عفو بین‌الملل: تیرباران کماندوها توسط طالبان جنایت جنگی است

ذبیح‌الله بهادر

۸صبح، کابل: شبکه سی‌ان‌ان به تازه‌گی فیلمی از کشتار کماندوهای ارتش به دست طالبان را نشر کرد. این فیلم نشان می‌دهد که طالبان کماندوهایی را که به نشانه تسلیمی دست بلند می‌کنند، به رگ‌بار می‌بندند. سازمان عفو بین‌الملل این عمل‌کرد طالبان را محکوم کرده و جنایت جنگی خوانده است.

سمیرا حمیدی، نماینده سازمان عفو بین‌الملل در جنوب آسیا، روز سه‌شنبه، بیست‌ودوم سرطان، گفته است که ویدیوی منتشر شده از سوی شبکه سی‌ان‌ان نشان می‌دهد که گروهی از کماندوهای افغانستان که به طالبان تسلیم شده‌ بودند، از سوی این گروه تیرباران می‌شوند.

حمیدی گفته است: «این فیلم بسیار نگران‌کننده است و یک دید وحشت‌ناک از وضعیت ناامید‌کننده روز افزون افغانستان ارایه می‌کند.»

سازمان عفو بین‌الملل گفته است که کشتار خون‌سردانه سربازان تسلیم شده از سوی گروه طالبان جنایت جنگی است.

طبق گزارش سی‌ان‌ان در این رویداد که در بیست‌وهفتم جوزا در ولسوالی دولت‌آباد فاریاب رخ داده است، ۲۲ سرباز اسیر شده به رگ‌بار گلوله بسته می‌شوند.

نماینده سازمان عفو بین‌الملل برای جنوب آسیا افزوده است، شواهد نشان می‌دهد که روش طالبان تغییر نکرده است و ادعاهای کاذب این گروه مبنی بر رعایت حقوق بشر روند صلح را کاملا تضعیف می‌کند.

سازمان عفو بین‌الملل از حکومت افغانستان خواسته است که در مورد این عمل‌کرد طالبان تحقیق فوری انجام دهد و عاملان این رویداد را به محاکمه بکشاند.

در همین حال، این سازمان تصریح کرده است که اگر دولت افغانستان در به محاکمه کشیده شدن عاملان این رویداد موفق نشود، جامعه جهانی و دادگاه بین‌المللی کیفری باید وارد عمل شوند.

این در حالی است که طالبان نشر گزارش تیرباران شده نیروهای تسلیم شده کماندو از سوی این گروه را رد کرده‌اند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان گفته است که نوار تصویری نشر شده از سوی سی‌ان‌ان جعلی است.

گفتنی است که ویدیوی منتشر شده از تیرباران کماندوها در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های گسترده‌ای مردم افغانستان را به دنبال داشته است. نشر این ویدیو گروه طالبان را زیر فشار داخلی و بین‌المللی قرار داده است.

دکمه بازگشت به بالا