سفارت امریکا از تعیین کمیشنران جدید برای کمیسیون‌های انتخاباتی استقبال کرد

۸صبح، کابل: سفارت امریکا در کابل از گزینش اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان استقبال کرد.

جان بس، سفیر امریکا در کابل، روز دوشنبه سیزدهم حوت در توییتی نوشته است که امریکا از گزینش کمیشنران و رییسان جدید دبیرخانه کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان استقبال می‌کند و از آنان انتظار دارند تا روی بازگرداندن اعتماد عمومی به روند انتخابات شفاف و معتبر کار کنند.

سفیر امریکا در کابل افزوده است: «گام اول این است که نتایج نهایی انتخابات مجلس نماینده‌گان نهایی شود و هرچه زودتر اعضای منتخب این مجلس کارشان را آغاز کند. در این جا نباید تأخیری وجود داشته باشد.»

محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور روز یک‌شنبه دوازدهم حوت در چهار فرمان جداگانه کمیشنران و رییسان جدید کمیسیون‌های انتخاباتی را معرفی کرد. اعضای کمیسیون‌های انتخابات روز سه‌شنبه در مراسمی در ارگ ریاست جمهوری سوگند وفاداری به قانون را یاد کردند.

در این مراسم رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت گفتند که نهایی‌‌سازی و اعلام نتایج انتخابات پارلمانی از اولویت‌های اصلی کمیشنران جدید کمیسیون‌های انتخاباتی است. این در حالی است که فقط دو روز به آغاز کار دور جدید مجلس نماینده‌گان باقی مانده است، اما تاکنون نتایج نهایی انتخابات پارلمانی پانزده ولایت کشور اعلام نشده است.

 سران حکومت وحدت ملی برگزاری انتخابات شفاف و هم‌چنین بازگرداندن اعتماد مردم به پروسه انتخابات را از مسوولیت‌های دیگر اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی عنوان کردند.

از جانب دیگر، رییس جمهور غنی به کمیشنران جدید کمیسیون‌های انتخاباتی هشدار داد که هر گونه تخطی، تخلف از قانون و سوء استفاده از وظایف‌شان، بر اساس قانون تعدیل شده انتخابات جرم پنداشته شده و  از سوی نهادهای عدلی و قضایی مورد پی‌گرد قرار می‌گیرد.

آقای غنی در عین حال از کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی خواست تا برای جلوگیری از فساد و سوء استفاده از وظایف، کارشیوه‌ای قرنطین کمیشنران را ایجاد کنند. او افزود که تمام کمیشنران قرنطین خواهند شد. به گفته وی، کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی باید ارتباطات حزبی‌شان را قطع کنند.

قرار است که انتخابات ریاست جمهوری در ۲۹ سرطان سال آینده برگزار شود. در این انتخابات ۱۸ نفر برای تصدی کرسی ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا