عفو بین‌الملل: دولت افغانستان رهایی زندانیان زن را اولویت دهد

۸صبح، کابل: سازمان عفو بین‌الملل با توجه به گسترش ویروس کرونا در کشور نسبت به وضعیت زندانیان ابراز نگرانی کرده است. این نهاد از حکومت افغانستان خواسته است که در امر مبارزه با شیوع ویروس کرونا، به رهایی زندانیان زن اولویت دهد.

محمداشرف غنی، رییس جمهور، فرمانی را در هفتم ماه حمل امضا کرد که براساس آن قرار بود نُه تا ۱۰ هزار نفر از جمله زنان از زندان‌های کشور برای پیش‌گیری از شیوع ویروس کرونا در محلات سلب آزادی، رها شوند.

سازمان عفو بین‌الملل در اعلامیه‌ای که روز جمعه، بیست‌ودوم حمل، نشر کرد، گفته است که افغانستان باید اقدامات فوری را برای اجرای فرمان محمداشرف غنی در مورد رهایی زندانیان روی دست بگیرد.

در اعلامیه گفته شده  است که با افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا، نگرانی از شیوع این ویروس در زندان‌ها افزایش یافته است.

سازمان عفو بین‌الملل خاطرنشان کرده است که با گذشت بیش از ۱۰ روز از صدور فرمان محمداشرف غنی تاکنون این فرمان به صورت کامل اجرا نشده است.

این نهاد تأکید کرده است که زنان زندانی در معرض خطر جدی ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند و با توجه به وجود تبعیض علیه زنان و آسیب‌پذیری آن‌ها در برابر شیوع ویروس کرونا، دولت افغانستان باید به صورت فوری آن‌ها را در یک مکان مصون جابه‌جا کنند.

سازمان عفو بین‌الملل گفته است که زندان‌های افغانستان پرجمعیت و از امکانات کم بهداشتی برخوردار است و با توجه به این که برخی از زنان زندانی فرزند دارند، رهایی آن‌ها باید اولویت قرار داده شود.

این نهاد ادامه درگیری مسلحانه و نبود زیرساخت‌های صحی در افغانستان را از چالش‌های جدی فرا روی مبارزه با ویروس کرونا بر شمرده است.

سازمان عفو بین‌الملل نسبت به این که مردم در قرنطین بین انتخاب ابتلا به ویروس کرونا و گرسنه‌گی گیرمانده‌اند، نیز ابراز نگرانی کرده است.

تاکنون موارد ابتلا به ویروس کرونا در ۲۷ ولایت کشور ثبت شده است. آخرین آمار وزارت صحت عامه نشان می‌دهد که تاکنون ۵۲۱ نفر در کشور به این ویروس مبتلا شده‌اند. هم‌چنان ۱۶ نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در گذشته و ۳۲ نفر دیگر نیز صحت‌یاب شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا