اطلاع‌دهی امرالله صالح از تهدید «طالبان داعشی» برای کشتار «شیعیان» در کابل واکنش‌ برانگیز شد

۸صبح، کابل: امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری اعلام کرد که «طالبان داعشی» در یک پیام کتبی هشدار داده‌اند که اگر زندانیان آن‌ها اعدام شوند، کابل را به «مسلخ شیعه» تبدیل خواهند کرد. نحوه اطلاع‌رسانی معاون نخست ریاست جمهوری از این موضوع، واکنش‌ها و انتقادهایی را در پی داشته است.

صالح که مدیریت و تأمین امنیت شهر کابل را بر عهده دارد، روز شنبه، بیست‌ودوم قوس گفته است که «طالبان داعشی» از طریق این پیام کتبی هم‌چنان هشدار داده‌اند که افراد اختطاف‌شده را سر خواهند برید.

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، در واکنشی به اظهارات معاون اول ریاست جمهوری گفته است که مسوولان باید در تبلیغات‌شان مسوولانه عمل کنند.

او در فیس‌بوکش نوشته است: «روایت شیعه‌کشى طالبان در کابل از زبان یک مسوول بلند‌پایه دولتی فضای ناامنی روانی را علیه جامعه شیعه‌ها تشدید می‌کند. نباید عوض اصلاح ابرو چشم را کور بسازیم.»

 شاه‌حسین مرتضوی، مشاور فرهنگی رییس جمهور، با اشاره به این موضوع تأکید کرده است که «شیعه هراسی ممنوع!» او در توییتی نوشت: «داعش و طالبان دشمن بشریت و افغانستان اند. ما نباید در اطلاع‌رسانی به شیعه‌هراسی دامن بزنیم. نوع و شیوه اطلاع‌رسانی ما باید مسلکی شود و به جنگ روانی دشمن کمک نکند.»

با این حال، امرالله صالح تأکید کرده است که به ریاست امنیت ملی کابل هدایت داده است که به تمام «طالبان داعشی» که در چنگال قانون هستند، تفهیم کنند که به شبکه‌های خود پیام بدهند دولت همه شجره‌ای آن‌ها را می شناسد.

او در ادامه نوشته است که اگر این موضوع تاکنون مهار نشده است، بحث جداگانه و رابطه مستقیم با قابلیت‌ها و توانایی‌های دولت دارد.

معاون اول رییس جمهور نوشته است: «طالبان داعشی بدانند که هیچ تهدید مانع این‌که ما چهره این آدم‌کشان را همه روزه به ملت خود معرفی کنیم نخواهد شد. هیچ تهدید.»

او بار دیگر از نهادی قضایی خواسته است که این «خوان‌خواران» را به صورت علنی محاکمه کنند؛ زیرا این مبارزه با پنهان‌کاری نتیجه نمی‌دهد.

صالح در پاسخ به انتقادها گفته است که هیچ مکلفیت قانونی، سیاسی و اجتماعی ندارد که «فکر و عمل دشمن» را در «قبا و لباس» از «مصلحت و درست گفتن» بدوزد.

معاون اول ریاست جمهوری تأکید کرده است که «دشمن» آن‌چه هست باید به صورت عریان به مردم معرفی شود و خواست مردم نیز سال‌ها است که بی‌پرده صحبت کردن دولت بوده است.

امرالله صالح، پرده داشتن از روی دشمن را شجاعت خوانده و گفته است که این کار بی‌پروایی نیست.

دکمه بازگشت به بالا