یک کارمند مدیریت پاسپورت لوگر با حدود ۳ میلیون افغانی عواید این مدیریت فرار کرده است

غلام‌حسن مهربان

منابع معتبر در ولایت لوگر به روزنامه ۸صبح تایید میکنند که یک کارمند مدیریت پاسپورت این ولایت حدود ۳ میلیون افغانی از پول تعرفه بانکی متقاضیان پاسپورت را با خود برده است. مسوولان قوماندانی امنیه لوگر می‌گویند که تا کنون در پیوند به این رویداد ۱۰ تن را بازداشت کرده‌اند. در همین حال یک منبع که نسبت حساس بودن موضوع نخواست هویتش فاش شود، روز شنبه، ۳۰ دلو، به روزنامه ۸صبح گفت حدود ۱۰ روز می‌شود که یک کارمند اداره پاسپورت  لوگر ۳ میلیون افغانی عواید پاسپورت این ولایت را با خود برده و فرار کرده است. به گفته منابع،‌ این کارمند پول‌ متقاضیان پاسپورت را پیش از بایومتریک کردن جمع‌آوری می‌کرده و به آنان می‌گفته است که زودتر نوبت بایومتریک و چاپ پاسپورت‌شان می‌رسد. از سویی هم شماری از متقاضیان پاسپورت که پول‌های‌شان را این کارمند با خود برده است، می‌گوید که باید روند توزیع پاسپورت در این ولایت سریع و شفاف شود.

سراج (نام مستعار) حدود دو ماه پیش پول تعرفه پاسپورت‌های پنج عضو خانواده‌اش را تحویل این کارمند کرده بوده است. وی گفت با وجودی که مرحله بایومتریک را هم طی کرده، اما تا هنوز پاسپورت‌های‌شان را دریافت نکرده‌اند.

با این حال پس از سقوط نظام جمهوریت، مردم از روند توزیع پاسپورت در لوگر خاطر خوش ندارند و شکایت می‌کنند. شماری از متقاضیان و باشنده‌گان لوگر از برخورد نامناسب و خشونت‌آمیز محافظان و برخی کارمندان این اداره انتقاد می‌کنند و می‌گویند که تعداد معدودی از کارمندان این اداره با مراجعه‌کننده‌گان رویه درست و مناسب دارند.

سمیع‌الله (نام مستعار) به روزنامه ۸صبح گفت که در اداره پاسپورت لوگر عرضه خدمات با کندی انجام می‌شود و محافظان با مردم برخورد نامناسب و خشونت‌آمیز دارند. به گفته سمیع‌الله، محافظان این اداره زنان و مردان را لت‌وکوب و ورقه درخواستی‌های متقاضیان را پاره می‌کنند. وی افزود: «من برای گرفتن پاسپورت در جریان سه ماه گذشته شش بار درخواستی داده‌ام، ولی تا هنوز موفق به دریافت پاسپورت نشده‌ام. محافظان و برخی از کارمندان با مردم برخورد نامناسب می‌کنند؛ حتا مردم را دشنام می‌دهند و زنان را لت‌وکوب می‌کنند.»

متقاضیان پاسپورت در لوگر از مسوولان محلی می‌خواهند که روند توزیع پاسپورت در این ولایت را راحت سازند و در کنار آن جلو کارمندان سوءاستفاده‌گر را بگیرند.

در همین حال احمدالله انس، سخنگوی قوماندانی امنیه لوگر، به روزنامه ۸صبح گفت که یک کارمند حکومت پیشین و فعلی پول‌های جمع‌آوری شده مردم را دزدیده و فرارکرده است. به گفته انس، آن‌ها تا حال در پیوند به این رویداد ۱۰ فرد مشکوک را بازداشت کرده‌اند. انس تصریح کرد که جهت بررسی و روشن شدن قضیه از نزد افراد بازداشت شده تحقیقات جریان دارد؛ اما وی در مورد مقدار پول و هویت شخص اصلی قضیه چیزی نگفت.

دکمه بازگشت به بالا