امریکا: هر حکومتی که در افغانستان به حقوق اساسی مردم احترام نکند، در جهان منفور خواهد بود

۸صبح، کابل: وزیر امور خارجه امریکا در سفرش به کویت گفته است اگر حکومتی در افغانستان به وجود آید که به حقوق اساسی شهروندانش احترام نگذارد، در میان جامعه بین المللی منفور خواهد بود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا روز پنج‌شنبه، هفتم اسد، این گفته‌هایش را در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه الجزیره در مورد دیدگاه این کشور در مورد آینده افغانستان مطرح کرده است.

او تأکید کرده است، هر حکومتی که در افغانستان حقوق اساسی مردم و دستاورهای دو دهه اخیر را نادیده بگیرد و از حقوق دختران سوءاستفاده کند، در میان جامعه بین المللی «منفور» خواهد بود.

بلینکن هم‌چنان افزوده است که این کشور به اهداف خود در افغانستان که همانا شکست القاعده بود، دست یافته است و اکنون مردم افغانستان خودشان باید سرنوشت‌شان را تعیین کنند. او اما تأکید کرده است که اگر دو باره از افغانستان تهدیدی از سوی القاعده متوجه امریکا شود، این کشور اقداماتی را روی دست خواهد گرفت.

با این حال وزیر امور خارجه امریکا تصریح کرده است که امریکا پس از خروج نیز به کمک‌های اقتصادی و بشردوستانه خود به افغانستان ادامه می‌دهد.

از سویی دیگر، بلینکن در یک گفت‌وگوی جداگانه با شبکه «سی‌ان‌ان» در مورد سفر اخیر هیأت طالبان به پکن گفته است که همه کشورهای منطقه از جمله چین در افغانستان منافع دارند و هیچ کس خواهان به قدرت رسیدن یک حکومت از راه زور نیست. بلینکن گفته است: «همه علاقه‌مند حل مسالمت‌آمیز منازعات افغانستان هستند، بنابراین اگر چین مطابق به این منافع عمل کند، امر مثبت است.»

گفتنی است که روز چهارشنبه، ششم اسد، یک هیأت نُه نفری طالبان به رهبری ملا برادر به دعوت رسمی چین به این کشور سفر کرد. طبق‌ گفته‌های دفتر سیاسی طالبان در قطر، این هیأت پیرامون صلح، مسائل سیاسی، اقتصادی و امنیتی با مقام‌های چینی گفت‌وگو کرده است.

براساس معلومات، چین نیز از هیأت طالبان خواسته است که با جنبش اسلامی ترکستانی شرقی مبارزه کند. چین این گروه تروریستی تهدیدی علیه امنیت ملی خود عنوان می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا