ادعای زندانی و شکنجه شدن مردی جوان توسط فرمانده پولیس هرات

۸صبح، هرات

برخی از  فعالان اجتماعی با ارسال یک نامه به مقام ولایت هرات، از شکنجه و زندانی شدن یک مرد جوان توسط فرمانده پولیس هرات شکایت کرده‌اند. این فعالان در نامه‌‌شان ادعا دارند که این فرد در مهمان‌خانه سلطان داوود، فرمانده پولیس هرات، بدون موجب زندانی و شکنجه شده است. شماری از ساکنان هرات نیز با حضور در یک گردهمایی اعتراضی، این برخورد را غیرقانونی خوانده و خواهان برکناری فرمانده پولیس این ولایت شدند. از جانب دیگر، فرمانده پولیس هرات، ادعای شکنجه و لت‌وکوب این فرد را «بی‌اساس» دانسته و تأکید دارد که مرد بازداشت شده در سرقت‌های مسلحانه دست داشته و پس از بازداشت از سوی پولیس، به جرمش اعتراف کرده است. او زخم‌های بدن این مرد را ناشی از تصادف موترسایکل عنوان می‌کند. رییس شورای ولایتی هرات اما فرمانده پولیس این ولایت را به «دروغ‌گویی» متهم کرده و ادعا دارد که حکومت افراد «خاین» و «فاسد» را به عنوان فرمانده پولیس هرات مقرر می‌کند.

یک مرد جوان در هرات ادعا دارد که پس از بازداشت از سوی پولیس، در مهمان‌خانه فرمانده پولیس هرات بدون موجب زندانی و شکنجه شده است. سندی که در اختیار روزنامه ۸صبح قرار گرفته، نشان می‌دهد که برخی فعالان اجتماعی هرات، برای دادخواهی در پیوند به این قضیه، به مقام ولایت شکایت کرده‌اند. امضا‌کننده‌گان شکایت‌نامه، مدعی‌اند که «ظلم و استبداد» فرمانده پولیس هرات به اوج رسیده و او برخى افراد را با دسیسه‌سازى بازداشت می‌کند و از آنان «اعتراف اجبارى» می‌گیرد. آنان هشدار داده‌اند که اگر مسأله بازداشت و شکنجه این جوان بررسى نشود، دست به اعتراض گسترده مدنى می‌زنند. روز یک‌شنبه، بیست‌ویکم جدی، شماری از ساکنان هرات در اعتراض به بازداشت و شکنجه شدن این مرد جوان، دست به اعتراض زده و خواهان رسیده‌گی به شکایت او از سوی مقام‌های ارشد حکومتی شدند.

آنان به حکومت مرکزی هشدار دادند که اگر فرمانده پولیس هرات را برکنار نکند، دروازه این نهاد را مسدود می‌کنند و تا برکناری فرمانده پولیس، اجازه نمی‌دهند کسی وارد ساختمان این فرمان‌دهی هرات شود. مقام‌ها در کمیسیون مستقل حقوق بشر هرات، می‌گویند که بارها گزارش شکنجه و برخورد خشونت‌آمیز ارگان‌های امنیتی با افراد بازداشتی، در این نهاد درج شده و در بسیاری از موارد پس از بررسی ثابت شده است که نیروهای امنیتی در جریان بازجویی، افراد را شکنجه و اذیت می‌کنند. میرویس امینی، سرپرست دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر در هرات، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که کارمندان این نهاد بررسی و مستندسازی ادعای شکنجه و لت‌وکوب این مرد را آغاز کرده‌اند و هیچ‌کسی بر‌اساس قانون حق ندارد فردی را شکنجه و لت‌وکوب کند.

احمدرفیع نادری، رییس انجمن مستقل وکلای مدافع هرات، تأکید دارد که ادعای «شکنجه، تعذیب و بدرفتاری» با یکی از مظنونان در ولایت هرات در هماهنگی کمیسیون مستقل حقوق بشر، نهادهای عدلی و قضایی و اداره محلی، از سوی این نهاد در حال بررسی است. به گفته او، شکنجه افراد جرم پنداشته می‌شود و انجمن مستقل وکلای مدافع هرات، با در نظر داشت مکلفیت‌های مندرج ماده‌های سیزدهم و چهاردهم قانون منع شکنجه، در مستندسازی و تعقیب عدلی عاملان این قضیه، با تمام قدرت تلاش می‌کند. وی می‌افزاید که در ماده ۲۹ قانون اساسی کشور چنین آمده است: «تعذیب انسان ممنوع است، هیچ شخص نمی‌تواند حتا به مقصد کشف حقایق از شخص دیگر، اگرچه تحت تعقیب، گرفتاری یا توقیف و یا محکوم به جزا باشد، به تعذیب او اقدام کند یا امر بدهد.»

رییس شورای ولایتی هرات با انتقاد تُند از عمل‌کرد فرمانده پولیس این ولایت، او را به «دروغ‌گویی» متهم کرده و ادعا دارد که رییس‌ جمهور افراد «خاین» و «فاسد» را بدون مشورت با نماینده‌گان مردم، به عنوان فرمانده پولیس هرات مقرر می‌کند و هراتیان از این‌که در انتخابات به او رأی دادند، پشیمان هستند. کامران علی‌زایی، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید: «ما بی‌غیرت و بی‌همت نیستیم. از بزرگان هرات می‌خواهیم به سر ما امر کنند تا با این آدم تسویه حساب کنیم و پوزش را به خاک بمالیم.» آقای علی‌زایی هم‌چنان فرمانده پولیس هرات را به اخاذی از موترها و فساد متهم می‌کند.

فرمانده پولیس هرات اما تمام ادعاهای مطرح شده از سوی اعتراض‌کننده‌گان و رییس شورای ولایتی این ولایت را بی‌اساس می‌داند. او مدعی است که وابسته‌گان این مرد جوان می‌خواهند مانع اجرای قانون و گرفتاری باندهای خلاف‌کار شوند. سلطان داوود، فرمانده پولیس هرات، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید فردی که پولیس او را حدود ۲۰ روز پیش بازداشت کرد، عضو باندهای دزدی مسلح بود و در زمان گرفتاری با جنگ‌افزار بازداشت شد، اما به ضمانت از سوی سارنوالی ولسوالی انجیل رها شده است. سلطان داوود می‌گوید: «کسانی‌ که به پشتی‌بانی این مرد مظاهره کردند، معلوم شد. ما باید شناسایی کنیم که پشت این قضیه‌ها دست کی است. پشت قضیه‌های سرقت در هرات چه کسانی دست‌وپنجه نرم می‌کند.» فرمانده پولیس هرات، شکنجه و زندانی شدن این مرد در مهمان‌خانه‌اش را رد کرده و عامل زخم‌هایش را تصادف با موترسایکل عنوان می‌کند. به گفته او، طب عدلی نیز در گزارش خود عنوان کرده که علت زخم‌ها لت‌وکوب نیست.

پیش از این، برخی فرماندهان پولیس با افزایش گراف جرایم و ناامنی، به دنبال اعتراض‌های گسترده مدنی در هرات برکنار شدند، اما این‌بار ظاهراً رییس شورای ولایتی هرات نیز در مقابل فرمانده پولیس قد علم کرده و می‌خواهد با او «تسویه حساب» کند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن