عفو بین‌الملل در جنوب آسیا: تأمین حقوق زنان در افغانستان در اولویت جهان باشد

۸صبح، کابل: نماینده‌گی عفو بین‌الملل در جنوب آسیا با ابراز نگرانی از نقض حقوق زنان در افغانستان گفته است که تأمین حقوق زنان در زمان حکومت سرپرست طالبان باید در اولویت کار کشورهای جهان باشد.

این سازمان با نشر دادخواستی روز یک‌شنبه، هفتم قوس، گفته است که دستاورد ۲۰ سال گذشته زنان در افغانستان زیر حاکمیت طالبان در خطر جدی قرار دارد.

از سویی هم، زلا زازی، یکی از منسوبان پولیس در ولایت خوست، به این نهاد گفته است که با قدرت‌گیری طالبان بیش‌تر‌ زنان پولیس مجبور شده‌اند در خانه بمانند.

او هم‌چنان افزوده است: «شمار زیادی از زنان پولیس قادر نیستند به وظایف‌شان برگردند و حتا شماری به دلیل میزان بلند تهدید فرار کرده‌اند.»

با این حال، نماینده‌گی سازمان عفو بین‌الملل با نشر دادخواستی گفته است که کشورهای جهان باید تأمین حقوق زنان در زیر حاکمیت طالبان را در اولویت تعامل خود با طالبان قرار دهند.

این دادخواست از سوی سازمان عفو بین‌الملل در حالی مطرح شده است که دست‌کم با گذشت سه ماه از قدرت‌گیری طالبان بیش‌تر زنان شغل خود را از دست داد‌ه‌اند و مکاتب نیز به روی دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنوف نهم در بسیاری از ولایات مسدود است.

از سوی دیگر منسوبان پولیس زن که در زمان حکومت پیشین وظیفه اجرا می‌کردند، با سرنوشت مبهم و در موردی هم با تهدید مواجه هستند.

دکمه بازگشت به بالا