دوئل جذاب بزرگان برای کسب جام ملت‌های اروپا

حسیب بهش

 در یکی از حساس‌ترین دیدارهای فوتبال در رده ملی، تیم فوتبال انگلیس دوشنبه‌شب از ایتالیا میزبانی می‌کند. سه‌شیرها در حالی در ورزشگاه ویمبلی به مصاف آتزوری می‌روند که روند خوبی را برای رسیدن به اولین جام اروپایی‌شان پشت سر گذاشته‌اند. گرت ساوگیت، سرمربی انگلستان، توانست تیمش را با نتایج قابل قبولی به دیدار نهایی برساند و مهره‌های کافی برای چینش در ترکیبش دارد. از طرف دیگر، روبرتو مانچینی، سرمربی ایتالیا، نیز تیمش را در ۳۲ دیدار اخیر شکست‌نخورده نگه داشته است. به این ترتیب ایتالیا با تلفیق هم‌زمان مهره‌های مستعد و کهنه‌کار، پُرقدرت به دیدار نهایی رسیده است. هرچند آتزوری تیم خطرناکی است، اما در روی کاغذ، انگلیس چانس بیش‌تری دارد؛ زیرا هم مهره‌ کافی در اختیار دارد و هم این‌که سه‌ شیرها در ومبلی به راحتی نمی‌بازند.

جورجو کیه‌لینی، کاپیتان تیم ملی ایتالیا، پس از راه‌یابی انگلیس به دیدار نهایی جام ملت‌های اروپا، گفت که این مساله قابل پیش‌بینی بود؛ زیرا انگلستان شش بازی از هفت بازی را در خانه (لندن) برگزار کرده است. حالا قرار است انگلیس در دیدار نهایی جام ملت‌های اروپای ۲۰۲۰ باز هم در ومبلی به مصاف ایتالیا برود؛ ورزشگاهی که تیم انگلیس در آن به راحتی شکست نمی‌خورد. این تیم برای اولین بار است که به دیدار نهایی یورو راه می‌یابد. به این ترتیب ۵۵ سال از آخرین جام انگلیس می‌گذرد و سه‌شیرها پس از جام جهانی ۱۹۶۶ که با نتیجه ۴ بر ۲ در برابر آلمان در ومبلی برنده شد، هنوز جام نبرده است.

وضعیت برای ایتالیا اما فرق می‌کند؛ زیرا آتزوری در ۱۹۶۸ توانست قهرمان این رقابت‌ها شود. در سال ۲۰۰۰، ایتالیا بار دیگر به فینال راه یافت و حتا با گول‌زنی مارکو دل‌وکیو در دقیقه ۷۰، راه را برای دومین قهرمانی پیمود، اما سرانجام سیلیون ویلتورد بازی را در آخرین ثانیه‌های دقیقه ۹۵ به وقت اضافه برد و دیوید ترزه‌گه نیز با گولش، جام را از ایتالیا گرفت. در ۲۰۱۲، ایتالیا در برابر اسپانیا شکست خورد تا قهرمانی بار دیگر به تاخیر بیفتد. از سویی هم، ایتالیا تا حال چهار بار برنده جام جهانی شده است که آمار قابل توجهی شمرده می‌شود.

در جریان اوج هر دو تیم، انگلیس و ایتالیا بارها در برابر هم قرار گرفته‌اند. در ۲۷ دیداری که انگلیس تاکنون در برابر ایتالیا انجام داده، ۱۱ بار ایتالیا و هشت بار انگلیس برنده شده است. دو طرف در هشت دیدار دیگر که تاکنون در تاریخ فوتبال داشته‌اند، مساوی کرده‌اند.

دیدار نهایی جام ملت‌های اروپای ۲۰۲۰ برای هر دو تیم سرنوشت‌ساز است. تیم‌های فوتبال انگلیس و ایتالیا از یک دهه بدین‌سو حرفی برای گفتن نداشته‌اند، به خصوص انگلیس که با وجود داشتن نسل طلایی، جامی کسب نکرد. حالا هر دو ابزار کافی را برای برنده شدن در اختیار دارند. انگلستان با کاپیتانی هری‌ کین و داشتن مهره‌های سرشناس دیگر در ترکیب و نیم‌کت، از چانس بیش‌تری برخوردار است. حضور پیکفورد، مگوایر، استرلینگ و کین سبب می‌شود که انگلیس به راحتی بر آنان تکیه کند، به ویژه پیکفورد که در جریان هفت دیدارش در یورو، تنها یک گول دریافت کرده است.

ترکیب اصلی انگلیس در یورو ۲۰۲۰

ایتالیا نیز ترکیب عالی دارد. حضور بازیکنان جوانی مانند دوناروما، بارلا و کیه‌زا و بازیکنان کهنه‌کار مانند کیه‌لینی، بونوچی و ایموبیله به مانچینی کمک کرده است تا در ۳۲ دیدار اخیر شکست نخورد. این تیم هرچند خوش‌چانس بود که توانست برابر اسپانیا در ضربات پنالتی برنده شود، اما حالا در دیدار نهایی است و به گونه مطمین تلاش می‌کند تا فینال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۱۲ را جبران کند. با این‌همه، ترکیب ایتالیا به خوبی انگلیس نیست و نیم‌کت آن با کمبود مهره روبه‌رو است.

ترکیب اصلی تیم ملی ایتالیا در یورو ۲۰۲۰

براساس پیش‌بینی‌هایی که در روزهای اخیر انجام شده، انگلیس چانس اول قهرمانی است. کیه‌لینی در مصاحبه‌اش پیش از این دیدار گفت که نیم‌کت انگلیس به تنهایی توانایی قهرمانی در یورو را دارد. این موضوع بدون شک صحت دارد؛ زیرا انگلیس هم اکنون بهترین مهره‌هایش را به یورو برده است؛ مهره‌هایی که ساوگیت حین انتخاب، با مشکل برخورد و خیلی از آن‌ها را حتا از فهرست انداخت. با این‌همه، ایتالیا را نمی‌توان دست‌کم گرفت. زوج کیه‌لینی-بونوچی بدون شک برای حمله انگلیس خطرناک است؛ زیرا این دو سال‌ها است که در کنار هم بازی می‌کنند و تجربه فینال‌های بزرگ را دارند.

به هر ترتیب، فوتبال و به ویژه فینال‌های آن قابل پیش‌بینی نیست. باید منتظر ماند که ساوگیت و مانچینی چه برنامه‌هایی دارند و کدام تیم از این دیدار سرفراز به در خواهد آمد. تنها چیزی که این وسط پیش‌بینی شده، دیدار جذابی است که دو طرف به گونه مطمین برای برگشت به جایگاه‌شان نمایش می‌دهند.

دکمه بازگشت به بالا