یک شبکه‌ آدم‌ربایان «سازمان یافته» در کابل بازداشت شد

۸صبح، کابل: وزارت امور داخله از بازداشت سه نفر از آدم‌ربایان یک شبکه سازمان‌یافته در کابل خبر داده است. مسوولان در وزارت امور داخله اعلام کرده‌اند که پولیس مبارزه با جرایم جنایی این وزارت هم‌زمان با بازداشت این سه نفر، یک کودک ۱۲ ساله را از چنگ این آدم‌ربایان نجات داده‌ و به خانواده‌اش تسلیم کرده‌اند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله روز پنج‌شنبه، دوازدهم ثور به روزنامه ۸صبح گفت که پولیس مبارزه با جرایم جنایی چهارشنبه‌شب گذشته با اجرای یک عملیات در مربوطات حوزه هشتم امنیتی پولیس یک کودک ۱۲ ساله را از چنگ آدم‌ربایان نجات داده‌ و در پیوند به آن سه نفر را بازداشت کرده‌اند. رحیمی از این سه نفر به نام‌های شیر رحمان، سکندر و سمیع‌الله یاد کرد.

رحیمی گفت: «این آدم‌ربایان سازمان‌یافته، کودک ۱۲ ساله را حدود یک‌ونیم ماه  قبل از مربوطات ناحیه دوم شهر کابل ربوده بودند.» سخنگوی وزارت امور داخله افزود که این کودک امید نام دارد و همراه با برادرش غلام غوث در ۱۷ حوت سال گذشته از منطقه جوی شیر ناپدید شده بودند. به گفته او، غلام غوث یک هفته بعد پیدا شد، اما آدم‌ربایان امید را نزد خود نگهداشته بودند.

پولیس کابل یک کودک ۱۲ ساله را از چنگ آدم‌ربایان نجات داد

آدم‌ربایی یکی از جرایم شایع در کابل پایتخت و دیگر ولایت‌ها به شمار می‌‎رود. بر اساس معلومات اداره لوی‌سارنوالی  در سه سال گذشته ۵۷۴ پرونده در این اداره در ارتباط به آدم‌ربایی ثبت شده است. در این پرونده‌ها یک هزار و ۳۳ نفر متهم شناخته شده‌اند.

تنها در سال ۱۳۹۵، پرونده ۳۲۹ نفر در پیوند به ۱۹۶ قضیه به اداره لوی‌سارنوالی سپرده شده است. در سال ۱۳۹۶ خورشیدی ۲۱۰ نفر در پیوند به ۱۴۰ قضیه و در سال گذشته ۴۹۴ نفر در پیوند به ۲۳۸ قضیه به اداره لوی‌سارنوالی معرفی شده‌اند. به همین ترتیب، از مجموع متهمان ۳۷ نفر به اعدام، ۴ نفر از ۲۲ تا ۲۸ سال زندان و ۵۹ نفر دیگر به ۲۰ سال زندان محکوم به مجازات شده‌اند. ۴۵۴ نفر دیگر از ۱۰ تا ۱۹ سال و ۲۱۵ نفر به یک تا ۹ سال زندان محکوم شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا