سفیر امریکا: با طالبان در مورد حکومت موقت و ساختار سیاسی آینده مذاکره نکرده‌ایم

۸صبح، کابل: سفیر امریکا در کابل می‌‎گوید که کشورش با گروه طالبان در مورد حکومت موقت، ساختار سیاسی آینده، موضوعات مرتبط به قانون اساسی و در مجموع مسایل داخلی افغانستان گفت‌وگو نکرده است.  

جان بس، سفیر امریکا در کابل، روز سه‌شنبه، ششم حمل، در یک نشست خبری گفت که با گروه طالبان روی خروج سربازان امریکایی و مبارزه با تروریسم بین‌المللی گفت‌وگو شده است. او افزود که امریکا در مذاکره با گروه طالبان متوجه است تا روی مسایلی که مربوط به خود افغان‌ها می‌شود، گفت‌وگو نکند. به گفته او، تشکیل حکومت موقت، مسایل مرتبط به قانون اساسی و ساختار سیاسی آینده نظام افغانستان جزء موضوعات داخلی این کشور است و باید در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی روی آن‌ها بحث شود.

آقای بس در عین حال گفت که کشورش در گفت‌وگوهای صلح در قطر با گروه طالبان به پیش‌رفت‌های خوبی دست یافته است، اما تا زمانی که توافق‌ نهایی در همه موارد حاصل نشود، هیچ توافقی انجام نخواهد شد. به گفته سفیر امریکا در کابل، واشنگتن به دنبال یافتن یک راه حل سیاسی برای خاتمه دادن به جنگ افغانستان است، اما به هیچ وجه قربانی‌های امریکا و مردم افغانستان در گفت‌وگوهای صلح نادیده گرفته نخواهد شد. آقای بس در بخشی از سخنان گفت که که دست‌یابی به صلح در افغانستان از راه دیپلماتیک دور از امکان نیست. به گفته او، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، از دونالد ترامپ، رییس جمهور این کشور دستور می‌گیرد.

از جانب دیگر، جان بس، سفیر امریکا در کابل، گفت که تمام اجندای گفت‌وگوهای قطر با حکومت افغانستان در میان گذاشته می‌شد .آقای بس افزود که وجود اطلاعات نادرست و تبلیغات گروه طالبان سبب نگرانی‌های مردم افغانستان شده است.

این در حالی است که  گفت‌وگوهای دور پنجم نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر، که در ۲۱ حوت سال گذشته پایان یافت، واکنش انتقادی مقام‌های حکومت افغانستان را در پی داشت. حمدالله محب، مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری درست دو روز پس از پایان یافتن گفت‌وگوهای قطر، از زلمی خلیل‌زاد که هیأت امریکایی را در این مذاکرات رهبری می‌کرد و هم‌چنین رویکرد این کشور در قبال پروسه صلح، به شدت انتقاد کرد. آقای محب، خلیل‌زاد را به تلاش برای کسب منفعت شخصی و رسیدن به قدرت در افغانستان متهم کرد. مشاور امنیت ملی گفته بود که خلیل‌زاد از حکومت افغانستان مشروعیت‌زدایی کرده و به گروه طالبان مشروعیت می‌بخشد. انتقاد آقای محب، واکنش سریع و در عین حال غیرمنتظره واشنگتن را در قبال داشت. وزارت امور خارجه امریکا، مشاور امنیت ملی کشور را در مقر آن وزارت احضار و انتقاد و «حمله» او را بر خلیل‌زاد «حمله بر وزارت خارجه امریکا» عنوان کرد. این تنش در این سطح باقی نماند؛ خبرگزاری رویترز گزارش کرد که یک دیپلمات ارشد امریکایی به رییس جمهور غنی گفته است که این کشور تمام روابط نظامی و غیرنظامی خود را با حمدالله محب قطع می‌کند و پس از این دیگر با او همکاری نخواهد داشت.

دکمه بازگشت به بالا