رشد ۳۰ درصدی تولید محصولات زراعتی افغانستان

۸صبح، کابل، نصیر احمد درانی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، می‌گوید که تولید محصولات زراعتی پارسال نزدیک به ۳۰ درصد رشد داشته است و به گفته‌ی او، در یک سال به ارزش ۷۰۰ میلیون دالر محصولات زراعتی از سوی افغانستان به کشورهای دیگر صادر شده است.

وزیر زراعت که سه‌شنبه (۱۸ ثور) در برنامه‌ی «توسعه‌ی صادرات محصولات زراعتی- فرصت‌ها و چالش‌ها» به خاطر یافتن راه‌حل‌های تازه برای توسعه‌ی صادرات محصولات زراعتی در کابل صحبت می‌کرد، گفت: «ما تلاش می‌کنیم که نه تنها این میزان رشد را نگه‌‌داریم، که در پی بلند بردن این تولید نیز باشیم.»

او تأکید کرد که حکومت قاطعانه در پی آن است که بتواند به زودی مصونیت غذایی را در کشور تأمین کرده و به طرف خودکفایی حرکت کند. وزیر زراعت گفت: «وزارت زراعت پلان دارد که ۵ سیلوی بزرگ نگه‌داری غلات و ۱۲ سرد خانه‌ی ۵۰۰ تنی را تا پایان سال جاری بهره‌برداری و یا تهداب‌گذاری کند.»

نصیراحمد درانی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، می‌گوید که این وزارت به منظور افزایش میزان صادرات محصولات زراعتی و بلند بردن کیفیت و بهبود تولیدات زراعتی و مالداری، امسال روی برخی از زیربناهای مهم زراعتی و مالداری تمرکز می‌‌کند.

آقای درانی افزود که تهداب و ساخت فارم‌های تحقیقاتی، مسلخ، ذخایر استراتژیک و سیلو و سردخانه از جمله زیربناهایی اند که به منظور افزایش صادرات محصولات زراعتی امسال بیشتر روی آن تمرکز می‌شود.

وزیر زراعت گفت که تا اخیر امسال، پنج سیلو و ذخیره‌ی استراتژیک در سطح کشور تهداب‌گذاری خواهند شد. آقای درانی افزود، شرکت‌هایی که برای دیزان این سیلوها و ذخایر استراتژیک درخواست داده‌اند، شارت‌لیست شده و قرار است تا دو ماه دیگر کار تدارکاتی این سیلوها و ذخایر آغاز شود.

نصیراحمد درانی ابراز داشت که ساخت این سیلوها و ذخایر در معیاری‌سازی گندم و دسترسی مردم به مواد غذایی در سطح کشور کمک می‌‌‌کند.

وزیر زراعت هم‌چنان گفت که کار ساخت دوازده سردخانه ۵۰۰ تنی نیز آغاز می‌شود. به گفته‌ی نصیراحمد درانی، این سردخانه‌‌ها در ده ولایتی که بیشترین میوه تولید می‌کنند، ساخته خواهند شد.

آقای درانی افزود که ساخت این سردخانه‌ها از پوسیده شدن میوه‌ی تازه جلوگیری خواهد کرد. او گفت که میوه‌های افغانستان تقریباً در یک زمان مشخص می‌رسند و این مسئله به دلیل نبود سردخانه‌های کافی برای نگهداری آن، به دهقانان ضربه اقتصادی می‌زند.

آقای درانی افزود، در فصلی که میوه‌ی افغانستان می‌رسد، میزان تولید بلند رفته و تقاضا کاهش می‌یابد. آقای درانی ابراز داشت که میوه‌ی تازه در این فصل به بازار عرضه نشده و باعث پوسیده شدن آن می‌شود.

نصیراحمد درانی می‌گوید که کار تدارکاتی برخی از سردخانه‌ها در حال تکمیل شدن است، اما برای ساخت تعداد دیگر تا هنوز شرکت‌ها درخواستی ارایه نکرده‌اند.

آقای درانی ابرازداشت که کار ساخت هشت سردخانه پنجاه تنی نیز در جریان سال جاری آغاز خواهد شد. او گفت، هرچند کار برخی از این سردخانه‌ها در سال ۱۳۹۱ آغاز شده بود، اما تا کنون کارش تنها هشت درصد پیشرفت داشته است.

وزیر زراعت، آبیاری و مالداری هم‌چنین از تمرکز این وزارت بالای ساخت پنج مسلخ در جریان سال جاری خبر داد و گفت که ساخت هفت فارم تحقیقاتی نیز شامل برنامه است. آقای درانی می‌گوید که از این فارم‌ها به منظور تخم اصلاح شده زراعتی و هم‌چنین بهبود وضعیت مالداری استفاده خواهد شد.

هم‌چنین نصیراحمد درانی می‌گوید که افزایش میزان صادرات محصولات زراعتی و بهبود وضعیت زراعت و مالداری در کشور، از اهداف مهم وزارت زراعت است. آقای درانی از مساعد شدن فرصت‌های جدید برای انکشاف و افزایش میزان صادرات محصولات زراعتی خبر داده گفت که دروازه‌های جدید هوایی و زمینی برای صادرات محصولات زراعتی در حال باز شدن است.

او با اشاره به دهلیز هوایی افغانستان-هند گفت که رییس‌جمهور از حامیان اصلی افزایش صادرات محصولات زراعتی است. نصیراحمد درانی گفت: «فرصت دیگری که برای ما مساعد شده این است که معاهده ترانزیت با ازبکستان امضا شد، با ترکمنستان هم روابط خوب داریم. هر دو کشور هم در تعرفه‌ی انتقالات برای ما امتیاز داده و هم تسهیلات لازم را برای ما فراهم می‌کنند. هم‌چنین چابهار که هرچند عجالتاً ما نمی‌توانیم از آن استفاده بکنیم، ولی امیدواری این است که چابهار هم طی یک سال یا دو سال آینده به راه‌های صادراتی ما افزوده شود.»

وزیر زراعت همچنان افزود:‌ «چیزی که برای صادرات مهم است، معیاری ساختن تولید زراعتی است. این بر می‌گردد به ما و شما، یعنی وزارت زراعت و سکتور خصوصی. در بخش حکومت تمام تسهیلاتی را که سکتور خصوصی نیاز دارد، حمایت می‌کنیم.» آقای درانی با اشاره به بخش‌ استندردسازی، گفت که ما یک سلسله اقدامات را در زمینه‌ی ایجاد زیر بناهای لابراتور و قرنطین انجام داده‌ایم. او گفت: «در قرنطین هم ما تا اخیر سال در تمام سرحدات کشور در خدمت شما (صادرکننده‌گان محصولات زراعتی) خواهیم بود. یک کمپلکس لابراتوار عصری هم در مرکز در حال تکمیل شدن است که این هم در استندرد سازی محصولات ما کمک می‌کند.»

نصیراحمد درانی می‌گوید که افغانستان می‌تواند از جو سیاسی موجود در منطقه، برای افزایش صادرات محصولات زراعتی خود از جمله زعفران استفاده کند. آقای درانی با اشاره به نمایشگاه بین‌المللی محصولات زراعتی و خوراکی در دبی و امضای قراردادهای مهم میان تاجران داخلی و خارجی در این نمایشگاه، گفت: «مقدار معامله در این نمایشگاه مهم نیست، مهم این است که محصول ما در نمایشگاه‌های بین‌المللی راه‌یافت. برای اولین‌بار زعفران ما به سعودی راه‌یافت. ما می‌توانیم از جو سیاسی منطقه برای زعفران و تولیدات زراعتی خود در کشورهای عربی، هند و به همین ترتیب در دیگر کشورها استفاده کنیم.»

آقای درانی از صادرکننده‌گان محصولات زراعتی خواست تا فرصت حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی را از دست ندهند.

او همچنان گفت که اگر محصولات زراعتی افغانستان بیرون از کشور صادر هم نشود، در داخل نیز مارکیت «فوق‌العاده» مناسب برای محصولات زراعتی وجود دارد.

با این حال، نصیراحمد درانی تأکید می‌کند که حکومت در حالت آماده ساختن شرایط برای افزایش صادرات محصولات زراعتی است. او گفت که مصونیت غذایی، رسیدن به خودکفایی اقتصادی و متوازن‌سازی بیلانس تجارتی، از اهداف مهم دولت به شمار می‌روند و رسیدن به این اهداف امکان‌پذیر است.

۸۵ درصد درآمد صادرات از محصولات زراعتی

در همین حال، عتیق‌الله نصرت رییس هیئت عامل اتاق تجارت و صنایع کشور می‌گوید که سکتور زراعت در مقایسه با هر سکتور دیگر از رشد و انکشاف بهتری برخوردار است. آقای نصرت گفت که بررسی‌های اتاق تجارت و صنایع نشان می‌دهد که نزدیک به ۸۵درصد پول به دست آمده از درک صادرات، از صدور محصولات زراعتی است. او گفت: «یگانه سکتوری که از وضعیت مناسب و مثبت برخوردار است، سکتور زراعت است؛ در حالی که سایر سکتورها در وضعیت منفی و نامناسب قرار دارند. هم‌چنین انتظارات استخدام در سکتور زراعت، براساس سروی‌های اتاق مثبت بوده است.»

در همین حال عتیق الله نصرت، رییس اتاق تجارت و صنایع در این سیمینار گفت: «افغانستان سال گذشته ۵۶۰ میلیون دالر صادرات داشته و ارزش صادرات کشور در سال روان به  ۸۷۶ میلیون دالر رسیده است از این میان، ارزش ۷۸۰ میلیون دالر آن را محصولات زراعتی تشکیل می‌دهد.»

رییس هیئت عامل اتاق تجارت و صنایع گفت که هرچند میزان صادرات افغانستان طی سال‌های اخیر افزایش یافته اما با آن هم با مشکلات جدی از جمله در زمینه‌ی‌ بسته‌بندی محصولات، دسترسی نداشتن دهقانان به سردخانه‌های معیاری و برخی از مشکلات زیربنایی دیگر مواجه است.

در همین حال، گری کوهن از مسئولان مؤسسه‌ی «چمپ» و یکی از برگزارکننده‌گان سیمینار «توسعه‌ی صادرات محصولات زراعتی- فرصت‌ها و چالش‌ها»، می‌گوید که این مؤسسه‌ در راستای انکشاف و افزایش میزان صادرات محصولات زراعتی افغانستان برنامه‌های مشخصی روی‌دست گرفته است.

آقای کوهن گفت که زمینه‌سازی برای حضور صادرکننده‌گان محصولات زراعتی افغانستان در مارکیت‌های بیرون از این کشور، از جمله‌ی این برنامه‌ها است. او گفت که محصولات زراعتی افغانستان ده سال قبل به مارکیت‌های بیرون از کشور راه نداشت، اما در برخی از مارکیت‌ها تقاضای خوبی برای این محصولات وجود دارد.

دیدگاه are closed.