۳۹ نفر به اتهام «توهین و دشنام فیس‌بوکی» به امرالله صالح به لوی‌سارنوالی معرفی شده‌اند

۸صبح، کابل: نهاد روند سبز یا «رسا» متعلق به امرالله صالح، معاون اول محمداشرف غنی ۳۹ مورد شکایت در پیوند به «توهین و دشنام» در شبکه‌های اجتماعی به نشانی آقای صالح را در لوی‌سارنوالی ثبت کرده است.

جمشید رسولی، سخنگوی لوی‌سارنوالی، روز سه‌شنبه، ششم حوت، به روزنامه ۸صبح گفت که هفت مورد از این شکایت‌ها چندی پیش در لوی‌سارنوالی به ثبت رسیده بود. او گفت افرادی که علیه‌ی‌شان شکایت درج شده‌، طبق قانون به لوی‌سارنوالی احضار شده‌اند.

طبق معلومات رسولی، سه مورد شکایت دو روز پیش و متباقی شکایت‌ها از سوی روند سبز روز گذشته (دوشنبه، پنجم حوت) در لوی‌سارنوالی ثبت شده است.

سخنگوی لوی‌سارنولی هم‌چنان گفت که در شکایت نامه‌هایی که به لوی‌سارنوالی رسیده، گفته شده است که از سوی این ۳۹ نفر به آدرس رییس روند سبز از طریق شبکه‌های اجتماعی «توهین و دشنام» صورت گرفته است.

جمشید رسولی توضیح داد از آن‌جایی که «دشنام و توهین» نظر به قانون در افغانستان یک مسأله جرمی است، سارنوالی در این مورد تحقیقات را آغاز کرده است.

به گفته او، تاکنون دو نفر به لوی‌سارنوالی برای پاسخ‌گویی حاضرشده‌اند و در اظهارات ابتدایی‌شان گفته‌اند که از آدرس فیس‌بوکی که توهین صورت گرفته است، مربوط آن‌ها نیست.

سخنگوی لوی‌سارنوالی هم‌چنان گفت، متباقی افرادی که علیه‌شان شکایت شده‌اند، تحت جلب و تعقیب قرار دارند.

طبق معلومات رسولی و براساس شکایت‌نامه‌هایی که به لوی‌سارنوالی رسیده است، برخی از این افراد کارمندان وزارت‌های داخله، تحصیلات عالی، دفاع و اقتصاد هستند.

جمشید رسولی اما گفت اسنادی که در اختیار لوی‌سارنوالی گذاشته شده است، براساس اطلاعاتی است که در شبکه‌های اجتماعی در مورد این افراد وجود داشته است. به گفته او، هویت این افراد پس از تحقیقات مشخص خواهد شد.

این در حالی است که امرالله صالح در گذشته در یک پُست فیس‌بوکی هشدارآمیز گفته بود که حافظه بسیار قوی دارد و چیزی را فراموش نمی‌کند و تکنولوژی نیز به او در این راستا یاری می‌رساند.

امرالله صالح به تازه‌گی اما گفته است که کسی را به اتهام «توهین، دشنام و ناسزاگویی» در پای نوشته‌هایش، به مراجع عدلی و قضایی معرفی نکرده است.

او در صفحه‌ی فیس‌بوکش نوشته است: «آن‌چه که در رسانه‌های اجتماعی دست، به دست می‌گردد اقدام شاخه حقوقی و سیاسی روند سبز افغانستان – رسا به خاطر دفاع از حریم سازمان و حریم خصوصی اعضای سازمان است.» صالح گفته است که از یک‌ونیم سال به این سو در فعالیت رسا نقش نداشته است.

درود به همه. میخواهم به همه تصریح نمایم که من کسی را به اتهام توهین ، دشنام ، ناسزای گویی در پای نوشته هایم به مراجع…

Gepostet von Amrullah Saleh am Dienstag, 25. Februar 2020

به گفته او، رسا در وزارت عدلیه به عنوان یک سازمان ثبت است و زیر سایه قانون فعالیت می‌کند.

امرالله صالح گفته است که این سازمان در پهلوی تمام فعالیت‌های دیگر تعهد به مبارزه فرهنگی و تقویت فضای بلند و با وقار فرهنگی دارد.

صالح در ادامه نوشته است: «به نظر من ایجاد گفتمان در جامعه در مورد جرایم سایبری و دفاع از حریم شخصی انسان‌ها در فضای مجازی یک بحث مثبت است.»

او تأکید کید کرده است که درین بحث هیچ نوع ارعاب و تهدید دخیل نیست و نخواهد بود.

امرالله صالح پیش از این که به دسته انتخاباتی محمداشرف غنی، «دولت‌ساز» بپیوندد، از منتقدان آقای غنی بود. پس از پیوستن او به دولت‌ساز برخی روزانه در بخش دیدگاه پست‌های فیس‌بوک آقای صالح، از او انتقاد می‌کردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن