اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان – پوشش لحظه به لحظه

نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در نهایت پس از نزدیک به پنج‌ماه تاخیر قرار است تا ساعاتی دیگر توسط کمیسیون مستقل انتخابات رسما اعلام شود. منابع در کمیسیون انتخابات اعلام کردند که امروز سه‌شنبه،‌۲۹ دلو، نتایج انتخابات نهایی را از طریق رسانه‌ها اعلام می‌کنند. هنوز زمان دقیق اعلام نتایج قطعی نشده است. انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم میزان سال جاری برگزار شد و قرار بود نتایج ابتدایی این انتخابات به تاریخ ۲۷ میزان اعلام شود اما چندین بار به تاخیر افتاد. نتایج ابتدایی انتخابات به تاریخ اول جدی با پیش‌تازی محمد اشرف‌غنی اعلام شد اما عبدالله عبدالله شریک آقای غنی در حکومت وحدت ملی و رقیب جدی او در انتخابات ششم میزان، این نتایج را نپذیرفت. پیش از این و در پی اعلام نتایج ابتدایی، محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری کنونی با کسب ۹۲۳ هزار و ۸۶۸ رای ۵۰/۶۴ درصد آرا را به دست آورده بود. عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی با گرفتن ۷۲۰ هزار و ۹۹۰ رای ۳۹/۵۲ درصد در جایگاه دوم قرار گرفت اما این نتایج را نپذیرفت.

۹:۰۰ شام روز سه‌شنبه: طالبان: اعلام نتیجه انتخابات با محتوای پروسه جاری صلح نیز در تضاد قرار دارد

گروه طالبان به پیروزی محمداشرف غنی در انتخابات ریاست جمهوری واکنش نشان داده است. این گروه در اعلامیه‌ای گفته است: «تعیین دوباره اشرف غنی در نتیجه انتخابات جعلی چنان‌که غیر قانونی است و مشروعیت ندارد، هم‌چنان با توجه به شرایط حساس قضیه کنونی افغانستان، با محتوای پروسه جاری صلح نیز در تضاد قرار دارد.»

۸:۳۶ شام سه‌شنبه: عبدالله عبدالله در انتخابات اعلام پیروزی کرد

عبدالله عبدالله نتیجه انتخابات را دزدی، خیانت، کودتا و غیرقانونی خواند. آقای عبدالله در نخستین سخنرانی خود پس از اعلام نتیجه نهایی، گفت که به عنوان یک تیم مسوولیت پذیر «ثبات و هم‌گرایی» تمام کوشش خود را کرد تا پروسه انتخابات مطابق قانون و با شفافیت به پیش برود. او گفت که همه باید نتیجه تقلبی انتخاباتی را نپذیرد. او گفت که براساس آرای بایومتریک شده برنده انتخابات است.

۷:۵۰ شام روز سه‌شنبه: اشرف غنی: تلاش می‌کنم جنگ را در کشور خاتمه دهم

محمداشرف غنی در نخستین سخنرانی پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد که برای خاتمه جنگ تلاش می‌کند. او هم‌چنان گفت که جامعه کثرت‌گرا و پرتوان افغانستان طالبان را جذب می‌کند. محمداشرف غنی تأکید کرد مردم افغانستان صلح می‌خواهد و در این راستا تلاش خواهد کرد.


۷:۳۷ پس از چاشت: اشرف غنی پیروزی‌اش در انتخابات را پیروزی مردم خواند. او پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری پیروزی‌اش را با حضور اعضای دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» در ارگ ریاست جمهوری جشن گرفت. او در سخنانی به همین مناسبت در ارگ ریاست جمهوری گفت که اعلام نتیجه نهایی انتخابات، پیروزی جمهوریت و مردم افغانستان است. او گفت که جمهوریت با دسیسه‌های بی‌شمار روبه‌رو بود و او جمهوریت را از این دسیسه‌ها نجات داده است.


۷:۳۰ پس از چاشت: عبدالله عبدالله، رییس دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» بعد از ظهر امروز در دیدار با «شورای انسجام مجاهدین» گفته است که «نتیجه تقلبی» را نمی‌پذیرد و تنها «نتیجه آرای پاک و شفاف» برایش قابل قبول است. بق اعلامیه‌ای که در صفحه فیسبوک او منتشر شده است، «شورای انسجام مجاهدین» از این موضع عبدالله عبدالله اعلام حمایت کرده است.


۶:۵۹ پس از چاشت: مولانا عبدالله فیصله کمیسیون مستقل انتخابات درباره نتیجه نهایی انتخابات را غیرقانونی خوانده است. مولانا محمد عبدالله، عضو کمیسیون مستقل انتخابات که مخالف اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری بود، گفته است که اعلام این نتیجه خلاف قانون اساسی، طرزالعمل‌ها و قانون انتخابات بوده است. او متن فیصله‌نامه‌ی کمیسیون مستقل انتخابات را در صفحه‌ی فیس‌بوکش همه‌گانی کرده است. مولانا عبدالله در مورد دلایل مخالفتش  با فیصله کمیسیون مستقل انتخابات نوشته است: «از این که در پروسه تفتیش و بازشماری خلاف لایحه و طرزالعمل مربوط عمل شد، فلهذا این فیصله خلاف ماده ۶۱ قانون اساسی، خلاف ماده ۴۵ قانون انتخابات و خلاف ماده ۱۹ قانون تعدیل انتخابات می‌باشد.» او گفته است که در یک‌سال کاری به عنوان کمیشنر  هر تصمیمی را که گرفته است، با توجه به سوگند آغاز کار، قوانین نافذ، بی‌طرفی، استقلالیت، عدالت و انصاف بوده است. مولانامحمد عبدالله پیش از این نیز با برخی از فیصله‌های کمیسیون مستقل انتخابات مخالفت کرده بود.

No photo description available.


۶:۴۵ پس از چاشت: عنایت‌الله حفیظ، زلمی رسول، فرامرز تمنا، شیدامحمد ابدالی و ابراهیم الکوزی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری که بعضی از آن‌ها پیش از انتخابات با غنی یکجا شده بودند، پیروزی او را در انتخابات تبریک گفتند.انجنیر محمد خان، معاون اول ریاست اجرایی، نیز با حضور در ارگ ریاست جمهوری عملاً با عبدالله و حکومت وحدت ملی برید و پیروزی غنی را برایش تبریک گفت.۶:۲۸ پس از چاشت:
عبدالله عبدالله تا لحظاتی دیگر زمان اعلام حکومت «ثبات و هم‌گرایی» را همه‌گانی می‌کند.مجیب‌الرحمان رحیمی، سخنگوی عبدالله عبدالله گفته است که تا ساعات دیگر رهبری «ثبات و هم‌‌گرایی» در برابر «کودتای تقبلی» اعلام موضع می‌کند. به گفته او، «کودتای تقلبی» به رغم تلاش‌های همه جانبه «ثبات و هم‌گرایی» برای شفافیت و اعتبار بخشیدن به روند انتخابات و مخالفت کمیسیون شکایات انتخاباتی و نهادهای ناظر، از سوی کمیسیون مستقل انتخابات و «تقلب‌کاران» صورت گرفت. رحیمی گفته است که در این نشست رهبری «ثبات و هم‌گرایی» با مردود دانستن نتیجه‌ی «کودتای انتخاباتی»، به مردم اطمینان می‌دهد که از آرای پاک آن‌ها دفاع می‌کند و زمان اعلان حکومت مشروع «ثبات و هم‌گرایی» را برای مردم افغانستان اعلام می‌کند.


۶:۱۲ پس از چاشت: در انتخابات ششم میزان ۱ میلیون و ۸۲۳ هزار و ۹۴۸ رأی توسط کمیسیون شکایات انتخاباتی معتبر دانسته شده است. این آرا بین ۱۳ نامزد طبق جدول زیر تقسیم شده است:

شماره نام تعداد رای درصد
۱ محمداشرف غنی ۹۲۳۵۹۲ ۵۰٫۶۴
۲ عبدالله عبدالله ۷۲۰۸۴۱ ۳۹٫۵۲
۳ گلبدین حکمتیار ۷۰۲۴۱ ۳٫۸۵
۴ رحمت‌الله نبیل ۳۳۹۱۹ ۱٫۸۶
۵ فرامرز تمنا ۱۸۰۶۳ ۰٫۹۹
۶ نورالله جلیلی ۱۵۵۱۹ ۰٫۸۵
۷ عبداللطیف پدرام ۱۲۶۰۸ ۰٫۶۹
۸ عنایت‌الله حفیظ ۱۱۳۷۵ ۰٫۶۲
۹ محمدحکیم تورسن ۶۵۰۰ ۰٫۳۶
۱۰ احمدولی مسعود ۳۰۹۴۲ ۰٫۲۲
۱۱ محمدشهاب حکیمی ۳۳۱۸ ۰٫۱۸
۱۲ غلام فاروق نجرابی ۱۶۰۶ ۰٫۰۹
۱۳ نور رحمان لیوال ۸۵۵ ۰٫۰۵

۵:۲۶ پس از چاشت: (فوری) محمد اشرف غنی با کسب  ۵۰/۶۴ کل آرا رئیس جمهور افغانستان شد.


۵:۲۳: پس از چاشت: واکنش یک عضو «ثبات و هم‌گرایی» به اعلام نتیجه نهایی انتخابات نور رحمان اخلاقی از اعضای تیم فنی دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» به ریاست عبدالله عبدالله گفته است که «یک نهاد نامشروع یک نتیجه نامشروع را در مخالفت صریح با قانون اعلان می‌کند و این کودتایی است علیه دموکراسی و رأی مردم.» او افزوده است که «رهبران ثبات و هم‌گرایی در مورد اعلان دولت از آدرس این تیم، به نتیجه روشن رسیده‌اند.» اخلاقی هشدار داده است که آن‌چه پس از این اتفاق می‌افتد، مسوولیت آن به دوش کسانی است که «از قانون تخلف کردند و قاعده بازی را برهم زدند.»


۵:۲۰: پس از چاشت: فضل‌احمد معنوی از اعضای ارشد رهبری تیم ثبات و همگرایی:

ما از روند بیرون شدیم. نه نهادی به نام کمیسون نزد ما مشروعیت دارد و نه هم نتیجه را که اعلان می‌کند. دلایل عدم مشروعیت هم «اظهر من الشمس» است. گذشت زمان به همهٔ این بی عدالتی‌ها پاسخ می‌دهد.


۵:۱۴: پس از چاشت: (فوری): مولانا عبدالله از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، فیصله‌نامه اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را امضاء نکرد.


۵:۱۰: پس از چاشت: (فوری) کنفرانس خبری برای اعلام نتایج نهایی انتخابات در کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان آغاز شد.


۴:۴۵ پس از چاشت: تصویری از جلسه کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. در توضیح این عکس آمده است که کمیشنران در هم‌اکنون در حال امضای متنی‌اند که بر اساس آن، نتایج انتخابات نهایی انتخابات تا لحظات و یا ساعاتی دیگر رسما اعلام می‌شود.

عکس منسوب به امروز سه‌شنبه ۲۹ دلو که در شبکه‌های اجتماعی از کمسیون مستقل انتخابات منتشر شده است.

۴:۳۵ پس از چاشت: شاه‌حسین مرتضوی معاون پیش سخنگوی ریاست‌جمهوری افغانستان در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است: «در انتظار پیروزی تا دقایق دیگر……. آقای مرتضوی که هم‌اکنون مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور غنی است تلویحا از پیروزی آقای غنی در انتخابات خبر داده و تصویری از آماده‌گی‌های کمیسیون انتخابات برای برگزاری نشست خبری با رسانه‌ها منتشر کرده است.

صفحه فیس‌بوک شاه‌حسین مرتضوی مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور غنی

نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که به تاریخ ۱ جدی سال جاری اعلام شد.
نامزدها میزان رای
محمد اشرف غنی %۵۰.۶۴
عبدالله عبدالله %۳۹.۵۲
گلبدین حکمتیار %۳.۸۵
رحمت الله نبیل %۱.۸۶
فرامرز تمنا %۰.۹۹
سید نورالله جلیلی %۰.۸۵
عبداللطیف پدرام %۰.۶۹
عنایت الله حفیظ %۰.۶۲
محمد حکیم تورسن %۰.۳۶
احمد ولی مسعود %۰.۲۲
محمد شهاب حکیمی %۰.۱۸
غلام فاروق نجرابی %۰.۰۹
نور رحمان لیوال %۰.۰۵

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن