آژانس‌های اطلاعاتی امریکا: القاعده توانایی حمله از افغانستان به امریکا را ندارد

۸صبح، کابل:  آژانس‌های اطلاعاتی امریکا در یک ارزیابی جدید به این نتیجه رسیده‌اند که القاعده از زمان خروج امریکا از افغانستان، حضور خود را در این کشور بازسازی نکرده است و تنها تعداد انگشت‌ شماری از اعضای قدیمی القاعده در افغانستان باقی مانده‌اند.

نیویارک تایمز روز یک‌شنبه، ۲۳ اسد، با نشر گزارشی گفته است که ارزیابی انجام شده نشان می‌دهد که القاعده توانایی انجام حملات از افغانستان علیه امریکا را ندارد.

در این ارزیابی که از سوی برخی از تحلیل‌گران یک تصویر خوش‌بینانه خوانده می‌شود، آمده که القاعده برای اجرای توطیه‌های تروریستی احتمالی علیه غرب، حداقل در حال حاضر، به مجموعه‌ای از وابسته‌گان وفادار خارج از منطقه تکیه خواهد کرد.

با این حال، تحلیل‌گران ضد تروریسم به این باورند که قضاوت سازمان‌های جاسوسی تصویر خوش‌بینانه‌ای از یک چشم‌انداز پیچیده و سریع تروریستی را نشان می‌دهد.

اسفندیار میر، کارشناس ارشد موسسه صلح امریکا گفته است: «الظواهری، رهبر القاعده بود، بنابراین محافظت از او توسط طالبان در حالی که او راهنمایی‌های فعال‌تری برای این گروه ارایه می‌کرد، به خودی خود بازسازی این شبکه بود.»

ادموند فیتون براون، یکی از مقام‌های ارشد سابق ضد تروریسم سازمان ملل، گفته است: «ارزیابی بسیار دقیق است، اما همچنین مثبت‌ترین چشم‌انداز درباره یک تهدید است که هنوز کاملاً فعال است».

این ارزیابی در حالی انجام شده است که امریکا در پایان ماه جولای ایمن‌الظواهری، رهبر شبکه القاعده را در کابل کشت.

دکمه بازگشت به بالا