ساحه باستانی یا زمین شخصی؛ در اطراف تخت رستم چه می‌گذرد؟

فهیم امین

اعمار خانه‌های رهایشی در نزدیکی ساحه باستانی تخت رستم این روزها با انتقاد شماری از باشنده‌گان ولایت سمنگان روبه‌رو شده است. برخی از باشنده‌گان شهر ایبک، مرکز ولایت سمنگان ادعا دارند که زورگویان محلی با اعمار خانه‌های رهایشی در منطقه تخت رستم شهر ایبک در تلاش غصب ساحه سبز مربوط به تخت باستانی رستم هستند. شهرداری ایبک و مسوولان محلی ولایت سمنگان اما زمین‌های مربوط به ساحه سبز و مناطق باستانی این شهر را مصون عنوان می‌کنند و می‌گویند، از غصب ساحات باستانی در این ولایت جلوگیری خواهند کرد.

احمد پذیر، باشنده شهر ایبک روز یک‌شنبه، بیست‌ونهم جدی در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت، برخی از زورمندان محلی در تبانی با نیروهای امنیتی ساحه سبز مربوط به تخت رستم را غصب کرده‌اند. به سخن او، این زورمندان محلی قسمتی از زمین‌های مربوط به ساحه سبز تخت رستم را ملکیت شخصی‌شان می‌دانند و آن را برای فروش و اعمار خانه‌های رهایشی آماده ساخته‌اند. باشنده‌گان شهر ایبک می‌گویند، این زمین‌های جنجالی در سمت شمال غرب ساحه باستانی تخت رستم موقعیت دارد. هم‌چنان اسماعیل سادات، خبرنگار محلی در ولایت سمنگان می‌گوید، اسناد دست‌داشته‌اش نشان می‌دهد که ریاست عدلیه ولایت سمنگان این زمین‌های جنجالی را «ساحه سبز استوپه تخت رستم» دانسته و اعمار خانه‌های رهایشی را در این منطقه، غیر قانونی عنوان کرده است.

با این همه، مسوولان محلی و شهرداری ایبک، مرکز ولایت سمنگان از مصون بودن زمین‌های مربوط به تخت رستم و ساحه سبز آن اطمینان می‌دهند و می‌گویند به هیچ کسی اجازه اعمار ساختمان در ساحات باستانی داده نشده است. فیروزالدین تگین، شهردار ایبک در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت، از مدتی به این سو دعوای حقوقی میان شماری از باشنده‌گان شهر ایبک و ریاست زراعت ولایت سمنگان جریان دارد که در نتیجه این دعوای حقوقی برخی از زمین‌های نزدیک به ساحه باستانی تخت رستم ملکیت شخصی مردم شناخته شده است و اکنون کار اعمار خانه‌های رهایشی در این ساحه جریان دارد.

اما اسنادی که در دسترس اسماعیل سادات، از خبرنگاران محلی ولایت سمنگان قرار دارد نشان می‌دهد که ورثه شخصی به نام ملااوته ولد آدینه ادعای مالکیت این زمین را دارند. اما آمریت قضایای دولت در ولایت سمنگان زمین‌های نزدیک به تخت باستانی رستم را «حریم ساحه باستانی» می‌داند و ادعای ورثه ملا اوته مبنی بر ملکیت موروثی این زمین را نادرست خوانده است. مسوولان محلی می‌افزایند که دعوای حقوقی بر زمین‌های نزدیک به ساحه باستانی تخت رستم جریان دارد. به گفته آنان، برخی از دعواکننده‌گان قباله‌های شرعی در دست دارند و برخی دیگر آنان سندهای اجاره‌ای دارند، اما تا کنون دعوای حقوقی آنان از سوی نهادهای عدلی و قضایی نهایی نشده است.

از سویی هم، صفت‌الله سمنگانی، معاون والی سمنگان می‌گوید حدود یک هزار متر ساحه نزدیک به تخت رستم  به عنوان ساحه سبز تخت رستم شناسایی شده است و هیچ کسی حق تصاحب این ساحه باستانی را ندارد. به سخن او، در تپه‌های هم‌جوار با این ساحه باستانی در منطقه تخت رستم که در شهر ایبک ولایت سمنگان قرار دارد، اعمار خانه‌های رهایشی آغاز شده است که مربوط به ساحه باستانی نیست.

در همین حال، فرماندهی پولیس ولایت سمنگان از توقف آغاز کار ساختمانی در ساحه نزدیک به تخت باستانی رستم خبر داده است. فرماندهی پولیس این ولایت با نشر خبرنامه‌ای گفته است: «حدود زمین ساحه باستانی استوپه تخت رستم از سوی هیات موظف تثبیت و مشخص شده است و چهار طرف آن توسط اسکواتور حفر شده و زمین ساحه باستانی استوپه ساحه تخت رستم کاملاً از تعرض مصون است.» در این خبرنامه هم‌چنان آمده است: «زمین‌هایی که متصل به زمین استوپه تخت رستم واقع شده است به اساس درخواست افراد مشخص از سوی یکی از اداره محلی برای‌شان اجازه کار داده شده بود، سپس کار ساخت‌وساز، توزیع زمین و اعمار ساختمان در آن ساحه از سوی پولیس حوزه اول امنیتی متوقف شده است.»

منیر رحیمی، سخنگوی پولیس سمنگان به روزنامه ۸صبح گفت، تا زمانی که جزییات این زمین‌های جنجالی از سوی اداره اراضی ولایت سمنگان ارایه نشود، کار اعمار خانه‌های رهایشی در این منطقه متوقف خواهد بود. هر چند خواستیم نظر اداره اراضی این ولایت را داشته باشیم، اما با تماس‌های مکرر موفق نشدیم.

تخت رستم یک بنای سنگی و از مشهورترین معماری‌های تاریخی کشور به شمار می‌آید. به باور باستان‌شناسان تاریخ این بنای سنگی با دوره زردشتی‌ها پیوند خورده است. این بنای تاریخی در فاصله سه کیلومتری در جنوب شهر ایبک، مرکز ولایت سمنگان، در شمال کشور موقعیت دارد. سال گذشته نیز ادعای غصب زمین در این ساحه باستانی مطرح شده بود. مسوولان محلی اما گفته‌اند که از غصب ساحات باستانی جلوگیری کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن