عفو بین‌الملل: افغانستان سال گذشته خونین‌ترین کشوری در حال جنگ برای کودکان بود

۸صبح، کابل: یک گزارش تازه سازمان عفو بین‌الملل نشان می‌دهد که در نه ماه گذشته سال میلادی بیش از دوهزار و ۴۰۰ کودک در افغانستان کشته و یا زخمی شده‌اند. که این موضوع بر اساس این گزارش، افغانستان را خونین‌ترین کشور درگیر جنگ برای کودکان در سراسر جهان تبدیل کرده است.

این گزارش حاکی است که سال گذشته میلادی سراسر با خون غیرنظامیان رنگین شده بود. بر اساس این گزارش در مدت نه ماه گذشته میلادی، دوهزارو ۵۶۳ تن از افراد ملکی کشته و پنج‌هزارو ۶۷۶ نفر دیگر زخمی شده‌اند.  این گزارش می‌گوید که عمده‌ترین قربانیان ادامه جنگ در افغانستان همچنان غیرنظامیان هستند.

در این گزارش مسوول بیشتر تلفات افراد ملکی، طالبان و گروه داعش شاخه خراسان خوانده شده است.

عمر ورایچ، مسوول جنوب آسیا در سازمان عفو بین‌الملل گفته است که منازعه‌ی مسلحانه در افغانستان در حال کاهش نه، بلکه رو به افزایش است و از غیرنظامیان افغان قربانی می‌گیرد. او گفته که در سال گذشته میلادی غیرنظامیان کشته و زخمی و یا هم بی‌جا شده و حقوق بشری آن‌ها از سوی دولت و گروه‌های مسلح زیر پا شده است.

به همین دلیل مسوول جنوب آسیا در سازمان عفو بین‌الملل از جهانیان خواسته که به شهروندان افغانستان مصوونیتی را که به آن نیاز دارند تامین کنند.

در این گزارش بیان شده که صدها هزار نفر در پی خشونت‌ها در سال گذشته میلادی از خانه‌های شان بی‌جا و حدود ۵۰۰هزار نفر به طور اجباری از ایران و پاکستان به افغانستان عودت داده شده‌اند. در این گزارش همچنان گفته شده که هزاران نفر از کشورهای اروپایی به خصوص از ترکیه به افغانستان برگشت داده شده‌اند.

در این گزارش در مورد روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر نیز ابراز نگرانی شده که به گفته سازمان عفو بین‌الملل، افراد یاد شده هنوزهم مورد تهدید قرار دارند و به خاطر کار و فعالیت شان زندگی شان در معرض خطر قرار می‌گیرند.

این سازمان پیشنهاد کرده که حکومت افغانستان و جامعه جهانی برای حرمت‌گذاشتن و محافظت از مدافعان حقوق بشر در این کشور حمایت‌های لازم را فراهم کنند.

سازمان عفو بین‌الملل این یافته‌ها را در گزارش سالانه حقوق بشری خود درباره وقایع منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه منتشر کرده است.

گفتنی‌ست که حکومت افغانستان و گروه طالبان تا کنون در مورد این گزارش سازمان عفو بین‌الملل واکنشی نشان نداده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن