«امریکا و جامعه بین‌المللی از زنان افغان و دست‌آوردهای‌شان حمایت می‌کند»

۸صبح، کابل: سفیر امریکا در کابل گفته است که کشورش در همکاری با جامعه بین‌المللی، از زنان افغان و دست‌آوردهای‌شان در چند سال اخیر حمایت می‌کند.

جان بس، سفیر امریکا در کابل، این مطلب را در برنامه‌ای تحت عنوان «نسل‌های تغییر» که در سفارت امریکا در کابل برگزار شده بود، مطرح کرده است. این سفارت با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این برنامه همزمان با هشتم مارچ، روز جهانی زن، به هدف تسهیل روابط و مشاورت بین‌ نسل‌های مختلف رهبران زن افغانستان برگزار شده است.

جان بس در این برنامه گفته است که زنان نقش مرکزی در پیشرفت جوامع دارند و زنان افغان در بهبود زنده‌گی همه افغان‌ها نقش محوری داشته‌اند. او تأکید کرده است: «ایالات متحده امریکا و جامعه بین‌المللی از زنان افغان و هم‌چنان دست‌آوردهای آن‌ها حمایت خواهند کرد.»

در خبرنامه سفارت امریکا تأکید شده است که این کشور به حمایت خود از روند صلحی که هدف آن پرداختن به نگرانی‌های مشروع مردم افغانستان باشد، دست‌آوردهای اجتماعی و اقتصادی ۱۷ سال گذشته را حفظ کند و آینده‌ای بهتر برای همه افغان‌ها را به ارمغان آورد، ادامه می‌دهد.

این درحالی است که تلاش‌های امریکا در پیوند به پروسه صلح افغانستان تشدید یافته است. زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه این کشور در امور صلح افغانستان تاکنون پنج‌بار با نماینده‌گان طالبان در پیوند به پروسه صلح دیدار و گفت‌وگو کرده‌ است.

در آخرین مورد، پنجمین دور گفت‌وگوهای طولانی قطر میان نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان که وارد یازدهمین روز خود شده بود، روز جمعه، هفدهم حوت، برای دومین‌بار دچار وقفه شد. پنجمین دور گفت‌وگوهای نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در ششم حوت در دوحه، پایتخت قطر، آغاز شد و در روزهای پنج‌شنبه و جمعه هفته گذشته به منظور «مشورت‌های میان‌گروهی» متوقف شده بود. قرار است این گفت‌وگوها روز شنبه، هژدهم حوت، بار دیگر از سر گرفته شود. در این گفت‌وگوها نماینده‌گان حکومت افغانستان حضور ندارند و گفته شده است که یکی از اجندای مورد بحث این دور از گفت‌وگوها، چگونگی آغاز مذاکرات مستقیم میان حکومت افغانستان و گروه طالبان است.  

 

دکمه بازگشت به بالا