نیرو‌ی نظامی امریکا در خاورمیانه تقویت می‌شود

رسانه‌های غربی گزارش کرده‌اند که وزارت دفاع امریکا با فرستادن یک کشتی جنگی دیگر و تقویت سامانه دفاع ضد موشکی در خاورمیانه موافقت کرده است. هدف از این اقدام، افزایش آماده‌گی برای مقابله با تهدیدهای احتمالی ایران خوانده شده است.

به نقل از دویچه‌‌وله فارسی، با افزایش تنش‌ها میان تهران و واشنگتن، روند تجهیز نیروهای دفاعی و تهاجمی امریکا در منطقه خاورمیانه هم‌چنان ادامه دارد. دویچه‌وله فارسی به نقل از وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان گزارش داده است که پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع امریکا یا پنتاگون با تقویت سامانه دفاع ضد موشکی موسوم به «پاتریوت» در منطقه خاورمیانه موافقت کرده است.

به همین ترتیب، وزارت دفاع امریکا هم‌چنین از فرستادن یک کشتی جنگی «یو‌اس‌اس آرلینگتون» به خاورمیانه خبر داده و هدف از این اقدامات را افزایش آماده‌گی برای مقابله با تهدیدهای احتمالی ایران عنوان می‌کند.

این در حالی است که یک کشتی هواپیمابر «یو‌اس‌اس آبراهام لینکلن» برای پیوستن به کشتی بزرگ نیروی دریایی امریکا مستقر در بحرین از کانال سوئز گذشت. جیم مالوی، فرمانده این کشتی بزرگ دریایی انگیزه تحرک‌های نظامی امریکا در منطقه را وجود اطلاعاتی در مورد تهدیدهای احتمالی ایران یا گروه‌های تحت حمایت این کشور عنوان کرده است.

از سویی هم، خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که اداره امور دریایی امریکا روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای از احتمال هدف‌ قرار گرفتن کشتی‌های تجاری و یا کشتی‌های نظامی امریکا از سوی ایران و یا نیروهای حامی این کشور خبر داده است. در این بیانیه آمده است: «احتمال دارد ایران یا نیروهای نیابتی آن کشتی‌های تجاری، من‌جمله نفت‌کش‌ها، زیرساخت‌های نفتی یا کشتی‌های نظامی ایالات متحده را در دریای سرخ، تنگه باب المندب یا خلیج فارس، هدف قرار دهند.»

با این حال، منابع خبری روز جمعه از استقرار بمب‌افکن‌های استراتژیک «بی ۵۲» امریکا در پایگاه هوایی این کشور در قطر خبر دادند. نیروی دریایی امریکا با تأیید این خبر اعلام کرد که این بمب‌افکن‌ها شامگاه پنج‌شنبه، نوزدهم ثور، به پایگاه العدید در قطر رسیده‌اند.

مقام‌های ارشد دولت امریکا، از جمله دونالد ترمپ، رییس جمهور، مایک پمپئو، وزیر خارجه و جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در روزهای گذشته بارها از تهدیدهای ایران سخن گفته‌‌، اما درباره این تهدیدها اطلاعات دقیقی در اختیار رسانه‌ها قرار نداده‌اند. تصمیم در مورد اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و ناو جنگی آرلینگتون به منطقه خاورمیانه، از مدت‌ها قبل گرفته شده بود و ظاهراً افزایش تنش میان تهران و واشنگتن تنها به تسریع این اقدام منجر شده است.

حدود یک سال پیش دونالد ترمپ فرمان خروج امریکا از توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی را امضاء کرد و در پی آن تحریم‌های لغو یا تعلیق شده ایالات متحده علیه ایران دوباره اعمال شد‌.

امریکا که در روزهای گذشته تحریم‌ها علیه ایران را شدت داده، هدف از این کار را وارد کردن «فشار حداکثری» بر تهران و به صفر رساندن صادرات نفت ایران برای واداشتن این کشور به نشستن به دور میز مذاکره عنوان می‌کند.

ایران بارها اعلام کرده در صورتی که امکان فروش نفت خود را نداشته باشد، اجازه صدور نفت از تنگه هرمز را نخواهد داد. چنین تهدیدهایی در چهار دهه گذشته بی‌سابقه نبوده، اما تا کنون به طور جدی عملی نشده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن