس‌شان را برای کسب مدال بیازمایند.

چهار تکواندوکار افغان، از جمله دو بانو قرار است تا دو ماه دیگر در رقابت‌های کسب سهمیه المپیک تابستانی توکیو اشتراک کنند. مربیان در تیم ملی تکواندو قرار است از میان فرزاد منصوری و حسین لطفی در وزن ۶۸ کیلو گرام و محسن رضایی و حکمت‌الله زین در وزن ۵۸ کیلو گرام، تنها دو بازیکن را در دو وزن مختلف انتخاب کنند. با این حال اما روند گزینش این بازیکنان در پایان رقابت‌های قهرمانی آسیا تکمیل خواهد شد و مربیان بر اساس توانایی و دست‌آوردهای بازیکنان، گزینه‌های اعزامی به رقابت‌های کسب سهمیه را معین خواهند کرد. در بخش بانوان، سمیه غلامی در وزن منفی ۵۷ و زهرا غلامی در وزن منفی ۴۹ قرار است به نماینده‌گی افغانستان در رقابت‌های کسب سهمیه المپیک تابستانی توکیو حضور یابند.

فرزاد منصوری و حکمت‌الله زین، ملی‌پوشان المپیکی تکواندو در رقابت‌های چالشی تیم ملی توانسته بودند در چندین دوره از رقابت‌ها برابر حریفان‌شان به پیروزی برسند. بشیر تره‌کی، سرمربی تیم ملی در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفته بود که با توجه به آماده‌گی‌های بازیکنان تیم ملی برای کسب سهمیه المپیک، آنان امید دارند که بتوانند دوباره موفقیت‌های گذشته تیم ملی تکواندو را تکرار کنند. با این حال اما این روند به درخشش بازیکنان ملی‌پوش به رقابت‌های کسب سهمیه المپیک بسته‌گی دارد.

تکواندو در حال حاضر تنها رشته ورزشی افغانستان است که توانسته مدال المپیکی کسب کند. روح‌الله نیکپا، تکواندوکار افغان توانسته بود در رقابت‌های المپیک ۲۰۰۸ بیجینگ و ۲۰۱۲ لندن به مدال برنز دست یابد. دیگر بازیکن مدال‌آور المپیکی افغان، نثاراحمد عبدالرحیم‌زی است. وی توانست در رقابت‌های المپیک جوانان ۲۰۱۸ آرژانتین به مدال نقره دست یابد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن