امریکا: فکر نمی‌کنیم که اوکراین نیروگاه زاپوروژیا را گلوله‌باران کند

یک فرمانده نظامی امریکا گفت که واشنگتن به اوکراین تسلیحاتی داده است که این کشور را قادر می‌سازد با روس‌ها بجنگد، اما این کی‌یف است که اهداف این سلاح‌ها را تعیین می‌کند.

خبرگزاری تاس، روز جمعه، ۱۲ آگست، گزارش داده است که یک مقام بلندپایه امریکایی در کنفرانسی تلفنی با خبرنگاران گفت که ایالات متحده باور ندارد که نیروهای اوکراینی نیروگاه اتمی ژاپوروژیا را گلوله‌باران کرده باشند.

این مقام مسوول گفته است: «من هیچ باور ندارم که اوکراینی‌ها که به خوبی می‌دانند ضربه‌زدن به این نیروگاه چه تاثیری خواهد داشت، علاقه‌ای به ضربه زدن به نیروگاه داشته باشند. این‌کار هیچ منطقی ندارد.»

با این حال وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که واحد‌های تیپ ۴۴ توپخانه نیرو‌های مسلح اوکراین روز پنج‌شنبه با استفاده از تفنگ‌های ۱۵۲ میلی‌متری، نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیا را از شهرک «نیکوپل» گلوله باران کردند. این حملات تا حدی به یک نیروگاه حرارتی و همچنان سیستم خنک‌کننده راکتور‌های هسته‌ای آسیب رساند. زیرساخت های حیاتی نیروگاه اتمی آسیبی ندیده و عملکرد رآکتورها مختل نشده است.

نیروگاه اتمی ژاپوروژیا بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا است. این نیروگاه قبلاً یک چهارم کل برق اوکراین را تولید می‌کرد. ظرفیت کل آن حدود ۶۰۰۰ مگاوات است و شامل شش راکتور است.

دکمه بازگشت به بالا